Censur-skandale rammer it-mediegigant

Først blev Hopper-boksen kåret som det bedste nye produkt på CES-messen i Las Vegas. Så blev boksen fjernet fra konkurrencen. Hvad var der sket?

Artikel top billede

Den store amerikanske it-portal CNET er nu ramt af en skandale, der sætter alvorlige spørgsmålstegn ved den redaktionelle uafhængighed i nyhedsdækningen. Det hele startede med, at CNET-redaktionen kårede set-top-boksen Hopper som det bedste nye produkt på Consumer Electronics Show (CES) i Las Vegas.

Det er en meget stor ære og en flot udmærkelse på den store årlige messe for forbrugerelektronik, hvor der blev præsenteret hundredvis af nye it-produkter - alt fra supertynde computere og tablet-pc'er til konsoller og smartphones.

Men det var altså Hopper, der blev kåret som "Best of CES" hos CNET. Det varede nu ikke så længe. CNET er ejet af den store amerikanske mediekoncern CBS, og her var man ikke tilfreds med, at Hopper havde fået prisen. CBS greb ind og fik Hopper fjernet fra konkurrencen. Nu blev Hopper end ikke nævnt blandt de bedste produkter.

I første omgang lød historien, at Hopper-boksen var blevet slettet fra listen over kandidater til prisen. Men så kom det frem, at Hopper faktisk havde vundet prisen, og så var blevet diskvalificeret efterfølgende.

The Verge har afsløret historien om, at CBS har tvunget CNET til at ændre sin "Best of CES" kåring, og nu har den ansvarshavende chefredaktør hos CNET, Lindsay Turrentine, leveret sin egen forklaring.

Hun fortæller, at Hopper blev valgt som det bedste produkt på CES fordi den har en række innovative funktioner, herunder muligheden for at sende optagede tv-programmer til iPad.

Men senere blev man opmærksom på en igangværende retssag mellem CBS og Hopper-producenten Dish. CBS har sagsøgt Dish, fordi boksen indeholder en funktion, som kan bruges til at fjerne reklamepauser fra optagelserne.

Samtidig afviser chefredaktøren at træde tilbage på grund af sagen. Men den kendte CNET-journalist Greg Sandoval har allerede taget konsekvensen og har sagt op. Han skriver på Twitter, at han ikke længere er overbevist om, at CBS vil garantere den redaktionelle uafhængighed.

Prisen for det bedste produkt på CES gik i stedet til tablet-pc'en Razer Edge, som er en pc, konsol og tablet i en samlet pakke. Den kører med Windows 8.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil