Tre anklaget for at stå bag historiens største netbank-angreb

Trojaneren Gozi har inficeret mere end en million computere. Nu kan bagmændene risikere lange fængselsstraffe.

Artikel top billede

I USA er der nu rejst anklage mod tre mænd, der menes at stå bag en af de finansielt mest destruktive computervira nogensinde. Den såkaldte Gozi-virus har inficeret mindst én million computere i hele verden og mere end 40.000 maskiner i USA. Det melder Reuters.

Der er tale om en såkaldt netbank-trojaner, der er spredt i en e-mail med et manipuleret pdf-dokument. Når brugeren har forsøgt at åbne dokumentet, er computeren blevet inficeret med software, der forsøger at få fat i brugernavne, kodeord og andre netbank-oplysninger.

De tre anklagede er den 25-årige Nikita Kuzmin fra Rusland, den 27-årige Deniss Calovskis fra Letland og den 28-årige Mihai Ionut Paunescu fra Rumænien.

I en pressemeddelelse fra statsanklageren bliver de tre mænd beskrevet som moderne bankrøvere, der gik efter pengene.

"Som vi har set igen og igen, kræver et cyberkriminelt bankrøveri hverken en maske eller en pistol, men kun et smart program og en internet-forbindelse. Denne sag bør fungere som en advarsel for banker og forbrugere, for cyberkriminalitet er stadig en af de største trusler vi står overfor, og det vil ikke forsvinde foreløbig," siger statsanklageren Preet Bhahara.

Gozi-virussen blev opdaget helt tilbage i 2007, og det anslås at den har forvoldt skade for et trecifret millionbeløb i kroner.

Den har også inficeret 160 computere hos den amerikanske rumfarts-organisation NASA, og her anslås det, at skaden ligger på omkring 200.000 kroner.

Det menes, at Kuzmin har skrevet den oprindelige Gozi-virus i 2005. Han blev anholdt i USA i 2010 og har siden erklæret sig skyldig og samarbejdet med myndighederne. Ifølge anklageskriftet har han lejet sin malware ud til andre cyberkriminelle på ugebasis og til sidst solgt den på en internet-markedsplads for malware.

De anklagede har også etableret en hosting-tjeneste til de kriminelle, der har lejet eller købt virussen, og de har lavet falske netbank-sider for at lokke brugerne til at indtaste deres login-data.

USA forsøger nu at få de to andre anklagede udleveret fra deres østeuropæiske hjemlande. Hvis de tre mænd bliver dømt skyldige, kan de risikere en fængselsdom på mellem 60 og 95 år.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Sektionsleder til IT Porteføljestyring i PET

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    AI-udvikler

    Midtjylland

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S