Expert: Vi er klar til at genåbne i Ribe og Vejen med et brag

Kun de sidste underskrifter mangler, før konkursramte butikker går i drift igen.

Artikel top billede

Kædedirektør John Birkmose Andersen er sikker i sin sag. Nu varer det kun kort tid, før Expert-kæden igen kan tænde for lyset i Expert-skiltet i Ribe og Vejen. Her gik to franchise-butikker konkurs mellem jul og nytår, efter at forhandlinger med banken kollapsede.

Expert Danmark mener dog, at de to butikker er så vigtige for Expert-kæden, at man med det samme var parat til at overtage medarbejderne og genåbne butikkerne i kæde-regi i stedet for som franchisebutik. Helt så nemt er det imidlertid ikke gået.

Kurator og boets kreditorer skal nemlig sige god for, at Expert kan overtage medarbejderne og genåbne butikkerne. Derfor lukkede butikkerne 28. december.

"Jeg havde håbet, at vi kunne åbne til Ribes store torvedag 7. januar, men det er heller ikke lykkedes," siger John Birkmose Andersen til Channelworld.

Han fastslår dog, at butikkerne kommer til at genåbne.

"Jeg mener, vi kan sige, at forhandlingerne er overstået. Nu mangler vi kun lige de juridiske detaljer, hvor underskrifterne falder på plads," siger John Birkmose Andersen.

Meget skulle derfor gå galt, hvis ikke butikkerne åbner, inden januar rinder ud. Helt præcist hvilken dato det bliver, har John Birkmose Andersen dog stadig ikke et præcist bud på.

"Vi er i gang med at planlægge åbningen og den ny opstart sammen med personalet i butikkerne. Det bliver inden for kort tid. og vi kommer til at åbne med et brag," siger Expert Danmarks kædedirektør.

Han lover, at der vil komme mange gode tilbud i forbindelse med åbningen.

"Vi vil slå fast, at vi stadig er der. Derfor kommer vi også til at øge markedsføringstrykket markant. Vi skal starte med en kampagne, der viser, at det her er noget, vi mener," siger John Birkmose Andersen.

Læs mere:

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - En unik mulighed

Midtjylland

Weilbach A/S

Head of Operations Support

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

SOS International

Cloud Native Architect

Midtjylland

Annonceindlæg fra Opentext

Identity er omdrejningspunkt for AI, applikationer og angreb og kræver klar governance

Det gælder om at reducere risici – fra medarbejdere over privilegerede brugere til maskinidentiteter.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS