Varer for millioner tynger forhandlerfusion

Nyfusioneret forhandler har mere end 100 millioner kroner ude at svømme.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

It-forhandleren Comm2ig har i forlængelse af sidste års fusion mellem forhandlerne Comm/2 og 2ig valgt at lukke et mindre skelet ud af skabet.

Ifølge det seneste regnskab fra Comm2ig har man i forbindelse med overtagelsen af 2ig valgt at bogføre tilgodehavender og varelagre fra dette selskab.

Det fremgår ikke præcis, hvor store beløb der stammer fra 2ig. Men af regnskabet fremgår det, at de to poster nu er steget med tilsammen 55 millioner kroner til 102 millioner kroner, hvoraf det samlede varelager udgør 28 millioner kroner, mens debit hos kunderne løber op i mere end 74 millioner.

Beløbene påvirker ikke det samlede regnskabsresultat, men har dog den konsekvens, at selskabets soliditet er faldet fra 45 til 25 procent. Når fusionen mellem Comm/2 og 2ig er endeligt gennemført, forventer selskabet at vinde noget af det tabte land tilbage igen og øge soliditeten til cirka 34 procent.

Comm2igs direktør Stig Juul har ikke ønsket at kommentere regnskabet direkte, men skriver i en mail til ChannelWorld at:

"Som følge af, at fusionen af de to selskaber først foretages med regnskabsmæssig virkning pr. 1. juli 2012, opstår situationen med stigende pengebindinger og faldende soliditet. I forbindelse med fusionen pr. 1. juli 2012 af de to selskaber, opnås en soliditet som vi anser for tilfredsstillende. Vi arbejder hele tiden med at optimere vores pengebindinger. Denne proces er fortsat efter regnskabsafslutningen. Fusionen foretages med regnskabsmæssig virkning pr. 1. juli 2012 (og) forventes vedtaget i januar 2013. Fusionen har afventet, at årsrapporten for Comm2ig blev udarbejdet."

Læs mere:

Læses lige nu

    Csis Security Group A/S

    Content Marketing Manager & Strategist

    Uspecificeret arbejdssted

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    BI-koordinator / IT & administrativ support

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S