Hver tiende er truet af internet-afhængighed

Mere end hver tiende af de helt unge risikerer at blive ramt af internet-afhængighed, konstaterer en ny EU-rapport.

Artikel top billede

En ny EU-betalt undersøgelse beskæftiger sig med det såkaldte Internet Addictive Behavior eller IAB, hvor den enkelte ikke længere er i stand til at styre sit brug af nettet og forsømmer sine sociale kontakter og andre aktiviteter for at isolere sig selv fuldstændig foran computeren. Forskere fra syv europæiske lande har deltaget i undersøgelsen, som beskæftiger sig med aldersgruppen fra 14 til 17 år.

I gennemsnit er det lidt mere end hver tiende af de unge, som er i risikogruppen for internet-afhængighed. Der er store forskelle mellem de enkelte lande. I Spanien er det mere end hver femte, der risikerer at blive ramt af internet-afhængighed, mens det kun er én ud af 15 i Island.

Der er en lidt højere sandsynlighed for internet-afhængighed hos de unge drenge end hos pigerne, og de 14-15-årige har også større risiko end dem, der er lidt ældre.

I de undersøgte lande er det 1,2 pct. af de unge, som allerede er afhængige af nettet. Det er især de brugere, der tilbringer mest tid på sociale netværk og online-spil.

Forskerne har også set nærmere på, hvordan adfærden ændrer sig. De pågældende klarer sig dårligt i skolen, og de har svært ved at relatere til andre mennesker.

Næsten halvdelen af de unge tilbringer mere end to timer på sociale netværk på en normal skoledag. Mange spiller om penge på nettet og det ser ud til, at grænsen til ludomani er rimelig flydende.

Forskerne har interviewet 124 unge, som falder i kategorien for internet-afhængighed. Nogle af dem tilbringer så meget tid online, at de reelt er "fanget" foran computeren, fordi de bliver mobbet i det virkelige verden eller synes at det er kedeligt. De har slet ikke lyst til at foretage sig andet end at sidde foran computeren.

Det kan være svært at komme ud af internet-afhængighed, men det er lettest for dem, der både er aktive online og offline, påpeger forskerne. Mange brugere opdager selv, at de er fanget i en online-fælde og ender med at trække stikket til sidst.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job