Tre anklaget for at stå bag historiens største netbank-angreb

Trojaneren Gozi har inficeret mere end en million computere. Nu kan bagmændene risikere lange fængselsstraffe.

Artikel top billede

I USA er der nu rejst anklage mod tre mænd, der menes at stå bag en af de finansielt mest destruktive computervira nogensinde. Den såkaldte Gozi-virus har inficeret mindst én million computere i hele verden og mere end 40.000 maskiner i USA. Det melder Reuters.

Der er tale om en såkaldt netbank-trojaner, der er spredt i en e-mail med et manipuleret pdf-dokument. Når brugeren har forsøgt at åbne dokumentet, er computeren blevet inficeret med software, der forsøger at få fat i brugernavne, kodeord og andre netbank-oplysninger.

De tre anklagede er den 25-årige Nikita Kuzmin fra Rusland, den 27-årige Deniss Calovskis fra Letland og den 28-årige Mihai Ionut Paunescu fra Rumænien.

I en pressemeddelelse fra statsanklageren bliver de tre mænd beskrevet som moderne bankrøvere, der gik efter pengene.

"Som vi har set igen og igen, kræver et cyberkriminelt bankrøveri hverken en maske eller en pistol, men kun et smart program og en internet-forbindelse. Denne sag bør fungere som en advarsel for banker og forbrugere, for cyberkriminalitet er stadig en af de største trusler vi står overfor, og det vil ikke forsvinde foreløbig," siger statsanklageren Preet Bhahara.

Gozi-virussen blev opdaget helt tilbage i 2007, og det anslås at den har forvoldt skade for et trecifret millionbeløb i kroner.

Den har også inficeret 160 computere hos den amerikanske rumfarts-organisation NASA, og her anslås det, at skaden ligger på omkring 200.000 kroner.

Det menes, at Kuzmin har skrevet den oprindelige Gozi-virus i 2005. Han blev anholdt i USA i 2010 og har siden erklæret sig skyldig og samarbejdet med myndighederne. Ifølge anklageskriftet har han lejet sin malware ud til andre cyberkriminelle på ugebasis og til sidst solgt den på en internet-markedsplads for malware.

De anklagede har også etableret en hosting-tjeneste til de kriminelle, der har lejet eller købt virussen, og de har lavet falske netbank-sider for at lokke brugerne til at indtaste deres login-data.

USA forsøger nu at få de to andre anklagede udleveret fra deres østeuropæiske hjemlande. Hvis de tre mænd bliver dømt skyldige, kan de risikere en fængselsdom på mellem 60 og 95 år.

TD SYNNEX Denmark ApS

Sales Coordinator

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Styrelsen For It og Læring

Erfaren enterprise-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S