Berømt spilgigant er tæt på game over

Selskabet der står bag klassiske spil som "Pong" og "Asteroids" kæmper for sin overlevelse.

Artikel top billede

Den amerikanske afdeling af spilfirmaet Atari er nu gået i betalingsstandsning og forsøger at rive sig løs fra sit gældsplagede franske moderselskab (det tidligere Infogrames). Det skriver Los Angeles Times. Navnet Atari har eksisteret i 31 år og selskabet er kendt for klassiske videospil som "Pong" og "Asteroids". Men Atari har kæmpet med finansielle problemer i mange år.

Det oprindelige Atari blev stiftet i 1972. Firmaet udviklede både arkadespil, konsoller og spil til hjemmecomputere. I 1984 blev det oprindelige selskab delt op og arkade-divisionen blev til Atari Games, mens Atari Consumer Electronics Division havde en række forskellige ejere i de efterfølgende år.

Det blev overtaget af Hasbro Interactive i 1998, som blev solgt til franske Infogrames to år senere. Her valgte man så at skifte navn til Atari i 2003.  

Selskabet har i den seneste tid fokuseret på udviklingen af spil til mobile platforme og web baseret på sine kendte varemærker som "Pong". Der er kun 40 ansatte i den amerikanske afdeling, som nu er gået i betalingsstandsning. Næsten en femtedel af selskabets omsætning kommer fra licensering af det kendte Atari-logo til forskellige forbruger-produkter.

Det tidligere Infogrames har haft et underskud i næsten ti år, mens i de sidste to år har der været et lille overskud. Nu skal den amerikanske afdeling løsrives og relanceres som spilfirma, mens resterne af det franske selskab ventes at blive opløst.  

Indtil det sidste har Atari blandt andet arbejdet på et nyt spil med titlen "Atari Casino", hvor brugerne kan spille om rigtige penge.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S