Sidste chance: Så meget koster Windows 8 fra fredag

Det bliver næsten ti gange dyrere at opgradere til Windows 8 Pro fra slutningen af denne uge.

Artikel top billede

Den 31. januar slutter det særlige opgraderingstilbud, hvor man kan downloade en billig opgradering til Windows 8 Pro. Fra på fredag bliver det dermed væsentlig dyrere at skifte til det nyeste Windows.

Microsoft har nu offentliggjort de nye danske priser for Windows 8, der gælder fra den 1. februar.

Frem til denne dato kan man købe en opgradering til Windows 8 Pro for 229 kroner online eller en dvd for 449 kroner.

Dette opgraderingstilbud gælder for private og små virksomheder, der skal opgradere op til fem enheder.

Fra den 1. februar koster det 1.999 kroner at opgradere til Windows 8 Pro. Dermed er prisen altså næsten tidoblet.

Hvis man kan nøjes med det almindelige Windows 8, skal man betale 899 kroner for en opgradering.

Det er stadig næsten fire gange mere end den pris, der gælder for Pro-opgraderinger frem til fredag.

Windows 8 mangler en række funktioner, som findes i den store Pro-udgave, herunder den såkaldte BitLocker-teknologi til databeskyttelse og muligheden for at oprette en fjernforbindelse til pc'en.

Det samme gælder for muligheden for at købe en udvidelse med Windows Media Center. Det fungerer nemlig kun med Pro-udgaven.

Ifølge Microsofts egne tal er der solgt mere end 60 millioner Windows 8 licenser siden lanceringen i oktober sidste år. Men salget bliver formentlig noget lavere efter fredag, hvor priserne bliver skruet i vejret.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S