Expert: Vi er klar til at genåbne i Ribe og Vejen med et brag

Kun de sidste underskrifter mangler, før konkursramte butikker går i drift igen.

Artikel top billede

Kædedirektør John Birkmose Andersen er sikker i sin sag. Nu varer det kun kort tid, før Expert-kæden igen kan tænde for lyset i Expert-skiltet i Ribe og Vejen. Her gik to franchise-butikker konkurs mellem jul og nytår, efter at forhandlinger med banken kollapsede.

Expert Danmark mener dog, at de to butikker er så vigtige for Expert-kæden, at man med det samme var parat til at overtage medarbejderne og genåbne butikkerne i kæde-regi i stedet for som franchisebutik. Helt så nemt er det imidlertid ikke gået.

Kurator og boets kreditorer skal nemlig sige god for, at Expert kan overtage medarbejderne og genåbne butikkerne. Derfor lukkede butikkerne 28. december.

"Jeg havde håbet, at vi kunne åbne til Ribes store torvedag 7. januar, men det er heller ikke lykkedes," siger John Birkmose Andersen til Channelworld.

Han fastslår dog, at butikkerne kommer til at genåbne.

"Jeg mener, vi kan sige, at forhandlingerne er overstået. Nu mangler vi kun lige de juridiske detaljer, hvor underskrifterne falder på plads," siger John Birkmose Andersen.

Meget skulle derfor gå galt, hvis ikke butikkerne åbner, inden januar rinder ud. Helt præcist hvilken dato det bliver, har John Birkmose Andersen dog stadig ikke et præcist bud på.

"Vi er i gang med at planlægge åbningen og den ny opstart sammen med personalet i butikkerne. Det bliver inden for kort tid. og vi kommer til at åbne med et brag," siger Expert Danmarks kædedirektør.

Han lover, at der vil komme mange gode tilbud i forbindelse med åbningen.

"Vi vil slå fast, at vi stadig er der. Derfor kommer vi også til at øge markedsføringstrykket markant. Vi skal starte med en kampagne, der viser, at det her er noget, vi mener," siger John Birkmose Andersen.

Læs mere:

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job