Hver tiende er truet af internet-afhængighed

Mere end hver tiende af de helt unge risikerer at blive ramt af internet-afhængighed, konstaterer en ny EU-rapport.

Artikel top billede

En ny EU-betalt undersøgelse beskæftiger sig med det såkaldte Internet Addictive Behavior eller IAB, hvor den enkelte ikke længere er i stand til at styre sit brug af nettet og forsømmer sine sociale kontakter og andre aktiviteter for at isolere sig selv fuldstændig foran computeren. Forskere fra syv europæiske lande har deltaget i undersøgelsen, som beskæftiger sig med aldersgruppen fra 14 til 17 år.

I gennemsnit er det lidt mere end hver tiende af de unge, som er i risikogruppen for internet-afhængighed. Der er store forskelle mellem de enkelte lande. I Spanien er det mere end hver femte, der risikerer at blive ramt af internet-afhængighed, mens det kun er én ud af 15 i Island.

Der er en lidt højere sandsynlighed for internet-afhængighed hos de unge drenge end hos pigerne, og de 14-15-årige har også større risiko end dem, der er lidt ældre.

I de undersøgte lande er det 1,2 pct. af de unge, som allerede er afhængige af nettet. Det er især de brugere, der tilbringer mest tid på sociale netværk og online-spil.

Forskerne har også set nærmere på, hvordan adfærden ændrer sig. De pågældende klarer sig dårligt i skolen, og de har svært ved at relatere til andre mennesker.

Næsten halvdelen af de unge tilbringer mere end to timer på sociale netværk på en normal skoledag. Mange spiller om penge på nettet og det ser ud til, at grænsen til ludomani er rimelig flydende.

Forskerne har interviewet 124 unge, som falder i kategorien for internet-afhængighed. Nogle af dem tilbringer så meget tid online, at de reelt er "fanget" foran computeren, fordi de bliver mobbet i det virkelige verden eller synes at det er kedeligt. De har slet ikke lyst til at foretage sig andet end at sidde foran computeren.

Det kan være svært at komme ud af internet-afhængighed, men det er lettest for dem, der både er aktive online og offline, påpeger forskerne. Mange brugere opdager selv, at de er fanget i en online-fælde og ender med at trække stikket til sidst.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS