Her er fremtidens papirtynde tablet-pc

Forskere har udviklet en meget tynd tablet-pc, der kan bøjes som et stykke papir.

Artikel top billede

En af de mest spændende gadget-nyheder på CES 2013 i Las Vegas er den papirtynde tablet-pc PaperTab, der er udviklet af canadiske forskere sammen med Intel og Plastic Logic. Hver PaperTab er en fleksibel 10,7-tommers touch-skærm med elektronisk blæk - den samme teknologi, der kendes fra e-læsere.

Men det er ikke meningen, at PaperTab skal bruges som en normal tablet-pc. Forskernes idé er, at du kan have masser af PaperTabs spredt ud på bordet foran dig. Hver PaperTab repræsenterer så en enkelt applikation. Du kan have én til din e-mail, én til browseren, én til lommeregneren og så videre.

Navnet PaperTab har dermed en dobbelt betydning. "Tab" hentyder både til tablet og til den engelske betegnelse for faneblad. I stedet for at bladre gennem mange forskellige faneblade på samme skærm kan du altså have en PaperTab liggende for hvert faneblad.

Det mest interessante aspekt er måske, at hver PaperTab er forbundet med de andre tablet-pc'er i nærheden. Du kan trække to PaperTabs sammen for at udvide en applikation til begge skærme, eller flytte en fil ved at trykke to PaperTabs mod hinanden.

Der er ingen knapper på PaperTab, som styres ved at røre skærmen eller bøje displayets hjørne. Du kan eksempelvis bladre til den næste side ved at bøje det øverste hjørne på den fleksible skærm.

Det er forskere fra Queen's University i Kingston, Ontario, der har udviklet konceptet og præsenterer det på CES. Selvom Intel og Plastic Logic er involveret i projektet, er der indtil videre ingen dato for den kommercielle lancering.

Læses lige nu

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Java software engineer (regular)

    Region Sjælland

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS