Dansk distributør: Risiko for, at vi mister Linksys

Nichedistributør ser store muligheder i Belkins køb af Linksys og frygter ikke at komme i klemme. Men der er altid en risiko.

Artikel top billede

Belkins køb af Linksys kommer ikke til at forstyrre nattesøvnen for Bjørn Arildsen, direktør hos nichedistributøren Noblelink, der i mange år har haft netop Linksys som en del af sin produktportefølje.

Ganske vist har Noblelink det problem, at man i dag ikke har Belkin på hylderne, og at man derfor må stole på, at de nye ejere af Linksys vil bevare det eksisterende brand og holde fast i sine nuværende partnere i distributionsleddet.

"Det har stået klart i et stykke tid, at de var på udkig efter en ny ejer. Nu står det klart, at køberen er Belkin. Det, synes jeg, lyder som et meget fornuftigt match," siger Bjørn Arildsen.

"Risikoen for os er selvfølgelig, at Belkin ikke vil fortsætte, men det frygter jeg ikke. Jeg ser det snarere som en mulighed for at få et bredere sortiment," siger han.

Om et par måneder er det nøjagtig ti år siden, at Cisco købte Linksys. Resultatet af den øvelse var, at Noblelink beholdt sin status som distributør af Linksys på det danske marked. Og i dag frygter Bjørn Arildsen ikke, at den nye ejer vil ændre på det og gå alene med eksempelvis Also Actebis, som ler stærk på Linksys til retail-forhandlere.

"Jeg tror, der er plads til os. Vi har aldrig haft problemer med at leve side om side med Also Actebis. Vi er meget forskellige og tilfører forskellige ting til kanalen. Vi er stærke på netudbydere, mens Also Actebis er 100 meter-mestre i retailkanalen," siger Noblelink-direkøtren.

Læs mere:

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics