Tablet der kan tåle støv og tæsk - og bruges under vand

Panasonic lancerer to gummi-indpakkede og hårdføre tablets, der skal blæse iPad af banen. Se video her.

Artikel top billede

Panasonic har siden 1996 lavet ekstra holdbare computere, der er både James Bond og millitæret værdige. Nu træder det japanske firma ind i tablet-æraen.

Panasonic begynder i næste måned at sælge de robuste tablets FZ-G1 og JT-B1.

To hårdføre computere der er tænkt som udendørs arbejdsmaskiner - eller som i det mindste skal kunne klare en arbejdsdag væk fra skrivebordet. De oplagte kunder vil være beredskabstjenester, teknikere og ansatte inden for service- og vedligeholdelsfag. For eksempel folk beskæftiget inden for energiforsyning, lagerarbejde, distribution eller forsikringsbranchen.

Men med en vejledede udsalgspris på 15-16.000 kroner for topmodellen er det heller ikke en tablet, der bliver solgt i detailhandlen.

En kraftfuld Windows-maskine

FZ-G1 er en 10,1 tommer stor tablet, der kører Windows 8 Pro på Intel Ivybridge.

At den skal kunne bruges under ekstreme forhold understreges af, at den kan tåle temperaturer fra mellem -20 til +60 grader. Et fald på 120 cm tager heller ikke livet af den. En IP65-certificering betyder, at den er modstandsdygtig over for støv og vand og burde kunne tåle fem minutter nedsunket i vand.

Der er som udgangspunkt otte timers brug i et batteri, men da det er udskifteligt, kan man arbejde i længere tid uden et strømstik i nærheden. SSD-harddisken kan også udskiftes af brugeren selv.

Windows-platformen gør det muligt at lave forretnings-specifikke applikationer i et mere åbent miljø end for eksempel iOS.

Der er som standard input via HDMI og USB 3.0. Men en specialport kan konfigureres til seriel port, ekstra USB og SD-kort - ligesom der kan tilføjes en kortlæser, hvis det er nødvendigt i den pågældende arbejdssituation. 

En håndholdt lille sag

Lillebroderen JT-B1 er til gengæld syv tommer stor og kører med Android 4.0. Den er tænkt som et arbejdsredskab til personale, der skal scanne, godkende eller dokumentere. Det kan man gøre med kameraet på 13 megapixel.

De tre fysiske genvejsknapper på fronten er programmerbare. Det vil sige, at man for eksempel kan udvikle en dokumentations-app, der tændes med den første knap, tager billede med den næste og sender dokumentationen med den tredje.

Den store tablet er prissat til 2140 euro. Den lille 800 euro. Tabletterne vil dog typisk blive solgt til særpriser i projekter, hvor Panasonic hjælper med opsætning og tilretning.

Panasonic lancerede allerede sidste år deres bud på en robust indendørs tablet, FZ-A1.

Se vores korte video-præsentation af FZ-G1:
[video splash=107613]0ac81324-a202-5b16.mp4[/video]

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job