Her er kablet, der kan helbrede sig selv

Det nye computerkabel vokser selv sammen igen, hvis du skærer det over.

Artikel top billede

(Foto: Jens Møller Nielsen)

Forskere fra North Carolina State University i USA har udviklet et elastisk, selvhelbredende kabel. Hvis man klipper det over med en saks, vokser det sammen igen i løbet af ti minutter. Det melder The Next Web.

Det særlige kabel indeholder en kerne af flydende metal i et polymer-hylster.

Først har forskerne lavet små kanaler i polymer-materialet med en almindelig tråd og så fyldt kanalerne med en flydende metal-legering af gallium og indium. Det skaber en slags flydende metaltråd inde i det fleksible hylster.

Nu skulle man tro, at metallet vil flyde ud, hvis kablet bliver revet over. Men kontakten med luft betyder, at metallet oxiderer, og det bliver hårdt, så det ikke kan løbe ud.

Når de to stykker bliver sat sammen igen, sørger materialet selv for at genoprette forbindelsen, og kablet fungerer igen. Det reparerer sig selv både mekanisk og elektrisk.

Hele processen bliver demonstreret i den nedenstående video.

Den nye teknologi kan ikke blot hjælpe med at reparere beskadigede kabler. Den kan også gøre det lettere at ændre kabelføringen i eksisterende systemer, fordi man kan nøjes med at klippe kablerne over og sætte stykkerne sammen i nye kombinationer.

Forskningen er beskrevet i en videnskabelig artikel med titlen "Self-Healing Stretchable Wires for Reconfigurable Circuit Wiring and 3D Microfluidics".

Læses lige nu

    Annonce

    Everllence

    R&D Data Scientist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior QA Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network