Nu kommer det første hus fra en 3D-printer

En hollandsk arkitekt vil skabe et helt hus med en 3D-printer.

Artikel top billede

Fremtidens huse skal måske printes og ikke bygges i traditionel forstand. Den hollandske arkitekt Janjaap Ruijssenaars fra arkitektfirmaet Universe Architecture har udviklet et koncept til et hus, hvor de enkelte dele skal fremstilles i en 3D-printer. Det såkaldte Landscape House minder om et Möbiusbånd - et objekt som kun består af én flade og én kant. Ideén var at bygge et endeløst hus.

Hele strukturen minder om et ottetal og huset er i to etager. De enkelte byggedele måler 6 x 9 meter. De skal skabes med den italienske 3D-printer D-Shape, der er udviklet af Enrico Dini. Det er en maskine, som bruger sand og et bindemiddel til at printe strukturer i et materiale, der minder om sandsten. De færdige objekter skulle være lige så hårde som marmor.

Men det er kun selve husets ramme, der skal printes. Konstruktionen skal senere fyldes med beton for at give den nødvendige stabilitet.

Landscape House bliver verdens første hus der er skabt i en 3D-printer og den første bygning skal stå færdig i 2014. Den samlede pris for huset anslås til mellem 30 og 40 millioner kroner.

Planen er, at det første Landscape House skal opføres ved den irske kyste, men arkitekten håber at man kan bygge 3D-printede huse i mange lande.

Flere andre projekter arbejder også med print af store strukturer. På MIT Media Lab har man udviklet den såkaldte Spiderbot, der kan hænges op i kabler og bruges til at printe en form til en hel bygning, der så kan fyldes med almindelig cement. Den kan også anvendes til at printe broer og andre meget store objekter.

Læses lige nu

    Aller Media A/S

    Developer

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    BDM Cisco Security

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse