Varer for millioner tynger forhandlerfusion

Nyfusioneret forhandler har mere end 100 millioner kroner ude at svømme.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

It-forhandleren Comm2ig har i forlængelse af sidste års fusion mellem forhandlerne Comm/2 og 2ig valgt at lukke et mindre skelet ud af skabet.

Ifølge det seneste regnskab fra Comm2ig har man i forbindelse med overtagelsen af 2ig valgt at bogføre tilgodehavender og varelagre fra dette selskab.

Det fremgår ikke præcis, hvor store beløb der stammer fra 2ig. Men af regnskabet fremgår det, at de to poster nu er steget med tilsammen 55 millioner kroner til 102 millioner kroner, hvoraf det samlede varelager udgør 28 millioner kroner, mens debit hos kunderne løber op i mere end 74 millioner.

Beløbene påvirker ikke det samlede regnskabsresultat, men har dog den konsekvens, at selskabets soliditet er faldet fra 45 til 25 procent. Når fusionen mellem Comm/2 og 2ig er endeligt gennemført, forventer selskabet at vinde noget af det tabte land tilbage igen og øge soliditeten til cirka 34 procent.

Comm2igs direktør Stig Juul har ikke ønsket at kommentere regnskabet direkte, men skriver i en mail til ChannelWorld at:

"Som følge af, at fusionen af de to selskaber først foretages med regnskabsmæssig virkning pr. 1. juli 2012, opstår situationen med stigende pengebindinger og faldende soliditet. I forbindelse med fusionen pr. 1. juli 2012 af de to selskaber, opnås en soliditet som vi anser for tilfredsstillende. Vi arbejder hele tiden med at optimere vores pengebindinger. Denne proces er fortsat efter regnskabsafslutningen. Fusionen foretages med regnskabsmæssig virkning pr. 1. juli 2012 (og) forventes vedtaget i januar 2013. Fusionen har afventet, at årsrapporten for Comm2ig blev udarbejdet."

Læs mere:

Læses lige nu

    Erhvervsakademi København

    Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Netic

    Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

    Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse