Microsoft: Så mange Windows 8-licenser har vi solgt indtil nu

De seneste salgstal for Windows 8 viser, at det nye operativsystem sælger lige så godt som forgængeren Windows 7.

Artikel top billede

Microsoft har solgt 60 millioner Windows 8 licenser siden lanceringen i oktober. Det viser de seneste salgstal, som softwarefirmaet netop har fremlagt. Dermed ligger Windows 8 omtrent på niveau med forgængeren Windows 7, hvor Microsoft solgte det samme antal licenser i de første måneder efter lanceringen.

I sin blog kan Microsoft også fortælle, at der nu er certificeret 1.700 hardware-systemer til Windows 8 og Windows RT. Det går også fremad med udviklingen af applikationer til Windows 8. Siden åbningen af Windows Store er antallet af applikationer firedoblet, og der er nu registreret mere end 100 millioner app-downloads. Men det er så mindre end to apps for hver solgt Windows 8 licens.

Microsoft har udsendt de nye tal i forbindelse med det årlige J.P. Morgan Tech Forum på CES i Las Vegas. Softwaregiganten er for første gang ikke repræsenteret med sin egen stand på CES og holdt heller ikke den traditionelle åbnings-keynote, men Microsofts partnere deltager på messen, og Steve Ballmer havde da også en gæsteoptræden under Qualcomms åbningstale mandag.

I slutningen af november fortalte Microsoft, at man havde solgt 40 millioner Windows 8 licenser i de første fire uger efter lanceringen. Det omfatter både installationer på nye computere og opgraderinger.

Frem til den 31. januar er der mulighed for at købe en billig opgradering til Windows 8 Pro. Den koster i øjeblikket 229 kroner som download, mens prisen for en dvd-opgradering ligger på 449 kr.

Windows 8 Pro-opgraderingen kan både installeres på maskiner med Windows XP, Vista og Windows 7.

Flere analysefirmaer har betegnet salget af Windows 8 som "skuffende". Senest har analytikeren Drake Johnstone opgjort, at der kun er solgt 700.000 Surface-computere med Windows RT i fjerde kvartal af 2012. Microsoft havde selv regnet med et salg på to millioner computere.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job