Sidste chance: Så meget koster Windows 8 fra fredag

Det bliver næsten ti gange dyrere at opgradere til Windows 8 Pro fra slutningen af denne uge.

Artikel top billede

Den 31. januar slutter det særlige opgraderingstilbud, hvor man kan downloade en billig opgradering til Windows 8 Pro. Fra på fredag bliver det dermed væsentlig dyrere at skifte til det nyeste Windows.

Microsoft har nu offentliggjort de nye danske priser for Windows 8, der gælder fra den 1. februar.

Frem til denne dato kan man købe en opgradering til Windows 8 Pro for 229 kroner online eller en dvd for 449 kroner.

Dette opgraderingstilbud gælder for private og små virksomheder, der skal opgradere op til fem enheder.

Fra den 1. februar koster det 1.999 kroner at opgradere til Windows 8 Pro. Dermed er prisen altså næsten tidoblet.

Hvis man kan nøjes med det almindelige Windows 8, skal man betale 899 kroner for en opgradering.

Det er stadig næsten fire gange mere end den pris, der gælder for Pro-opgraderinger frem til fredag.

Windows 8 mangler en række funktioner, som findes i den store Pro-udgave, herunder den såkaldte BitLocker-teknologi til databeskyttelse og muligheden for at oprette en fjernforbindelse til pc'en.

Det samme gælder for muligheden for at købe en udvidelse med Windows Media Center. Det fungerer nemlig kun med Pro-udgaven.

Ifølge Microsofts egne tal er der solgt mere end 60 millioner Windows 8 licenser siden lanceringen i oktober sidste år. Men salget bliver formentlig noget lavere efter fredag, hvor priserne bliver skruet i vejret.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Exchange driftskonsulenter

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Forretningskonsulent med fokus på Forsvarets ERP-løsning, DeMars

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job