Her er biblioteket uden bøger

Det nye fremtids-bibliotek minder om en Apple Store med lange rækker af computere - men ingen papirbøger.

Artikel top billede

Et bibliotek uden bøger lyder som en selvmodsigelse, men i efteråret kommer det første papirløse bibliotek i USA. Her er der kun e-bøger, og i stedet for endeløse rækker med papirbøger er der rækker med stationære computere og tablet-pc'er, hvor man kan læse teksterne. Det første BiblioTech skal åbne i Bexar County i Texas, men senere skal konceptet udvides til andre byer.

Initiativtageren til projektet, Nelson Wolff, fortæller at han fik ideen efter at have læst Walter Isaacson's biografi om Steve Jobs, og de første koncept-tegninger viser da også, at bibliotekets indretningen er inspireret af de kendte Apple-butikker.

Fra starten vil der være 100 e-læsere, som man kan bruge eller låne med hjem, og yderligere 50 e-læsere til børn, 50 stationære computere, 25 bærbare og 25 tablet-pc'er, som kan bruges på biblioteket.

"Vi ved alle, at verden forandrer sig. Jeg læser selv masser af bøger. Jeg læser hardcover-bøger, jeg har en samling med 1.000 førsteudgaver. Bøger er meget vigtige for mig. Men verden er anderledes nu, og det er den bedste, mest effektive metode til at hjælpe vores lokalsamfund," siger Nelson Wolff til ABC News.

Bibliotekets gæster kan så vælge at læse e-bøger på en af enhederne i biblioteket, låne en e-læser i en begrænset periode eller tage deres egen e-læser med på biblioteket og overføre bøgerne til enheden.

Der er indgået en aftale med forskellige udbydere og distributører af e-bøger, som stiller mere end 10.000 nyere titler til rådighed sammen med en større samling af klassikere. Det skal så løbende udvides.

BiblioTech bliver også et sted, hvor man kan uddanne sig i at bruge de mange nye elektroniske enheder.

"Det bliver et læringsmiljø - du vil være i stand til at lære om teknologien og få adgang til en enorm mængde af information," forklarer Wolff.

For børn er der et særligt område med interaktive borde og vægge, og der arbejdes på at tilføje andre medietyper til biblioteket, som film og musik.

Faktisk er biblioteket ikke helt papirløst alligevel, for det er stadig muligt at få printet sider fra bøgerne - men det skal brugerne så betale for.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job