Censur-skandale rammer it-mediegigant

Først blev Hopper-boksen kåret som det bedste nye produkt på CES-messen i Las Vegas. Så blev boksen fjernet fra konkurrencen. Hvad var der sket?

Artikel top billede

Den store amerikanske it-portal CNET er nu ramt af en skandale, der sætter alvorlige spørgsmålstegn ved den redaktionelle uafhængighed i nyhedsdækningen. Det hele startede med, at CNET-redaktionen kårede set-top-boksen Hopper som det bedste nye produkt på Consumer Electronics Show (CES) i Las Vegas.

Det er en meget stor ære og en flot udmærkelse på den store årlige messe for forbrugerelektronik, hvor der blev præsenteret hundredvis af nye it-produkter - alt fra supertynde computere og tablet-pc'er til konsoller og smartphones.

Men det var altså Hopper, der blev kåret som "Best of CES" hos CNET. Det varede nu ikke så længe. CNET er ejet af den store amerikanske mediekoncern CBS, og her var man ikke tilfreds med, at Hopper havde fået prisen. CBS greb ind og fik Hopper fjernet fra konkurrencen. Nu blev Hopper end ikke nævnt blandt de bedste produkter.

I første omgang lød historien, at Hopper-boksen var blevet slettet fra listen over kandidater til prisen. Men så kom det frem, at Hopper faktisk havde vundet prisen, og så var blevet diskvalificeret efterfølgende.

The Verge har afsløret historien om, at CBS har tvunget CNET til at ændre sin "Best of CES" kåring, og nu har den ansvarshavende chefredaktør hos CNET, Lindsay Turrentine, leveret sin egen forklaring.

Hun fortæller, at Hopper blev valgt som det bedste produkt på CES fordi den har en række innovative funktioner, herunder muligheden for at sende optagede tv-programmer til iPad.

Men senere blev man opmærksom på en igangværende retssag mellem CBS og Hopper-producenten Dish. CBS har sagsøgt Dish, fordi boksen indeholder en funktion, som kan bruges til at fjerne reklamepauser fra optagelserne.

Samtidig afviser chefredaktøren at træde tilbage på grund af sagen. Men den kendte CNET-journalist Greg Sandoval har allerede taget konsekvensen og har sagt op. Han skriver på Twitter, at han ikke længere er overbevist om, at CBS vil garantere den redaktionelle uafhængighed.

Prisen for det bedste produkt på CES gik i stedet til tablet-pc'en Razer Edge, som er en pc, konsol og tablet i en samlet pakke. Den kører med Windows 8.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S