Nu kommer det første hus fra en 3D-printer

En hollandsk arkitekt vil skabe et helt hus med en 3D-printer.

Artikel top billede

Fremtidens huse skal måske printes og ikke bygges i traditionel forstand. Den hollandske arkitekt Janjaap Ruijssenaars fra arkitektfirmaet Universe Architecture har udviklet et koncept til et hus, hvor de enkelte dele skal fremstilles i en 3D-printer. Det såkaldte Landscape House minder om et Möbiusbånd - et objekt som kun består af én flade og én kant. Ideén var at bygge et endeløst hus.

Hele strukturen minder om et ottetal og huset er i to etager. De enkelte byggedele måler 6 x 9 meter. De skal skabes med den italienske 3D-printer D-Shape, der er udviklet af Enrico Dini. Det er en maskine, som bruger sand og et bindemiddel til at printe strukturer i et materiale, der minder om sandsten. De færdige objekter skulle være lige så hårde som marmor.

Men det er kun selve husets ramme, der skal printes. Konstruktionen skal senere fyldes med beton for at give den nødvendige stabilitet.

Landscape House bliver verdens første hus der er skabt i en 3D-printer og den første bygning skal stå færdig i 2014. Den samlede pris for huset anslås til mellem 30 og 40 millioner kroner.

Planen er, at det første Landscape House skal opføres ved den irske kyste, men arkitekten håber at man kan bygge 3D-printede huse i mange lande.

Flere andre projekter arbejder også med print af store strukturer. På MIT Media Lab har man udviklet den såkaldte Spiderbot, der kan hænges op i kabler og bruges til at printe en form til en hel bygning, der så kan fyldes med almindelig cement. Den kan også anvendes til at printe broer og andre meget store objekter.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S