Her er kablet, der kan helbrede sig selv

Det nye computerkabel vokser selv sammen igen, hvis du skærer det over.

Artikel top billede

(Foto: Jens Møller Nielsen)

Forskere fra North Carolina State University i USA har udviklet et elastisk, selvhelbredende kabel. Hvis man klipper det over med en saks, vokser det sammen igen i løbet af ti minutter. Det melder The Next Web.

Det særlige kabel indeholder en kerne af flydende metal i et polymer-hylster.

Først har forskerne lavet små kanaler i polymer-materialet med en almindelig tråd og så fyldt kanalerne med en flydende metal-legering af gallium og indium. Det skaber en slags flydende metaltråd inde i det fleksible hylster.

Nu skulle man tro, at metallet vil flyde ud, hvis kablet bliver revet over. Men kontakten med luft betyder, at metallet oxiderer, og det bliver hårdt, så det ikke kan løbe ud.

Når de to stykker bliver sat sammen igen, sørger materialet selv for at genoprette forbindelsen, og kablet fungerer igen. Det reparerer sig selv både mekanisk og elektrisk.

Hele processen bliver demonstreret i den nedenstående video.

Den nye teknologi kan ikke blot hjælpe med at reparere beskadigede kabler. Den kan også gøre det lettere at ændre kabelføringen i eksisterende systemer, fordi man kan nøjes med at klippe kablerne over og sætte stykkerne sammen i nye kombinationer.

Forskningen er beskrevet i en videnskabelig artikel med titlen "Self-Healing Stretchable Wires for Reconfigurable Circuit Wiring and 3D Microfluidics".

Læses lige nu

    Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

    IT-teknisk profil

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - Et samfundkritisk IT-miljø

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en incident og problem manager til DeMars (SAP) i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job