Skørt eller genialt? Taiwanerne laver telefoner til deres telefoner

Behold din store smartphone i lommen - og besvar opkaldet med denne baby-telefon.

Artikel top billede

Det kunne lyde som en aprilsnar, men HTC mener det sandsynligvis:

Firmaet vil give sine kunder en ekstra baby-telefon med, hvis de køber en stor fuldblods-smartphone.

Den medfølgende baby-telefon er et modsvar til de voksende smartphones, der får større og større skærmstørrelser. Til de mest dagligdags-betonede opgaver og opkald vil man kunne beholde sin smartphone i lommen - og i stedet besvare opkaldet via den simple telefon, der er forbundet via Bluetooth eller NFC, og som ifølge HTC skulle være mere ergonomisk korrekt udformet.

HTC Mini følger i første omgang kun med HTC Butterfly. Det er en fem tommers smartphone til det kinesiske marked.

Forbindelsen via Bluetooth eller NFC betyder, at det ikke kun er opkald, der kan skubbes fra smartphone til baby-telefon. Også sms'er og kalender-påmindelser kan tjekkes fra den lille telefon, skriver The Verge.

Man kunne argumentere for, at producenterne i stedet skulle skrumpe størrelsen på deres smartphones i stedet for at lave en medfølgende telefon.

Men HTC forsøger at give sin lille nye en ekstra eksistensberettigelse ved at gøre det muligt at bruge den som fjernbetjening, hvis moder-telefonen er tilsluttet et fjernsyn.

Baby-telefonen kan også bruges som en ekstra udløser til smartphonens kamera eller til at finde modertelefonen og få den til at bippe, hvis den er faldet om bag sofaen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS