Canon efter chef-exit: Afløseren er snart klar

Salgsdirektørs pludselige farvel er "helt udramatisk", lyder det fra Canon Danmark.

Artikel top billede

Kopi- og printproducenten Canon håber snart at kunne præsentere afløseren for salgsdirektør Jesper Stahl.

Det siger administrerende direktør i Canon Danmark Kim Nielsen, som betegner den uventede chef-exit som "udramatisk".

"Vi er langt i processen om at finde en erstatning for Jesper, og vi forventer at kunne præsentere en ny salgsdirektør indenfor et par uger," siger Kim Nielsen.

Jesper Stahls farvel til Canon Danmark blev meldt ud internt i Canon i sidste uge - kun godt et halvt år efter, at han tiltrådte jobbet som salgsdirektør. Det skete i forlængelse af, at forhandleren Digital House - hvor han var administrerende direktør - blev fusioneret med Canon Danmarks salgsorganisation.

"Jesper har været en solid salgsdirektør for Canon Danmark og har hjulpet meget med at skrue en ny salgsorganisation sammen for os på Sjælland. Her op til nytår har Jesper så fundet ud af, at han ønsker nye udfordringer," siger Kim Nielsen, som efter eget udsagn ikke ved, hvilke planer den snart forhenværende kollega har for fremtiden.

Der er ikke sat en endelig dato for, hvornår Jesper Stahl stopper hos Canon Danmark, men efter planen fortsætter han i hvert fald indtil en gang i andet kvartal.

Læs mere:

Læses lige nu

    Djurslands Bank

    IT-udvikler

    Midtjylland

    Vivant ApS

    Team Lead – Support & Operations

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Systemarkitekt

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect