Dansk opstarts-virksomhed putter fem millioner kunder i forlommen

Sådan sikrer dansk e-faktura-pioner sig millioner af kunder i USA.

Artikel top billede

Danske Tradeshift har indgået en aftale, der kan booste antallet af kunder i den danske e-faktura-biks betragteligt.

Tradeshift samarbejder med den amerikanske gigant Intuit, der har særdeles godt fat i især det amerikanske marked.

Det danske firma kan i dag bryste sig med at have lavet transaktioner mellem 150.000 virksomheder. Med Intuit som medspiller har Tradeshift fået adgang til et kartotek på over fem millioner kunder. Det kan blive verdens største netværk for e-fakturering.

En dansk succes

Tradeshift er et netværk og digital betalingsplatform - stiftet af folkene, der også lavede den succesfulde danske NemHandel.

Intuit står bag regnskabsprogrammet QuickBooks, der især bruges af små og mellemstore virksomheder - i stil med Billys Billing og E-conomics i Danmark. I fremtiden bliver det danske produkt standardbetalings-løsning i regnskabsprogrammet. 

Bestyrelsesformand og iværksætter Morten Lund siger til blogger Dorte Toft med vanlige store ambitioner, at han forventer, at det nye samarbejde kan være med til at sende amerikanernes brug af checks i graven.

Intuit investerer i forbindelse med samarbejdet også et uoplyst beløb i Tradeshift.

Se den danske stifter Christian Lanngs fortælling om samarbejdet i denne video:

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job