Google udvikler laser-tastatur

Google har søgt om patent på en laser, der projicerer et virtuelt tastatur på din underarm.

Artikel top billede

En af de store udfordringer i udviklingen af Googles meget omtalte databrille er, hvordan brugeren skal kommunikere med enheden. Google Glass brillen har en mikrofon og en knap til at tage billeder, men det er ikke nok, hvis man f.eks. vil skrive en lang besked. Den første prototype har derfor en trackpad, der spændes fast til underarmen. Men det kan gøres smartere. Google har nu søgt om patent på en lille laserprojektor, der indbygges direkte i brillen og projicerer et tastatur på underarmen.

Det skal så kombineres med et kamera i brillen, som registrerer, hvor man har trykket på det virtuelle tastatur og omdanner det til styresignaler. "Methods and Systems for a Virtual Input Device," lyder overskriften på patentansøgningen, der beskriver, hvordan brugerens egen krop skal fungere som en touch-skærm.

Google-medstifter Sergey Brin optrådte i "The Gabe Newsom Show" sidste sommer, og her viste han en prototype på Google Glass, hvor han stadig havde en trackpad spændt fast til sin arm og betjente den med sin anden hånd. Det er nok for besværligt i praksis.

Der er ingen meldinger om, hvornår Google vil indbygge laser-teknologien i sin brille, men konceptet med at projicere et tastatur er ikke nyt. Det er blot ikke set tidligere indbygget i en databrille.

Helt tilbage i 2002 kom Virtual Keyboard med et system, hvor tastaturet bliver projiceret på en glat overflade. Det skulle bruges sammen med mobiltelefoner, håndholdte computere og pc'er. Siemens viste en mobiltelefon med lasertastatur i 2004, og Samsung kom med et lignende system kaldet "Virtual Screen" i 2006. Men teknologien har aldrig slået igennem.

Google holder to store udvikler-konferencer i San Francisco og New York i de kommende uger, hvor eksterne programmører for første gang får mulighed for at udvikle software til den Android-baserede computerbrille. Den kommer sandsynligvis i handlen senere i år - med eller uden laser-tastatur.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv en del af vores nye mobiludviklingsteam i Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT i Slagelse

Region Sjælland

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS