Berømt spilgigant er tæt på game over

Selskabet der står bag klassiske spil som "Pong" og "Asteroids" kæmper for sin overlevelse.

Artikel top billede

Den amerikanske afdeling af spilfirmaet Atari er nu gået i betalingsstandsning og forsøger at rive sig løs fra sit gældsplagede franske moderselskab (det tidligere Infogrames). Det skriver Los Angeles Times. Navnet Atari har eksisteret i 31 år og selskabet er kendt for klassiske videospil som "Pong" og "Asteroids". Men Atari har kæmpet med finansielle problemer i mange år.

Det oprindelige Atari blev stiftet i 1972. Firmaet udviklede både arkadespil, konsoller og spil til hjemmecomputere. I 1984 blev det oprindelige selskab delt op og arkade-divisionen blev til Atari Games, mens Atari Consumer Electronics Division havde en række forskellige ejere i de efterfølgende år.

Det blev overtaget af Hasbro Interactive i 1998, som blev solgt til franske Infogrames to år senere. Her valgte man så at skifte navn til Atari i 2003.  

Selskabet har i den seneste tid fokuseret på udviklingen af spil til mobile platforme og web baseret på sine kendte varemærker som "Pong". Der er kun 40 ansatte i den amerikanske afdeling, som nu er gået i betalingsstandsning. Næsten en femtedel af selskabets omsætning kommer fra licensering af det kendte Atari-logo til forskellige forbruger-produkter.

Det tidligere Infogrames har haft et underskud i næsten ti år, mens i de sidste to år har der været et lille overskud. Nu skal den amerikanske afdeling løsrives og relanceres som spilfirma, mens resterne af det franske selskab ventes at blive opløst.  

Indtil det sidste har Atari blandt andet arbejdet på et nyt spil med titlen "Atari Casino", hvor brugerne kan spille om rigtige penge.

Annonce

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer i Forsvarets Cyberdivision

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Site Reliability Engineer til efterretningsanalytiske værktøjer i PET

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Admin By Request

Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S