Censur-skandale rammer it-mediegigant

Først blev Hopper-boksen kåret som det bedste nye produkt på CES-messen i Las Vegas. Så blev boksen fjernet fra konkurrencen. Hvad var der sket?

Artikel top billede

Den store amerikanske it-portal CNET er nu ramt af en skandale, der sætter alvorlige spørgsmålstegn ved den redaktionelle uafhængighed i nyhedsdækningen. Det hele startede med, at CNET-redaktionen kårede set-top-boksen Hopper som det bedste nye produkt på Consumer Electronics Show (CES) i Las Vegas.

Det er en meget stor ære og en flot udmærkelse på den store årlige messe for forbrugerelektronik, hvor der blev præsenteret hundredvis af nye it-produkter - alt fra supertynde computere og tablet-pc'er til konsoller og smartphones.

Men det var altså Hopper, der blev kåret som "Best of CES" hos CNET. Det varede nu ikke så længe. CNET er ejet af den store amerikanske mediekoncern CBS, og her var man ikke tilfreds med, at Hopper havde fået prisen. CBS greb ind og fik Hopper fjernet fra konkurrencen. Nu blev Hopper end ikke nævnt blandt de bedste produkter.

I første omgang lød historien, at Hopper-boksen var blevet slettet fra listen over kandidater til prisen. Men så kom det frem, at Hopper faktisk havde vundet prisen, og så var blevet diskvalificeret efterfølgende.

The Verge har afsløret historien om, at CBS har tvunget CNET til at ændre sin "Best of CES" kåring, og nu har den ansvarshavende chefredaktør hos CNET, Lindsay Turrentine, leveret sin egen forklaring.

Hun fortæller, at Hopper blev valgt som det bedste produkt på CES fordi den har en række innovative funktioner, herunder muligheden for at sende optagede tv-programmer til iPad.

Men senere blev man opmærksom på en igangværende retssag mellem CBS og Hopper-producenten Dish. CBS har sagsøgt Dish, fordi boksen indeholder en funktion, som kan bruges til at fjerne reklamepauser fra optagelserne.

Samtidig afviser chefredaktøren at træde tilbage på grund af sagen. Men den kendte CNET-journalist Greg Sandoval har allerede taget konsekvensen og har sagt op. Han skriver på Twitter, at han ikke længere er overbevist om, at CBS vil garantere den redaktionelle uafhængighed.

Prisen for det bedste produkt på CES gik i stedet til tablet-pc'en Razer Edge, som er en pc, konsol og tablet i en samlet pakke. Den kører med Windows 8.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse