Varer for millioner tynger forhandlerfusion

Nyfusioneret forhandler har mere end 100 millioner kroner ude at svømme.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

It-forhandleren Comm2ig har i forlængelse af sidste års fusion mellem forhandlerne Comm/2 og 2ig valgt at lukke et mindre skelet ud af skabet.

Ifølge det seneste regnskab fra Comm2ig har man i forbindelse med overtagelsen af 2ig valgt at bogføre tilgodehavender og varelagre fra dette selskab.

Det fremgår ikke præcis, hvor store beløb der stammer fra 2ig. Men af regnskabet fremgår det, at de to poster nu er steget med tilsammen 55 millioner kroner til 102 millioner kroner, hvoraf det samlede varelager udgør 28 millioner kroner, mens debit hos kunderne løber op i mere end 74 millioner.

Beløbene påvirker ikke det samlede regnskabsresultat, men har dog den konsekvens, at selskabets soliditet er faldet fra 45 til 25 procent. Når fusionen mellem Comm/2 og 2ig er endeligt gennemført, forventer selskabet at vinde noget af det tabte land tilbage igen og øge soliditeten til cirka 34 procent.

Comm2igs direktør Stig Juul har ikke ønsket at kommentere regnskabet direkte, men skriver i en mail til ChannelWorld at:

"Som følge af, at fusionen af de to selskaber først foretages med regnskabsmæssig virkning pr. 1. juli 2012, opstår situationen med stigende pengebindinger og faldende soliditet. I forbindelse med fusionen pr. 1. juli 2012 af de to selskaber, opnås en soliditet som vi anser for tilfredsstillende. Vi arbejder hele tiden med at optimere vores pengebindinger. Denne proces er fortsat efter regnskabsafslutningen. Fusionen foretages med regnskabsmæssig virkning pr. 1. juli 2012 (og) forventes vedtaget i januar 2013. Fusionen har afventet, at årsrapporten for Comm2ig blev udarbejdet."

Læs mere:

Læses lige nu

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger analytisk stærk og erfaren medarbejder i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job