Her er kablet, der kan helbrede sig selv

Det nye computerkabel vokser selv sammen igen, hvis du skærer det over.

Artikel top billede

(Foto: Jens Møller Nielsen)

Forskere fra North Carolina State University i USA har udviklet et elastisk, selvhelbredende kabel. Hvis man klipper det over med en saks, vokser det sammen igen i løbet af ti minutter. Det melder The Next Web.

Det særlige kabel indeholder en kerne af flydende metal i et polymer-hylster.

Først har forskerne lavet små kanaler i polymer-materialet med en almindelig tråd og så fyldt kanalerne med en flydende metal-legering af gallium og indium. Det skaber en slags flydende metaltråd inde i det fleksible hylster.

Nu skulle man tro, at metallet vil flyde ud, hvis kablet bliver revet over. Men kontakten med luft betyder, at metallet oxiderer, og det bliver hårdt, så det ikke kan løbe ud.

Når de to stykker bliver sat sammen igen, sørger materialet selv for at genoprette forbindelsen, og kablet fungerer igen. Det reparerer sig selv både mekanisk og elektrisk.

Hele processen bliver demonstreret i den nedenstående video.

Den nye teknologi kan ikke blot hjælpe med at reparere beskadigede kabler. Den kan også gøre det lettere at ændre kabelføringen i eksisterende systemer, fordi man kan nøjes med at klippe kablerne over og sætte stykkerne sammen i nye kombinationer.

Forskningen er beskrevet i en videnskabelig artikel med titlen "Self-Healing Stretchable Wires for Reconfigurable Circuit Wiring and 3D Microfluidics".

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger softwareingeniører til Ruslandsområdet

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Specialist til IT-kontraktstyring i PET's IT-Afdeling

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger analytisk stærk og erfaren medarbejder i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College