Microsoft: Så mange Windows 8-licenser har vi solgt indtil nu

De seneste salgstal for Windows 8 viser, at det nye operativsystem sælger lige så godt som forgængeren Windows 7.

Artikel top billede

Microsoft har solgt 60 millioner Windows 8 licenser siden lanceringen i oktober. Det viser de seneste salgstal, som softwarefirmaet netop har fremlagt. Dermed ligger Windows 8 omtrent på niveau med forgængeren Windows 7, hvor Microsoft solgte det samme antal licenser i de første måneder efter lanceringen.

I sin blog kan Microsoft også fortælle, at der nu er certificeret 1.700 hardware-systemer til Windows 8 og Windows RT. Det går også fremad med udviklingen af applikationer til Windows 8. Siden åbningen af Windows Store er antallet af applikationer firedoblet, og der er nu registreret mere end 100 millioner app-downloads. Men det er så mindre end to apps for hver solgt Windows 8 licens.

Microsoft har udsendt de nye tal i forbindelse med det årlige J.P. Morgan Tech Forum på CES i Las Vegas. Softwaregiganten er for første gang ikke repræsenteret med sin egen stand på CES og holdt heller ikke den traditionelle åbnings-keynote, men Microsofts partnere deltager på messen, og Steve Ballmer havde da også en gæsteoptræden under Qualcomms åbningstale mandag.

I slutningen af november fortalte Microsoft, at man havde solgt 40 millioner Windows 8 licenser i de første fire uger efter lanceringen. Det omfatter både installationer på nye computere og opgraderinger.

Frem til den 31. januar er der mulighed for at købe en billig opgradering til Windows 8 Pro. Den koster i øjeblikket 229 kroner som download, mens prisen for en dvd-opgradering ligger på 449 kr.

Windows 8 Pro-opgraderingen kan både installeres på maskiner med Windows XP, Vista og Windows 7.

Flere analysefirmaer har betegnet salget af Windows 8 som "skuffende". Senest har analytikeren Drake Johnstone opgjort, at der kun er solgt 700.000 Surface-computere med Windows RT i fjerde kvartal af 2012. Microsoft havde selv regnet med et salg på to millioner computere.

Annonceindlæg fra Computerworld

Danmark i den digitale frontlinje: Forsvaret skal genoprustes – også online

Danmark står i dag i en ny type konflikt – en, hvor grænsen mellem fysisk og digital krigsførelse for længst er udvisket.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension