Google udvikler laser-tastatur

Google har søgt om patent på en laser, der projicerer et virtuelt tastatur på din underarm.

Artikel top billede

En af de store udfordringer i udviklingen af Googles meget omtalte databrille er, hvordan brugeren skal kommunikere med enheden. Google Glass brillen har en mikrofon og en knap til at tage billeder, men det er ikke nok, hvis man f.eks. vil skrive en lang besked. Den første prototype har derfor en trackpad, der spændes fast til underarmen. Men det kan gøres smartere. Google har nu søgt om patent på en lille laserprojektor, der indbygges direkte i brillen og projicerer et tastatur på underarmen.

Det skal så kombineres med et kamera i brillen, som registrerer, hvor man har trykket på det virtuelle tastatur og omdanner det til styresignaler. "Methods and Systems for a Virtual Input Device," lyder overskriften på patentansøgningen, der beskriver, hvordan brugerens egen krop skal fungere som en touch-skærm.

Google-medstifter Sergey Brin optrådte i "The Gabe Newsom Show" sidste sommer, og her viste han en prototype på Google Glass, hvor han stadig havde en trackpad spændt fast til sin arm og betjente den med sin anden hånd. Det er nok for besværligt i praksis.

Der er ingen meldinger om, hvornår Google vil indbygge laser-teknologien i sin brille, men konceptet med at projicere et tastatur er ikke nyt. Det er blot ikke set tidligere indbygget i en databrille.

Helt tilbage i 2002 kom Virtual Keyboard med et system, hvor tastaturet bliver projiceret på en glat overflade. Det skulle bruges sammen med mobiltelefoner, håndholdte computere og pc'er. Siemens viste en mobiltelefon med lasertastatur i 2004, og Samsung kom med et lignende system kaldet "Virtual Screen" i 2006. Men teknologien har aldrig slået igennem.

Google holder to store udvikler-konferencer i San Francisco og New York i de kommende uger, hvor eksterne programmører for første gang får mulighed for at udvikle software til den Android-baserede computerbrille. Den kommer sandsynligvis i handlen senere i år - med eller uden laser-tastatur.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect