Derfor skal du have en søgefunktion i din webshop

En ordentlig informationsarkitektur kan gøre underværker for alle de mennesker, der besøger din butik. Se her, hvordan du forbedrer din søgefunktion.

Artikel top billede

Når en kunde ankommer i din butik, vil han eller hun med det samme lede efter en specifik vare. 

Derfor nytter det ikke noget, at kunderne ikke kan finde søgefunktionen, når de sætter benene i din e-butik.

For kan de ikke finde søgefunktionen, er de ude, før du kan nå at sige salg. Så enkelt kan det siges.

Som i en fysisk butik

Forestil dig for eksempel, at du går forbi en fysisk butik på vej hjem fra arbejde, fordi du mangler pinjekerner til din verdensberømte pesto.

De kan være placeret hvor som helst i butikken, så du forsøger at få hjælp fra en ekspedient.

Efter et par minutters forgæves søgen efter en medarbejder beslutter du dig for at give op. Du forlader herefter forretningen tomhændet, og du kommer nok ikke igen. 

Det er de tanker, du skal overføre til din webshop, for det er formentligt også sådan, dine besøgende reagerer, hvis de ikke kan finde søgefunktionen på dit website.

Din søgefunktion skal derfor være synlig hele tiden.

Fjern forstyrrende elementer

Du skal så vidt muligt undgå at placere forstyrrende elementer rundt om søgefeltet. Det er kun med til at forvirre kunden.

Gør dit søgefelt så enkelt og fremtrædende som muligt og hold det på den samme placering på alle undersider. 

Eksempelvis har mange af de store webshops et søgefelt i øverste højre hjørne, så kunderne ikke hele tiden skal lede efter søgefunktionen. 

Det nytter dog ikke at have en synlig søgefunktion, hvis den ikke også virker ordentligt.

Besøgende, der bruger søgefeltet, ønsker at finde, hvad de leder efter. Og det skal ske hurtigt.

Er resultaterne brugbare?

Sandsynligvis søges der efter et bestemt produkt eller en bestemt funktion i et produkt, der formentlig ikke er opført på hjemmesiden under hovedkategorierne.
Det kan være, at kunderne søger efter varer i en bestemt farve, og indgår farven ikke i produktnavnet, kan det være, at produktet ikke dukker op i en søgning.

Derfor er det en god idé med nøgleord, hvor det er muligt at angive en farve, der også bliver taget med i en søgning.

Ud over at forbedre søgemulighederne med nøgleord kan du også hjælpe dine kunder med forbedringer, hvis du undersøger, hvad folk søger efter. 

Hvis der er elementer, der konstant går igen i søgningerne, kan det være, at der er brug for en forbedring netop her.

Læs også:

Bliv en god e-købmand: Sådan toptuner du din webshop

Sådan gør du din webshop mere brugervenlig

Annonceindlæg fra Arrow ECS

Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job