Her er fremtidens papirtynde tablet-pc

Forskere har udviklet en meget tynd tablet-pc, der kan bøjes som et stykke papir.

Artikel top billede

En af de mest spændende gadget-nyheder på CES 2013 i Las Vegas er den papirtynde tablet-pc PaperTab, der er udviklet af canadiske forskere sammen med Intel og Plastic Logic. Hver PaperTab er en fleksibel 10,7-tommers touch-skærm med elektronisk blæk - den samme teknologi, der kendes fra e-læsere.

Men det er ikke meningen, at PaperTab skal bruges som en normal tablet-pc. Forskernes idé er, at du kan have masser af PaperTabs spredt ud på bordet foran dig. Hver PaperTab repræsenterer så en enkelt applikation. Du kan have én til din e-mail, én til browseren, én til lommeregneren og så videre.

Navnet PaperTab har dermed en dobbelt betydning. "Tab" hentyder både til tablet og til den engelske betegnelse for faneblad. I stedet for at bladre gennem mange forskellige faneblade på samme skærm kan du altså have en PaperTab liggende for hvert faneblad.

Det mest interessante aspekt er måske, at hver PaperTab er forbundet med de andre tablet-pc'er i nærheden. Du kan trække to PaperTabs sammen for at udvide en applikation til begge skærme, eller flytte en fil ved at trykke to PaperTabs mod hinanden.

Der er ingen knapper på PaperTab, som styres ved at røre skærmen eller bøje displayets hjørne. Du kan eksempelvis bladre til den næste side ved at bøje det øverste hjørne på den fleksible skærm.

Det er forskere fra Queen's University i Kingston, Ontario, der har udviklet konceptet og præsenterer det på CES. Selvom Intel og Plastic Logic er involveret i projektet, er der indtil videre ingen dato for den kommercielle lancering.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en incident og problem manager til DeMars (SAP) i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Finance Lead

    Københavnsområdet

    Csis Security Group A/S

    Junior Software Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS