Her er biblioteket uden bøger

Det nye fremtids-bibliotek minder om en Apple Store med lange rækker af computere - men ingen papirbøger.

Artikel top billede

Et bibliotek uden bøger lyder som en selvmodsigelse, men i efteråret kommer det første papirløse bibliotek i USA. Her er der kun e-bøger, og i stedet for endeløse rækker med papirbøger er der rækker med stationære computere og tablet-pc'er, hvor man kan læse teksterne. Det første BiblioTech skal åbne i Bexar County i Texas, men senere skal konceptet udvides til andre byer.

Initiativtageren til projektet, Nelson Wolff, fortæller at han fik ideen efter at have læst Walter Isaacson's biografi om Steve Jobs, og de første koncept-tegninger viser da også, at bibliotekets indretningen er inspireret af de kendte Apple-butikker.

Fra starten vil der være 100 e-læsere, som man kan bruge eller låne med hjem, og yderligere 50 e-læsere til børn, 50 stationære computere, 25 bærbare og 25 tablet-pc'er, som kan bruges på biblioteket.

"Vi ved alle, at verden forandrer sig. Jeg læser selv masser af bøger. Jeg læser hardcover-bøger, jeg har en samling med 1.000 førsteudgaver. Bøger er meget vigtige for mig. Men verden er anderledes nu, og det er den bedste, mest effektive metode til at hjælpe vores lokalsamfund," siger Nelson Wolff til ABC News.

Bibliotekets gæster kan så vælge at læse e-bøger på en af enhederne i biblioteket, låne en e-læser i en begrænset periode eller tage deres egen e-læser med på biblioteket og overføre bøgerne til enheden.

Der er indgået en aftale med forskellige udbydere og distributører af e-bøger, som stiller mere end 10.000 nyere titler til rådighed sammen med en større samling af klassikere. Det skal så løbende udvides.

BiblioTech bliver også et sted, hvor man kan uddanne sig i at bruge de mange nye elektroniske enheder.

"Det bliver et læringsmiljø - du vil være i stand til at lære om teknologien og få adgang til en enorm mængde af information," forklarer Wolff.

For børn er der et særligt område med interaktive borde og vægge, og der arbejdes på at tilføje andre medietyper til biblioteket, som film og musik.

Faktisk er biblioteket ikke helt papirløst alligevel, for det er stadig muligt at få printet sider fra bøgerne - men det skal brugerne så betale for.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-sikkerhedsspecialist i PET

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S