Expert: Vi er klar til at genåbne i Ribe og Vejen med et brag

Kun de sidste underskrifter mangler, før konkursramte butikker går i drift igen.

Artikel top billede

Kædedirektør John Birkmose Andersen er sikker i sin sag. Nu varer det kun kort tid, før Expert-kæden igen kan tænde for lyset i Expert-skiltet i Ribe og Vejen. Her gik to franchise-butikker konkurs mellem jul og nytår, efter at forhandlinger med banken kollapsede.

Expert Danmark mener dog, at de to butikker er så vigtige for Expert-kæden, at man med det samme var parat til at overtage medarbejderne og genåbne butikkerne i kæde-regi i stedet for som franchisebutik. Helt så nemt er det imidlertid ikke gået.

Kurator og boets kreditorer skal nemlig sige god for, at Expert kan overtage medarbejderne og genåbne butikkerne. Derfor lukkede butikkerne 28. december.

"Jeg havde håbet, at vi kunne åbne til Ribes store torvedag 7. januar, men det er heller ikke lykkedes," siger John Birkmose Andersen til Channelworld.

Han fastslår dog, at butikkerne kommer til at genåbne.

"Jeg mener, vi kan sige, at forhandlingerne er overstået. Nu mangler vi kun lige de juridiske detaljer, hvor underskrifterne falder på plads," siger John Birkmose Andersen.

Meget skulle derfor gå galt, hvis ikke butikkerne åbner, inden januar rinder ud. Helt præcist hvilken dato det bliver, har John Birkmose Andersen dog stadig ikke et præcist bud på.

"Vi er i gang med at planlægge åbningen og den ny opstart sammen med personalet i butikkerne. Det bliver inden for kort tid. og vi kommer til at åbne med et brag," siger Expert Danmarks kædedirektør.

Han lover, at der vil komme mange gode tilbud i forbindelse med åbningen.

"Vi vil slå fast, at vi stadig er der. Derfor kommer vi også til at øge markedsføringstrykket markant. Vi skal starte med en kampagne, der viser, at det her er noget, vi mener," siger John Birkmose Andersen.

Læs mere:

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS