Berømt spilgigant er tæt på game over

Selskabet der står bag klassiske spil som "Pong" og "Asteroids" kæmper for sin overlevelse.

Artikel top billede

Den amerikanske afdeling af spilfirmaet Atari er nu gået i betalingsstandsning og forsøger at rive sig løs fra sit gældsplagede franske moderselskab (det tidligere Infogrames). Det skriver Los Angeles Times. Navnet Atari har eksisteret i 31 år og selskabet er kendt for klassiske videospil som "Pong" og "Asteroids". Men Atari har kæmpet med finansielle problemer i mange år.

Det oprindelige Atari blev stiftet i 1972. Firmaet udviklede både arkadespil, konsoller og spil til hjemmecomputere. I 1984 blev det oprindelige selskab delt op og arkade-divisionen blev til Atari Games, mens Atari Consumer Electronics Division havde en række forskellige ejere i de efterfølgende år.

Det blev overtaget af Hasbro Interactive i 1998, som blev solgt til franske Infogrames to år senere. Her valgte man så at skifte navn til Atari i 2003.  

Selskabet har i den seneste tid fokuseret på udviklingen af spil til mobile platforme og web baseret på sine kendte varemærker som "Pong". Der er kun 40 ansatte i den amerikanske afdeling, som nu er gået i betalingsstandsning. Næsten en femtedel af selskabets omsætning kommer fra licensering af det kendte Atari-logo til forskellige forbruger-produkter.

Det tidligere Infogrames har haft et underskud i næsten ti år, mens i de sidste to år har der været et lille overskud. Nu skal den amerikanske afdeling løsrives og relanceres som spilfirma, mens resterne af det franske selskab ventes at blive opløst.  

Indtil det sidste har Atari blandt andet arbejdet på et nyt spil med titlen "Atari Casino", hvor brugerne kan spille om rigtige penge.

Læses lige nu

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-sikkerhedsspecialist i PET

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S