Her er fremtidens papirtynde tablet-pc

Forskere har udviklet en meget tynd tablet-pc, der kan bøjes som et stykke papir.

Artikel top billede

En af de mest spændende gadget-nyheder på CES 2013 i Las Vegas er den papirtynde tablet-pc PaperTab, der er udviklet af canadiske forskere sammen med Intel og Plastic Logic. Hver PaperTab er en fleksibel 10,7-tommers touch-skærm med elektronisk blæk - den samme teknologi, der kendes fra e-læsere.

Men det er ikke meningen, at PaperTab skal bruges som en normal tablet-pc. Forskernes idé er, at du kan have masser af PaperTabs spredt ud på bordet foran dig. Hver PaperTab repræsenterer så en enkelt applikation. Du kan have én til din e-mail, én til browseren, én til lommeregneren og så videre.

Navnet PaperTab har dermed en dobbelt betydning. "Tab" hentyder både til tablet og til den engelske betegnelse for faneblad. I stedet for at bladre gennem mange forskellige faneblade på samme skærm kan du altså have en PaperTab liggende for hvert faneblad.

Det mest interessante aspekt er måske, at hver PaperTab er forbundet med de andre tablet-pc'er i nærheden. Du kan trække to PaperTabs sammen for at udvide en applikation til begge skærme, eller flytte en fil ved at trykke to PaperTabs mod hinanden.

Der er ingen knapper på PaperTab, som styres ved at røre skærmen eller bøje displayets hjørne. Du kan eksempelvis bladre til den næste side ved at bøje det øverste hjørne på den fleksible skærm.

Det er forskere fra Queen's University i Kingston, Ontario, der har udviklet konceptet og præsenterer det på CES. Selvom Intel og Plastic Logic er involveret i projektet, er der indtil videre ingen dato for den kommercielle lancering.

Læses lige nu

    Forsvaret

    Cyberspecialist

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    JP/Politikens Hus

    Udvikler til integrationsteam i JP/Politikens Hus

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Digital suverænitet kræver mere end strategier

    Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS