Tablet der kan tåle støv og tæsk - og bruges under vand

Panasonic lancerer to gummi-indpakkede og hårdføre tablets, der skal blæse iPad af banen. Se video her.

Artikel top billede

Panasonic har siden 1996 lavet ekstra holdbare computere, der er både James Bond og millitæret værdige. Nu træder det japanske firma ind i tablet-æraen.

Panasonic begynder i næste måned at sælge de robuste tablets FZ-G1 og JT-B1.

To hårdføre computere der er tænkt som udendørs arbejdsmaskiner - eller som i det mindste skal kunne klare en arbejdsdag væk fra skrivebordet. De oplagte kunder vil være beredskabstjenester, teknikere og ansatte inden for service- og vedligeholdelsfag. For eksempel folk beskæftiget inden for energiforsyning, lagerarbejde, distribution eller forsikringsbranchen.

Men med en vejledede udsalgspris på 15-16.000 kroner for topmodellen er det heller ikke en tablet, der bliver solgt i detailhandlen.

En kraftfuld Windows-maskine

FZ-G1 er en 10,1 tommer stor tablet, der kører Windows 8 Pro på Intel Ivybridge.

At den skal kunne bruges under ekstreme forhold understreges af, at den kan tåle temperaturer fra mellem -20 til +60 grader. Et fald på 120 cm tager heller ikke livet af den. En IP65-certificering betyder, at den er modstandsdygtig over for støv og vand og burde kunne tåle fem minutter nedsunket i vand.

Der er som udgangspunkt otte timers brug i et batteri, men da det er udskifteligt, kan man arbejde i længere tid uden et strømstik i nærheden. SSD-harddisken kan også udskiftes af brugeren selv.

Windows-platformen gør det muligt at lave forretnings-specifikke applikationer i et mere åbent miljø end for eksempel iOS.

Der er som standard input via HDMI og USB 3.0. Men en specialport kan konfigureres til seriel port, ekstra USB og SD-kort - ligesom der kan tilføjes en kortlæser, hvis det er nødvendigt i den pågældende arbejdssituation. 

En håndholdt lille sag

Lillebroderen JT-B1 er til gengæld syv tommer stor og kører med Android 4.0. Den er tænkt som et arbejdsredskab til personale, der skal scanne, godkende eller dokumentere. Det kan man gøre med kameraet på 13 megapixel.

De tre fysiske genvejsknapper på fronten er programmerbare. Det vil sige, at man for eksempel kan udvikle en dokumentations-app, der tændes med den første knap, tager billede med den næste og sender dokumentationen med den tredje.

Den store tablet er prissat til 2140 euro. Den lille 800 euro. Tabletterne vil dog typisk blive solgt til særpriser i projekter, hvor Panasonic hjælper med opsætning og tilretning.

Panasonic lancerede allerede sidste år deres bud på en robust indendørs tablet, FZ-A1.

Se vores korte video-præsentation af FZ-G1:
[video splash=107613]0ac81324-a202-5b16.mp4[/video]

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Midtjylland

KMD A/S

SAP Solution Specialist

Nordjylland

Annonceindlæg fra DE-CIX

Hæver barren for det moderne netværk, mens den digitale transformation accelererer

Uanset deres størrelse, formål eller branche udvikler virksomheder over hele verden sig mod en mere digital arbejdsform.

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S