Berømt spilgigant er tæt på game over

Selskabet der står bag klassiske spil som "Pong" og "Asteroids" kæmper for sin overlevelse.

Artikel top billede

Den amerikanske afdeling af spilfirmaet Atari er nu gået i betalingsstandsning og forsøger at rive sig løs fra sit gældsplagede franske moderselskab (det tidligere Infogrames). Det skriver Los Angeles Times. Navnet Atari har eksisteret i 31 år og selskabet er kendt for klassiske videospil som "Pong" og "Asteroids". Men Atari har kæmpet med finansielle problemer i mange år.

Det oprindelige Atari blev stiftet i 1972. Firmaet udviklede både arkadespil, konsoller og spil til hjemmecomputere. I 1984 blev det oprindelige selskab delt op og arkade-divisionen blev til Atari Games, mens Atari Consumer Electronics Division havde en række forskellige ejere i de efterfølgende år.

Det blev overtaget af Hasbro Interactive i 1998, som blev solgt til franske Infogrames to år senere. Her valgte man så at skifte navn til Atari i 2003.  

Selskabet har i den seneste tid fokuseret på udviklingen af spil til mobile platforme og web baseret på sine kendte varemærker som "Pong". Der er kun 40 ansatte i den amerikanske afdeling, som nu er gået i betalingsstandsning. Næsten en femtedel af selskabets omsætning kommer fra licensering af det kendte Atari-logo til forskellige forbruger-produkter.

Det tidligere Infogrames har haft et underskud i næsten ti år, mens i de sidste to år har der været et lille overskud. Nu skal den amerikanske afdeling løsrives og relanceres som spilfirma, mens resterne af det franske selskab ventes at blive opløst.  

Indtil det sidste har Atari blandt andet arbejdet på et nyt spil med titlen "Atari Casino", hvor brugerne kan spille om rigtige penge.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Cloud Operations Manager (Azure)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Midtjylland

    PensionDanmark

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura