Ikeas smart-tv lanceres i Danmark

Danskerne har ventet længe på Ikeas smart-tv. Men nu er det endelig klar til salg i Danmark.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Ikea)

Sidste år kunne ComON fortælle om Ikeas smart-tv med navnet Uppleva. Det er en integreret pakke, hvor selve skærmen og tilhørende elektronik er indbygget i et tv-møbel, der kan specificeres i flere farver og størrelser.

Det blev lanceret i fem lande sidste sommer, og salget gik over al forventning, men den planlagte lancering i Danmark den 1. oktober 2012 måtte udskydes. Produktionen kunne slet ikke følge med.

Nu er ventetiden slut. Ikea fortæller, at den nye medieløsning bliver lanceret i Danmark den 22. januar. Fra denne dato kan Uppleva købes i de fem danske Ikea-varehuse, og selskabet fortæller, at medarbejderne er blevet uddannet til at kunne rådgive og vejlede om tv-produktet.

Samtidig beder Ikea om hjælp til at finde på en ny betegnelse for denne nye møbelkategori. Betegnelsen "integreret medieløsning" er trods alt ikke så mundret.

"Det bliver spændende at se, om vi ender ud med et ord, som kan vinde indpas. Det er ikke en konkurrence, men chancen for at hjælpe Ikea og Danmark med at få skabt en ny fællesbetegnelse. Og hvem ved - måske et helt nyt ord i den danske retskrivningsordbog," siger Lena Gaarde, der er marketingchef hos Ikea Danmark.

Uppleva omfatter et LED Smart TV i fire forskellige størrelser - 46, 40, 32 og 24 tommer - og et 2.1 lydsystem med trådløs subwoofer og adgang til internettet. Som en integreret del af medieløsningens tilhørende møbel er der en indbygget CD/DVD/Blu-ray afspiller. Medieløsningen fås i højglans sort og hvid.

De fem lande Sverige, Polen, Frankrig, Tyskland og Italien blev udvalgt som pilot-markeder, og Ikea fortæller, at især den hvide variant og de komplette løsninger har vist sig at være de mest populære.

Prisen afhænger af den valgte kombination af reol og tv. En Bestå/Uppleva reol med 40-tommers tv koster således 10.747 kr., mens en Bestå/Uppleva tv-bænk med skærm i samme størrelse sælges for 8.427 kr.

Læs også:

Galleri: Sådan vil Ikea overtage dit hus-alter

Test: Så god er Ikeas fladskærm

Læses lige nu

    Annonce

    Fjernvarme Fyn Holding A/S

    Chef for Digital Innovation & Udvikling

    Fyn

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Cloud og Platform Operations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Compliance Manager til PET - Styrk vores IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra inspirit365

    AI ændrer spillereglerne for ERP-konsulenterne

    ERP-systemerne er på vej fra primært at registrere og planlægge til også at kunne handle på virksomhedernes vegne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network