Ny forskning afslører global web-censur

Forskere har nu afsløret, hvordan teknologi fra Blue Coat bruges til censur og overvågning verden over.

Artikel top billede

I mange af verdens diktatur-stater bliver netværksteknologi fra det amerikanske firma Blue Coat brugt til at overvåge og begrænse adgangen til internet. Det fortæller canadiske forskere fra projektet Citizen Lab på universitetet i Toronto i en ny rapport.

De har gennemsøgt nettet for at finde spor efter Blue Coat-hardwaren ProxySG og PacketShaper, der kan anvendes til at filtrere, censurere og overvåge nettrafikken.

Forskerne har fundet 61 Blue Coat enheder i lande, der er kendt for at undertrykke menneske-rettighederne eller begrænse adgangen til frie informationer på nettet. Det gælder blandt andet Saudi-Arabien, Bahrain, Qatar, Nigeria, Kina, Rusland og Venezuela.

Allerede for to år siden kunne forskerne afsløre, at Blue Coat-teknologi anvendes i Syrien og Burma.

Den amerikanske producent måtte efterfølgende indrømme, at flere enheder er endt i Syrien, men afviste, at man handler direkte med landet. De pågældende enheder er leveret til Dubai og skulle bruges i det irakiske kommunikations-ministerium, lød forklaringen dengang.

Firmaer som Blue Coat forsvarer sig med, at det er umuligt at spore, om produkterne bliver solgt videre eller leveret til diktaturlande gennem mellemmænd.

Der er ingen eksport-begrænsninger på Blue Coats teknologi til netværks-overvågning, men ligesom andre producenter må selskabet ikke handle med sanktions-ramte lande som Syrien, Iran og Nordkorea.  

De canadiske forskere opfordrer nu til strengere kontrol med spredningen af overvågnings-teknologi.

Den samme forsker-gruppe har tidligere påvist, at Bahrain har brugt FinSpy-software til at overvåge politiske aktivister.

Samtidig understreger forskerne over for New York Times, at man ikke ønsker at dæmonisere teknologien.

Mange virksomheder anvender Blue Coats produkter til indholdsfiltrering og "deep packet inspection" til legitime formål. Men de kan også misbruges til censur og overvågning, hvis de lander i de forkerte hænder.

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil