Dansk Linksys-chef: Belkin-opkøb gør os store - også i Danmark

Opkøbet er et vigtigt skridt, skriver Cisco til sine danske Linksys-partnere.

Artikel top billede

I en direkte mail skriver den danske chef for Linksys-forretningen i Nordeuropa, Jesper Dauw, til forhandlerne, at Belkins køb af Ciscos hjemmenetværksforretning er et godt tiltag. Det er en mail, som er blevet fulgt op med telefonsamtaler med mange af partnerne

"Der opstår nogle stærke muligheder," lyder det i mailen. I USA kommer Belkin sammen med Linksys til at sidde på 30 procent af det amerikanske hjemmenetværksmarked.

På det direkte spørgsmål på, hvordan det kommer til at se ud i Danmark siger Jesper Dauw til ChannelWorld.

"Nu har vi ikke nogle tal for Norden, men når jeg ser på de europæiske tal, jeg har adgang til, er det mit bud, at markedssituationen i Danmark meget ligner den i USA. Vi kommer til at blive store," siger Jesper Dauw.

Ifølge de officielle meddelelser, satses der på, at fusionen gennemføres hurtigt og bliver afsluttet allerede i marts.

Ifølge Jesper Dauw skal forhandlerne dog ikke frygte, at Linksys bliver slået sammen med Belkin.

"Det korte af det lange er, at vi er solgt til Belkin. Men de har i meget høj grad tænkt sig at føre Linksys-brandet videre. Jeg var til en videokonference i går, hvor vi blev orienteret. Og jeg er ikke i tvivl om, at de mener det," siger Jesper Dauw.

Han tilføjer, at han tror Belkin og Linksys er et kanonmatch.

"Vi har nogle teknologier, som matcher hinanden utrolig godt. Jeg tror det kan blive rigtig spændende."

Annonceindlæg fra Systematic

Systematic og Helsing vil gøre droner til en integreret del af fremtidens beredskab

Samarbejdet mellem Systematic og Helsing skal styrke Europas kontrol over egne forsvarsdata – og bringe militær og civil sikkerhed tættere sammen.

Navnenyt fra it-Danmark

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S