Varer for millioner tynger forhandlerfusion

Nyfusioneret forhandler har mere end 100 millioner kroner ude at svømme.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

It-forhandleren Comm2ig har i forlængelse af sidste års fusion mellem forhandlerne Comm/2 og 2ig valgt at lukke et mindre skelet ud af skabet.

Ifølge det seneste regnskab fra Comm2ig har man i forbindelse med overtagelsen af 2ig valgt at bogføre tilgodehavender og varelagre fra dette selskab.

Det fremgår ikke præcis, hvor store beløb der stammer fra 2ig. Men af regnskabet fremgår det, at de to poster nu er steget med tilsammen 55 millioner kroner til 102 millioner kroner, hvoraf det samlede varelager udgør 28 millioner kroner, mens debit hos kunderne løber op i mere end 74 millioner.

Beløbene påvirker ikke det samlede regnskabsresultat, men har dog den konsekvens, at selskabets soliditet er faldet fra 45 til 25 procent. Når fusionen mellem Comm/2 og 2ig er endeligt gennemført, forventer selskabet at vinde noget af det tabte land tilbage igen og øge soliditeten til cirka 34 procent.

Comm2igs direktør Stig Juul har ikke ønsket at kommentere regnskabet direkte, men skriver i en mail til ChannelWorld at:

"Som følge af, at fusionen af de to selskaber først foretages med regnskabsmæssig virkning pr. 1. juli 2012, opstår situationen med stigende pengebindinger og faldende soliditet. I forbindelse med fusionen pr. 1. juli 2012 af de to selskaber, opnås en soliditet som vi anser for tilfredsstillende. Vi arbejder hele tiden med at optimere vores pengebindinger. Denne proces er fortsat efter regnskabsafslutningen. Fusionen foretages med regnskabsmæssig virkning pr. 1. juli 2012 (og) forventes vedtaget i januar 2013. Fusionen har afventet, at årsrapporten for Comm2ig blev udarbejdet."

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job