Dansk distributør: Risiko for, at vi mister Linksys

Nichedistributør ser store muligheder i Belkins køb af Linksys og frygter ikke at komme i klemme. Men der er altid en risiko.

Artikel top billede

Belkins køb af Linksys kommer ikke til at forstyrre nattesøvnen for Bjørn Arildsen, direktør hos nichedistributøren Noblelink, der i mange år har haft netop Linksys som en del af sin produktportefølje.

Ganske vist har Noblelink det problem, at man i dag ikke har Belkin på hylderne, og at man derfor må stole på, at de nye ejere af Linksys vil bevare det eksisterende brand og holde fast i sine nuværende partnere i distributionsleddet.

"Det har stået klart i et stykke tid, at de var på udkig efter en ny ejer. Nu står det klart, at køberen er Belkin. Det, synes jeg, lyder som et meget fornuftigt match," siger Bjørn Arildsen.

"Risikoen for os er selvfølgelig, at Belkin ikke vil fortsætte, men det frygter jeg ikke. Jeg ser det snarere som en mulighed for at få et bredere sortiment," siger han.

Om et par måneder er det nøjagtig ti år siden, at Cisco købte Linksys. Resultatet af den øvelse var, at Noblelink beholdt sin status som distributør af Linksys på det danske marked. Og i dag frygter Bjørn Arildsen ikke, at den nye ejer vil ændre på det og gå alene med eksempelvis Also Actebis, som ler stærk på Linksys til retail-forhandlere.

"Jeg tror, der er plads til os. Vi har aldrig haft problemer med at leve side om side med Also Actebis. Vi er meget forskellige og tilfører forskellige ting til kanalen. Vi er stærke på netudbydere, mens Also Actebis er 100 meter-mestre i retailkanalen," siger Noblelink-direkøtren.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonce

    Statens IT

    Teamleder til SAP kompetencecenter

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-løsningsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Løsningsarkitekt til IT-projekter

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S