Pirater køber mere musik end andre

Pirater bidrager også til underholdningsbranchen.

Artikel top billede

Er pirateri godt eller skidt for underholdningsbranchen?

Godt, konkluderer amerikanske forskere fra Columbia University i rapporten "Copy Culture in the US and Germany".

Her kan man læse, at folk der henter gratis musik på nettet ikke kan kategoriseres som nærige.

Helt konkret viser tallene i undersøgelsen, at hyppige forbrugere af p2p-netværk faktisk bruger op til 30 procent mere musik end lovlydige borgere. 

Allerede i 2005 var der tegn på, at pirater og andre, som ulovligt finder indhold på nettet, også var flinke til at finde pengepungen frem.

I 2009 blev budskabet gentaget. Denne gang med fokus på sammenhængen mellem pirateri og filmbranchen. Dengang viste tal også, at filmpirater ofte også er dem, der bruger penge på film og biografbilletter.

Der er mere om rapporten hos Columbia University.

LÆS OGSÅ:

Producent: Softwarepirater er jo bare kunder der er forsømt

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S