Nu kommer det første hus fra en 3D-printer

En hollandsk arkitekt vil skabe et helt hus med en 3D-printer.

Artikel top billede

Fremtidens huse skal måske printes og ikke bygges i traditionel forstand. Den hollandske arkitekt Janjaap Ruijssenaars fra arkitektfirmaet Universe Architecture har udviklet et koncept til et hus, hvor de enkelte dele skal fremstilles i en 3D-printer. Det såkaldte Landscape House minder om et Möbiusbånd - et objekt som kun består af én flade og én kant. Ideén var at bygge et endeløst hus.

Hele strukturen minder om et ottetal og huset er i to etager. De enkelte byggedele måler 6 x 9 meter. De skal skabes med den italienske 3D-printer D-Shape, der er udviklet af Enrico Dini. Det er en maskine, som bruger sand og et bindemiddel til at printe strukturer i et materiale, der minder om sandsten. De færdige objekter skulle være lige så hårde som marmor.

Men det er kun selve husets ramme, der skal printes. Konstruktionen skal senere fyldes med beton for at give den nødvendige stabilitet.

Landscape House bliver verdens første hus der er skabt i en 3D-printer og den første bygning skal stå færdig i 2014. Den samlede pris for huset anslås til mellem 30 og 40 millioner kroner.

Planen er, at det første Landscape House skal opføres ved den irske kyste, men arkitekten håber at man kan bygge 3D-printede huse i mange lande.

Flere andre projekter arbejder også med print af store strukturer. På MIT Media Lab har man udviklet den såkaldte Spiderbot, der kan hænges op i kabler og bruges til at printe en form til en hel bygning, der så kan fyldes med almindelig cement. Den kan også anvendes til at printe broer og andre meget store objekter.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S