Skørt eller genialt? Taiwanerne laver telefoner til deres telefoner

Behold din store smartphone i lommen - og besvar opkaldet med denne baby-telefon.

Artikel top billede

Det kunne lyde som en aprilsnar, men HTC mener det sandsynligvis:

Firmaet vil give sine kunder en ekstra baby-telefon med, hvis de køber en stor fuldblods-smartphone.

Den medfølgende baby-telefon er et modsvar til de voksende smartphones, der får større og større skærmstørrelser. Til de mest dagligdags-betonede opgaver og opkald vil man kunne beholde sin smartphone i lommen - og i stedet besvare opkaldet via den simple telefon, der er forbundet via Bluetooth eller NFC, og som ifølge HTC skulle være mere ergonomisk korrekt udformet.

HTC Mini følger i første omgang kun med HTC Butterfly. Det er en fem tommers smartphone til det kinesiske marked.

Forbindelsen via Bluetooth eller NFC betyder, at det ikke kun er opkald, der kan skubbes fra smartphone til baby-telefon. Også sms'er og kalender-påmindelser kan tjekkes fra den lille telefon, skriver The Verge.

Man kunne argumentere for, at producenterne i stedet skulle skrumpe størrelsen på deres smartphones i stedet for at lave en medfølgende telefon.

Men HTC forsøger at give sin lille nye en ekstra eksistensberettigelse ved at gøre det muligt at bruge den som fjernbetjening, hvis moder-telefonen er tilsluttet et fjernsyn.

Baby-telefonen kan også bruges som en ekstra udløser til smartphonens kamera eller til at finde modertelefonen og få den til at bippe, hvis den er faldet om bag sofaen.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S