Atea får dansk aftale til næsten 100 millioner

Skandinaviens største forhandler får en stor fod indenfor i banksektoren.

Artikel top billede

Atea skal servicere 6000 brugere i den danske banksektor over de næste fem år.  Aftalen er indgået med JN Data, men omhandler de banker, der tilknyttet BEC (Bankernes EDB Central).

Det fremgår af en meddelelse til børsen i Oslo, hvor Atea er noteret.

JN Data, der er ejet af Jyske Bank og Nykredit og er partner med Bankdata, BEC og SDC, har hyret Atea til at stå for et arbejdspladskoncept, som både er virtuelt og fysisk.

Ifølge Atea har kontrakten en værdi af 94 millioner kroner over de næste fem år.

Aftalen træder i kraft 1. april i år.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS