Begynder Netflix at streame porno? Brokker danskerne sig for meget? Og bliver man smidt ud for at bruge VPN?

Netflix svarer på læsernes spørgsmål.

Artikel top billede

(Foto: Janice Chan)

Netflix startede i efteråret en bølge af video-streaming-tilbud i Danmark. Nu tre måneder efter bad ComON Netflix fortælle om sine erfaringer og overraskelser ved den danske lancering.

Med under armen havde vi også nysgerrige spørgsmål fra ComON-læsere. Kommunikationschef i Netflix Joris Evers forsøger at besvare dem:

Hvor mange brugere har I i Danmark?

"Jeg kan bare sige, at vores tal er rigtig gode. Lanceringen er gået fantastisk. Både i Danmark og resten af Skandinavien, som må siges at være den mest succesfulde i vores historie. Vi forsøgte at forberede os ved at have så meget indhold som muligt, og samarbejdet, hvor Spotify hjalp med at sprede ordet, har også fungeret godt. Vi er meget tilfredse."

Er der noget, der har overrasket jer i forhold til danskernes brug af Netflix vs. brugere i andre lande?

"Den største overraskelse fik vi nytårsaften ved midnat, hvor trafikken døde så konsekvent, at vi troede, der var tale om en fejl. Folk fejrer også nytårsaften i andre lande, men vi har ikke oplevet, at trafikken stoppede så brat før".

Men skiller sig slet ikke ud fra resten af verden?

"Nej, vores brugere er især vilde med drama i serieform. Det er danskerne også. Tv-serier som Sons of Anarchy, Breaking Bad og Prison Break er populære i Danmark, men det er de også i andre lande. Det skal også nævnes, at selv de mest populære ting på Netflix kun udgør en meget lille del af det samlede brug. Den film eller serie, der bliver set mest i løbet af en dag, udgør stadig kun én procent af de timer, der vises i løbet af en dag. Serier er mere populære end film. Fordelingen er nok 70 procent til serier og 30 til film."

Porno på vej?

I kommunikerer meget via sociale medier som Facebook, hvor man ofte kan læse en del kritik og brok over manglende indhold. Er brugere i andre lande lige så krævende?

"Vi har faktisk flere Facebook-følgere i Danmark og Norge, end vi har i England. Så folk er meget aktive på sociale medier her og mere engagerede - hvilket kun er fedt. Men ja, vi får mange af de samme spørgsmål, og bliver nødt til at gentage mange af vores svar. Det gode ved, at mange er så engagerede, er, at vi også har mange ambassadører blandt brugerne, der hjælper med at forklare og tage os i forsvar."

Hvornår kommer der porno eller en erotik-kategori i Netflix?

"Aldrig! Vi er udelukkende en familie-tjeneste. Beklager".

Det kan være svært at følge med i, hvad der er nyt på Netflix? Kan vi ikke få en liste, et RSS-feed eller et nyhedsbrev?

"Vi har allerede kategorien "Netop tilføjet", hvor man kan følge med. Og hvis man har set en sæson af en serie, og der udkommer en ny sæson, så sender vi faktisk også emails til dig. Men Netflix handler jo primært om "opdagelse". Vores søgefunktion er ærlig talt ikke særlig god, og det hænger sammen med, at vi hellere vil give folk en god oplevelse ved at præsentere dem for indhold, de vil finde underholdende, via vores recommendation-engine".

Det er en offentlig hemmelighed, at mange danskere via forskellige tjenester skaffer sig adgang til Netflix i USA. Kan man frygte at få sin konto lukket, hvis det opdages? 

"Det er nogle begrænsninger, vi har på grund af licensiering af indhold. Og jeg kan kun sige, at det er en overtrædelse af vores brugerbetingelser at bryde dem, og at vi har teknologier, der kan forhindre dig i at gøre det. Vi vil gerne have en global licens-ordning, men virkeligheden er, at vi agerer i en verden, hvor licenserne historisk er hakket i mange stykker for at betjene geografisk opdelte tv-kanaler".

I har lavet originale serier med afsæt i Norge og Sverige (Lilyhammer/Hemlock Grove). Er der en dansk Netflix-produktion på vej?

"Vi har ikke nogen planer, men det kan ikke udelukkes. Hvis vi engang laver noget med afsæt i Danmark, skal det henvende sig til et globalt publikum". 

Hvilke platforme bruger danskerne til at se Netflix?

"Spillekonsollerne er populære. PS3 er meget populære i Norden. Men I ser os også via smart-tv og tilkoblede bokse."


LÆS OGSÅ:

Nu kommer der familie-profiler i Netflix

10 ting du skal vide om Netflix

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Danmark i den digitale frontlinje: Forsvaret skal genoprustes – også online

    Danmark står i dag i en ny type konflikt – en, hvor grænsen mellem fysisk og digital krigsførelse for længst er udvisket.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S