Nordjysk printforhandler høvler af på gælden - Horsens-sag spøger

Opbakning fra Konica Minolta sikrer arbejdsro i "god og sund" Aalborg-forhandler, som stadig er plaget af milliongæld efter "Horsens-sag"

Artikel top billede

Hvis det ikke lige var for en gæld på mere end otte millioner kroner ville alt være godt i Art of Print Solutions. Men opbakning fra hovedleverandøren Konica Minolta og banken sikrer den fortsatte drift af den aalborgensiske printforhandler.

Selskabets seneste regnskab viser, at direktør Tommy Pedersen og hans syv øvrige ansatte trods et vanskeligt marked præsterer en solid indtjening, som munder ud i et overskud før skat på 2,5 millioner kroner. Til sammenligning lød overskuddet året før på 1,2 millioner.

Med overskuddet høvler forhandleren endnu et solidt stykke af den gæld, som man arvede tilbage i 2009, da Art of Print Solutions overtog forpligtelser for mere end ti millioner kroner efter den krakkede Horsens forhandler, AM IT Partner.

I dag har Art of Print Solutions en negativ egenkapital på knap otte millioner kroner, men fortsætter alligevel driften med kredit fra banken og sidst men ikke mindst Konica Minolta.

"Jeg er utrolig glad for den store opbakning vi får fra Konica Minolta og vores finansielle bagland. Deres opbakning er også det eneste værdige at gøre, når man kan se, at vores forretning i kernen er sund og god, og at den skal fortsætte," siger direktør Tommy Pedersen, som ikke ønsker at oplyse, hvor stor omsætningen i forretningen er.

Han fortæller, at de gode takter i sidste regnskabsår er fortsat i indeværende regnskabsår med vækst og mange nye kunder.

"Vi går ud af flere fingre med salg af udstyr og løsninger til in house- og ex house-trykkerier og på B2B-markedet, hvor vi har fået flere kunder end vi har mistet," fortæller Tommy Pedersen.

Han kan samtidig glæde sig over et stærkt forbedret cash flow, som slår igennem på regnskabsbalancen, hvor tilgodehavender hos kunderne er sænket med godt og vel halvanden million kroner.

"Vi får god sparring om, hvordan vi kan strømline vores forretning, så vi er godt på vej. Jeg vil kalde det en behersket succes," siger Tommy Pedersen.

Hos Konica Minolta bekræfter administrerende direktør Martin Rahbek opbakning til den nordjyske partner.

"Vi er glade for, at vi har en dygtig partner i lokalområdet, der har været god til at generere overskud," siger Martin Rahbek, som dog ikke vil gå i detaljer med, hvordan Konica Minolta støtter forhandleren.

"Vi er en af de store kreditorer," lyder hans kortfattede kommentar.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S