Her er fremtidens papirtynde tablet-pc

Forskere har udviklet en meget tynd tablet-pc, der kan bøjes som et stykke papir.

Artikel top billede

En af de mest spændende gadget-nyheder på CES 2013 i Las Vegas er den papirtynde tablet-pc PaperTab, der er udviklet af canadiske forskere sammen med Intel og Plastic Logic. Hver PaperTab er en fleksibel 10,7-tommers touch-skærm med elektronisk blæk - den samme teknologi, der kendes fra e-læsere.

Men det er ikke meningen, at PaperTab skal bruges som en normal tablet-pc. Forskernes idé er, at du kan have masser af PaperTabs spredt ud på bordet foran dig. Hver PaperTab repræsenterer så en enkelt applikation. Du kan have én til din e-mail, én til browseren, én til lommeregneren og så videre.

Navnet PaperTab har dermed en dobbelt betydning. "Tab" hentyder både til tablet og til den engelske betegnelse for faneblad. I stedet for at bladre gennem mange forskellige faneblade på samme skærm kan du altså have en PaperTab liggende for hvert faneblad.

Det mest interessante aspekt er måske, at hver PaperTab er forbundet med de andre tablet-pc'er i nærheden. Du kan trække to PaperTabs sammen for at udvide en applikation til begge skærme, eller flytte en fil ved at trykke to PaperTabs mod hinanden.

Der er ingen knapper på PaperTab, som styres ved at røre skærmen eller bøje displayets hjørne. Du kan eksempelvis bladre til den næste side ved at bøje det øverste hjørne på den fleksible skærm.

Det er forskere fra Queen's University i Kingston, Ontario, der har udviklet konceptet og præsenterer det på CES. Selvom Intel og Plastic Logic er involveret i projektet, er der indtil videre ingen dato for den kommercielle lancering.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job