Ny forskning afslører global web-censur

Forskere har nu afsløret, hvordan teknologi fra Blue Coat bruges til censur og overvågning verden over.

Artikel top billede

I mange af verdens diktatur-stater bliver netværksteknologi fra det amerikanske firma Blue Coat brugt til at overvåge og begrænse adgangen til internet. Det fortæller canadiske forskere fra projektet Citizen Lab på universitetet i Toronto i en ny rapport.

De har gennemsøgt nettet for at finde spor efter Blue Coat-hardwaren ProxySG og PacketShaper, der kan anvendes til at filtrere, censurere og overvåge nettrafikken.

Forskerne har fundet 61 Blue Coat enheder i lande, der er kendt for at undertrykke menneske-rettighederne eller begrænse adgangen til frie informationer på nettet. Det gælder blandt andet Saudi-Arabien, Bahrain, Qatar, Nigeria, Kina, Rusland og Venezuela.

Allerede for to år siden kunne forskerne afsløre, at Blue Coat-teknologi anvendes i Syrien og Burma.

Den amerikanske producent måtte efterfølgende indrømme, at flere enheder er endt i Syrien, men afviste, at man handler direkte med landet. De pågældende enheder er leveret til Dubai og skulle bruges i det irakiske kommunikations-ministerium, lød forklaringen dengang.

Firmaer som Blue Coat forsvarer sig med, at det er umuligt at spore, om produkterne bliver solgt videre eller leveret til diktaturlande gennem mellemmænd.

Der er ingen eksport-begrænsninger på Blue Coats teknologi til netværks-overvågning, men ligesom andre producenter må selskabet ikke handle med sanktions-ramte lande som Syrien, Iran og Nordkorea.  

De canadiske forskere opfordrer nu til strengere kontrol med spredningen af overvågnings-teknologi.

Den samme forsker-gruppe har tidligere påvist, at Bahrain har brugt FinSpy-software til at overvåge politiske aktivister.

Samtidig understreger forskerne over for New York Times, at man ikke ønsker at dæmonisere teknologien.

Mange virksomheder anvender Blue Coats produkter til indholdsfiltrering og "deep packet inspection" til legitime formål. Men de kan også misbruges til censur og overvågning, hvis de lander i de forkerte hænder.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Datagovernance – Dataplatform og Digitalt Fundament

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Koordinator med teknisk flair til AI og data i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

    Region Sjælland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS