Canon efter chef-exit: Afløseren er snart klar

Salgsdirektørs pludselige farvel er "helt udramatisk", lyder det fra Canon Danmark.

Artikel top billede

Kopi- og printproducenten Canon håber snart at kunne præsentere afløseren for salgsdirektør Jesper Stahl.

Det siger administrerende direktør i Canon Danmark Kim Nielsen, som betegner den uventede chef-exit som "udramatisk".

"Vi er langt i processen om at finde en erstatning for Jesper, og vi forventer at kunne præsentere en ny salgsdirektør indenfor et par uger," siger Kim Nielsen.

Jesper Stahls farvel til Canon Danmark blev meldt ud internt i Canon i sidste uge - kun godt et halvt år efter, at han tiltrådte jobbet som salgsdirektør. Det skete i forlængelse af, at forhandleren Digital House - hvor han var administrerende direktør - blev fusioneret med Canon Danmarks salgsorganisation.

"Jesper har været en solid salgsdirektør for Canon Danmark og har hjulpet meget med at skrue en ny salgsorganisation sammen for os på Sjælland. Her op til nytår har Jesper så fundet ud af, at han ønsker nye udfordringer," siger Kim Nielsen, som efter eget udsagn ikke ved, hvilke planer den snart forhenværende kollega har for fremtiden.

Der er ikke sat en endelig dato for, hvornår Jesper Stahl stopper hos Canon Danmark, men efter planen fortsætter han i hvert fald indtil en gang i andet kvartal.

Læs mere:

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværkstekniker til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre – Er det dig?

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS