Sony: Smid bare vores telefon i et akvarium

Trods stor forvirring om, hvad en ny Sony-telefon kan holde til, fastholder Sony, at du gerne må smide den i vandet.

Artikel top billede

Du kan roligt kyle din nye Sony Xperia V-telefon i et akvarium, som det sker i de reklamer, der i øjeblikket kører på tv. 

Det oplyser Sony til ComON, efter at vi tidligere på ugen kunne fortælle, at der i telefonens manual bliver skabt tvivl om, hvorvidt den vandafvisende smartphone nu også kan klare den hårdhændede behandling, som den bliver udsat for reklamerne.

I en af reklamerne ser vi telefonen blive tabt i et akvarium, mens vi i en anden reklame ser den blive nedsænket i et sodavandskrus.

Men i manualen står der, at hverken telefonen, mikro usb-porten eller headsettet må nedsænkes i vand, ligesom telefonen aldrig må udsættes for et fugtigt miljø.

Ifølge Sony kommunikationschef for Norden, Erik Yström, skal du som forbruger dog snarere stole på reklamefilmen end formuleringen i manualen.

Ikke en dykker-telefon

Sony forklarer, at forvirringen blandt andet skyldes, at telefonen kun er vandafvisende, hvis du sørger for at lukke de små 'gummi-covers', der beskytter telefonens stik og porte.

Desuden oplyser Erik Yström, at formuleringerne i manualen er vage, fordi de tager udgangspunkt i den såkaldte ip-klassificering. Det er en skala som blandt andet elektronikproducenter anvender til at oplyse, hvad produkterne kan holde til.

"Telefonen er ikke klassificeret til til at blive brugt under vand på daglig basis, ligesom du heller ikke kan bruge den til at dykke med. Men ifølge ip-klassificeringen kan den dog holde til at blive nedsænket under vand i en halv time på en meters dybde," siger han.

Så det vil sige, at jeg trygt kan bruge telefonen som i jeres reklamer, hvor den tabes i et akvarium og nedsænkes i et sodavandskrus?

"Ja, det kan du godt. Men taber du den i sodavand, skal du dog nok være opmærksom på, at det er en sukkerholdig drik, og så vil jeg nok anbefale, at du hurtigt vasker det af igen," siger han.

Erik Yström erkender, at det kan virke forvirrende med de mange forbehold i manualen, men han afviser, at Sony vil ændre i manualens ordlyd.

Kan kræve penge tilbage

Skulle du dog på trods af Sonys forsikringer opleve, at din telefon ikke kan holde til den behandling, som den bliver udsat for i reklamen, vil du kunne gøre din reklamationsret gældende over for forhandleren, der enten skal give dig pengene tilbage eller betale for reparationen.

Det oplyser Jakob Steenstrup, der er forbrugerjurist hos Forbrugerrådet.

"Umiddelbart synes der ikke at være overenstemmelse mellem oplysningerne i markedsføringen og manualen, men som forbruger kan du med rette forvente, at telefonen kan det, som fremgår af markedsføringen. Det er ikke nok, at eventuelle forbehold står i manualen, som forbrugeren først ser, når varen er købt," siger han.

Jakob Steenstrup tilføjer desuden, at det kan være i strid med markedsføringsloven, hvis virksomheden i sin markedsføring skaber et indtryk af, at telefonen har nogle egenskaber, som den i virkeligheden ikke besidder. Han understreger dog samtidig, at han ikke har kendskab til forbrugere, som har erfaringer med den konkrete telefon.

[video splash=108019]0ac81324-7ff5-5dd6.mp4[/video]

Læs også:

Test: Xperia V(andtæt) er en usædvanlig Android-mobil

Læses lige nu

    Annonce

    Akademikernes A-kasse

    IT-sikkerhedsansvarlig til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Kræftens Bekæmpelse

    IT-driftsleder

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Region Midtjylland

    It-supporter til Regionshospitalet Viborg

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

    Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S