Her er biblioteket uden bøger

Det nye fremtids-bibliotek minder om en Apple Store med lange rækker af computere - men ingen papirbøger.

Artikel top billede

Et bibliotek uden bøger lyder som en selvmodsigelse, men i efteråret kommer det første papirløse bibliotek i USA. Her er der kun e-bøger, og i stedet for endeløse rækker med papirbøger er der rækker med stationære computere og tablet-pc'er, hvor man kan læse teksterne. Det første BiblioTech skal åbne i Bexar County i Texas, men senere skal konceptet udvides til andre byer.

Initiativtageren til projektet, Nelson Wolff, fortæller at han fik ideen efter at have læst Walter Isaacson's biografi om Steve Jobs, og de første koncept-tegninger viser da også, at bibliotekets indretningen er inspireret af de kendte Apple-butikker.

Fra starten vil der være 100 e-læsere, som man kan bruge eller låne med hjem, og yderligere 50 e-læsere til børn, 50 stationære computere, 25 bærbare og 25 tablet-pc'er, som kan bruges på biblioteket.

"Vi ved alle, at verden forandrer sig. Jeg læser selv masser af bøger. Jeg læser hardcover-bøger, jeg har en samling med 1.000 førsteudgaver. Bøger er meget vigtige for mig. Men verden er anderledes nu, og det er den bedste, mest effektive metode til at hjælpe vores lokalsamfund," siger Nelson Wolff til ABC News.

Bibliotekets gæster kan så vælge at læse e-bøger på en af enhederne i biblioteket, låne en e-læser i en begrænset periode eller tage deres egen e-læser med på biblioteket og overføre bøgerne til enheden.

Der er indgået en aftale med forskellige udbydere og distributører af e-bøger, som stiller mere end 10.000 nyere titler til rådighed sammen med en større samling af klassikere. Det skal så løbende udvides.

BiblioTech bliver også et sted, hvor man kan uddanne sig i at bruge de mange nye elektroniske enheder.

"Det bliver et læringsmiljø - du vil være i stand til at lære om teknologien og få adgang til en enorm mængde af information," forklarer Wolff.

For børn er der et særligt område med interaktive borde og vægge, og der arbejdes på at tilføje andre medietyper til biblioteket, som film og musik.

Faktisk er biblioteket ikke helt papirløst alligevel, for det er stadig muligt at få printet sider fra bøgerne - men det skal brugerne så betale for.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fagkoordinator til Netværkssektionen i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger flere IT-ansvarlige samt IT-ansvarlig med faglig lederkompetencer

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Teamleder til Servicedesk Aalborg

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,