Derfor skal du have en søgefunktion i din webshop

En ordentlig informationsarkitektur kan gøre underværker for alle de mennesker, der besøger din butik. Se her, hvordan du forbedrer din søgefunktion.

Artikel top billede

Når en kunde ankommer i din butik, vil han eller hun med det samme lede efter en specifik vare. 

Derfor nytter det ikke noget, at kunderne ikke kan finde søgefunktionen, når de sætter benene i din e-butik.

For kan de ikke finde søgefunktionen, er de ude, før du kan nå at sige salg. Så enkelt kan det siges.

Som i en fysisk butik

Forestil dig for eksempel, at du går forbi en fysisk butik på vej hjem fra arbejde, fordi du mangler pinjekerner til din verdensberømte pesto.

De kan være placeret hvor som helst i butikken, så du forsøger at få hjælp fra en ekspedient.

Efter et par minutters forgæves søgen efter en medarbejder beslutter du dig for at give op. Du forlader herefter forretningen tomhændet, og du kommer nok ikke igen. 

Det er de tanker, du skal overføre til din webshop, for det er formentligt også sådan, dine besøgende reagerer, hvis de ikke kan finde søgefunktionen på dit website.

Din søgefunktion skal derfor være synlig hele tiden.

Fjern forstyrrende elementer

Du skal så vidt muligt undgå at placere forstyrrende elementer rundt om søgefeltet. Det er kun med til at forvirre kunden.

Gør dit søgefelt så enkelt og fremtrædende som muligt og hold det på den samme placering på alle undersider. 

Eksempelvis har mange af de store webshops et søgefelt i øverste højre hjørne, så kunderne ikke hele tiden skal lede efter søgefunktionen. 

Det nytter dog ikke at have en synlig søgefunktion, hvis den ikke også virker ordentligt.

Besøgende, der bruger søgefeltet, ønsker at finde, hvad de leder efter. Og det skal ske hurtigt.

Er resultaterne brugbare?

Sandsynligvis søges der efter et bestemt produkt eller en bestemt funktion i et produkt, der formentlig ikke er opført på hjemmesiden under hovedkategorierne.
Det kan være, at kunderne søger efter varer i en bestemt farve, og indgår farven ikke i produktnavnet, kan det være, at produktet ikke dukker op i en søgning.

Derfor er det en god idé med nøgleord, hvor det er muligt at angive en farve, der også bliver taget med i en søgning.

Ud over at forbedre søgemulighederne med nøgleord kan du også hjælpe dine kunder med forbedringer, hvis du undersøger, hvad folk søger efter. 

Hvis der er elementer, der konstant går igen i søgningerne, kan det være, at der er brug for en forbedring netop her.

Læs også:

Bliv en god e-købmand: Sådan toptuner du din webshop

Sådan gør du din webshop mere brugervenlig

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos