Google-topmand fortæller om sit mærkelige besøg i landet uden internet

Eric Schmidt og hans datter fortæller rejsen til det isolerede land Nordkorea.

Artikel top billede

Det er en af de sidste grænser i cyberspace: Nordkorea. Landet har sit eget lukkede intranet, men det er kun meget få, særligt udvalgte, nordkoreanere, der har adgang til det åbne internet. Forleden rejste den tidligere Google-chef Eric Schmidt til Nordkorea som en del af en privat humanitær mission sammen med den tidligere guvernør i New Mexico og FN-ambassadør, Bill Richardson.

Det er første gang, at en af topfolkene fra verdens største søgemaskine Google besøger landet, der har sagt nej til internettet.

Eric Schmidt er nu vendt hjem igen og han fortæller om turen i et indlæg på Googles eget sociale netværk. Han beskriver turen som et privat besøg, hvor formålet var at tale om det frie og åbne internet. Både Google og den amerikanske regering har officielt taget afstand fra turen. En talsmand for den amerikanske præsident har betegnet rejsen som "ukonstruktiv".

Schmidt bekræfter i sit indlæg, at teknologien i Nordkorea er meget primitiv. Der er et 3G-net med 2.100 Mhz teknologi, som er spærret for datatrafik og smartphones. Det ville ellers være meget let at åbne for internettet. Foruden det nationale intranet med godkendt indhold er der også overvåget internet-adgang for nogle få udvalgte.

I denne forbindelse betyder "overvåget", at der bogstavelig talt står en person og kigger dig over skulderen mens du surfer.

Han fortæller også at nordkoreanerne bruger open source-teknologi, mest Linux, og han opfordrer til at give befolkningen lov til at komme på nettet.

Eric Schmidt havde sin datter Sophie med på turen, og hendes rigt illustrerede blog-indlæg er langt mere interessant. Hun fortæller om oplevelsen af at rejse i et land, hvor tiden står stille og hvor alt bliver overvåget og kontrolleret af staten. Hvert medlem af delegationen havde to oppassere - to, fordi de også skulle holde øje med hinanden.

"Normale nordkoreanere lever i en næsten helt lukket informations-boble, uden en rigtig referenceramme. De har min dybeste medfølelse. Jeg kan forstå at nordkoreanere får fortalt at de er heldige at være i Nordkorea, så hvorfor skulle de ønske at forlade landet? De er gidsler i deres eget land, uden at være klar over det," skriver hun.

Hun sammenligner det med filmen "The Truman Show" - blot er det altså et land og ikke blot en lille ø.

Schmidts datter beskriver også de forskellige steder, som delegerationen har besøgt. Et af dem var det såkaldte Kim Il Sung University e-Library, som hun kalder for "e-Potemkin Village".

Her var der 90 arbejdsstationer med moderne computere og brugere, der sad foran hver computer - men de lavede ikke noget. De sad bare og stirrede på skærmene uden at kigge op.

Nordkoreanerne viste stolt deres seneste opfindelse - en tablet med Googles Android - men det er næppe mange af landets fattige indbyggere, der faktisk har råd til at købe produktet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S