Censur-skandale rammer it-mediegigant

Først blev Hopper-boksen kåret som det bedste nye produkt på CES-messen i Las Vegas. Så blev boksen fjernet fra konkurrencen. Hvad var der sket?

Artikel top billede

Den store amerikanske it-portal CNET er nu ramt af en skandale, der sætter alvorlige spørgsmålstegn ved den redaktionelle uafhængighed i nyhedsdækningen. Det hele startede med, at CNET-redaktionen kårede set-top-boksen Hopper som det bedste nye produkt på Consumer Electronics Show (CES) i Las Vegas.

Det er en meget stor ære og en flot udmærkelse på den store årlige messe for forbrugerelektronik, hvor der blev præsenteret hundredvis af nye it-produkter - alt fra supertynde computere og tablet-pc'er til konsoller og smartphones.

Men det var altså Hopper, der blev kåret som "Best of CES" hos CNET. Det varede nu ikke så længe. CNET er ejet af den store amerikanske mediekoncern CBS, og her var man ikke tilfreds med, at Hopper havde fået prisen. CBS greb ind og fik Hopper fjernet fra konkurrencen. Nu blev Hopper end ikke nævnt blandt de bedste produkter.

I første omgang lød historien, at Hopper-boksen var blevet slettet fra listen over kandidater til prisen. Men så kom det frem, at Hopper faktisk havde vundet prisen, og så var blevet diskvalificeret efterfølgende.

The Verge har afsløret historien om, at CBS har tvunget CNET til at ændre sin "Best of CES" kåring, og nu har den ansvarshavende chefredaktør hos CNET, Lindsay Turrentine, leveret sin egen forklaring.

Hun fortæller, at Hopper blev valgt som det bedste produkt på CES fordi den har en række innovative funktioner, herunder muligheden for at sende optagede tv-programmer til iPad.

Men senere blev man opmærksom på en igangværende retssag mellem CBS og Hopper-producenten Dish. CBS har sagsøgt Dish, fordi boksen indeholder en funktion, som kan bruges til at fjerne reklamepauser fra optagelserne.

Samtidig afviser chefredaktøren at træde tilbage på grund af sagen. Men den kendte CNET-journalist Greg Sandoval har allerede taget konsekvensen og har sagt op. Han skriver på Twitter, at han ikke længere er overbevist om, at CBS vil garantere den redaktionelle uafhængighed.

Prisen for det bedste produkt på CES gik i stedet til tablet-pc'en Razer Edge, som er en pc, konsol og tablet i en samlet pakke. Den kører med Windows 8.

KMD A/S

Senior Legal Specialist

Københavnsområdet

BEC

Risk Officer

Region Sjælland

Epona A/S

Senior Developer

Sydjylland

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S