Dansk distributør: Risiko for, at vi mister Linksys

Nichedistributør ser store muligheder i Belkins køb af Linksys og frygter ikke at komme i klemme. Men der er altid en risiko.

Artikel top billede

Belkins køb af Linksys kommer ikke til at forstyrre nattesøvnen for Bjørn Arildsen, direktør hos nichedistributøren Noblelink, der i mange år har haft netop Linksys som en del af sin produktportefølje.

Ganske vist har Noblelink det problem, at man i dag ikke har Belkin på hylderne, og at man derfor må stole på, at de nye ejere af Linksys vil bevare det eksisterende brand og holde fast i sine nuværende partnere i distributionsleddet.

"Det har stået klart i et stykke tid, at de var på udkig efter en ny ejer. Nu står det klart, at køberen er Belkin. Det, synes jeg, lyder som et meget fornuftigt match," siger Bjørn Arildsen.

"Risikoen for os er selvfølgelig, at Belkin ikke vil fortsætte, men det frygter jeg ikke. Jeg ser det snarere som en mulighed for at få et bredere sortiment," siger han.

Om et par måneder er det nøjagtig ti år siden, at Cisco købte Linksys. Resultatet af den øvelse var, at Noblelink beholdt sin status som distributør af Linksys på det danske marked. Og i dag frygter Bjørn Arildsen ikke, at den nye ejer vil ændre på det og gå alene med eksempelvis Also Actebis, som ler stærk på Linksys til retail-forhandlere.

"Jeg tror, der er plads til os. Vi har aldrig haft problemer med at leve side om side med Also Actebis. Vi er meget forskellige og tilfører forskellige ting til kanalen. Vi er stærke på netudbydere, mens Also Actebis er 100 meter-mestre i retailkanalen," siger Noblelink-direkøtren.

Læs mere:

Capgemini Danmark A/S

Client Partner - Manufacturing (M&LS)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S