Her er kablet, der kan helbrede sig selv

Det nye computerkabel vokser selv sammen igen, hvis du skærer det over.

Artikel top billede

(Foto: Jens Møller Nielsen)

Forskere fra North Carolina State University i USA har udviklet et elastisk, selvhelbredende kabel. Hvis man klipper det over med en saks, vokser det sammen igen i løbet af ti minutter. Det melder The Next Web.

Det særlige kabel indeholder en kerne af flydende metal i et polymer-hylster.

Først har forskerne lavet små kanaler i polymer-materialet med en almindelig tråd og så fyldt kanalerne med en flydende metal-legering af gallium og indium. Det skaber en slags flydende metaltråd inde i det fleksible hylster.

Nu skulle man tro, at metallet vil flyde ud, hvis kablet bliver revet over. Men kontakten med luft betyder, at metallet oxiderer, og det bliver hårdt, så det ikke kan løbe ud.

Når de to stykker bliver sat sammen igen, sørger materialet selv for at genoprette forbindelsen, og kablet fungerer igen. Det reparerer sig selv både mekanisk og elektrisk.

Hele processen bliver demonstreret i den nedenstående video.

Den nye teknologi kan ikke blot hjælpe med at reparere beskadigede kabler. Den kan også gøre det lettere at ændre kabelføringen i eksisterende systemer, fordi man kan nøjes med at klippe kablerne over og sætte stykkerne sammen i nye kombinationer.

Forskningen er beskrevet i en videnskabelig artikel med titlen "Self-Healing Stretchable Wires for Reconfigurable Circuit Wiring and 3D Microfluidics".

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Kontorchef til IT Service i Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS