Microsoft: Så mange Windows 8-licenser har vi solgt indtil nu

De seneste salgstal for Windows 8 viser, at det nye operativsystem sælger lige så godt som forgængeren Windows 7.

Artikel top billede

Microsoft har solgt 60 millioner Windows 8 licenser siden lanceringen i oktober. Det viser de seneste salgstal, som softwarefirmaet netop har fremlagt. Dermed ligger Windows 8 omtrent på niveau med forgængeren Windows 7, hvor Microsoft solgte det samme antal licenser i de første måneder efter lanceringen.

I sin blog kan Microsoft også fortælle, at der nu er certificeret 1.700 hardware-systemer til Windows 8 og Windows RT. Det går også fremad med udviklingen af applikationer til Windows 8. Siden åbningen af Windows Store er antallet af applikationer firedoblet, og der er nu registreret mere end 100 millioner app-downloads. Men det er så mindre end to apps for hver solgt Windows 8 licens.

Microsoft har udsendt de nye tal i forbindelse med det årlige J.P. Morgan Tech Forum på CES i Las Vegas. Softwaregiganten er for første gang ikke repræsenteret med sin egen stand på CES og holdt heller ikke den traditionelle åbnings-keynote, men Microsofts partnere deltager på messen, og Steve Ballmer havde da også en gæsteoptræden under Qualcomms åbningstale mandag.

I slutningen af november fortalte Microsoft, at man havde solgt 40 millioner Windows 8 licenser i de første fire uger efter lanceringen. Det omfatter både installationer på nye computere og opgraderinger.

Frem til den 31. januar er der mulighed for at købe en billig opgradering til Windows 8 Pro. Den koster i øjeblikket 229 kroner som download, mens prisen for en dvd-opgradering ligger på 449 kr.

Windows 8 Pro-opgraderingen kan både installeres på maskiner med Windows XP, Vista og Windows 7.

Flere analysefirmaer har betegnet salget af Windows 8 som "skuffende". Senest har analytikeren Drake Johnstone opgjort, at der kun er solgt 700.000 Surface-computere med Windows RT i fjerde kvartal af 2012. Microsoft havde selv regnet med et salg på to millioner computere.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S