Skørt eller genialt? Taiwanerne laver telefoner til deres telefoner

Behold din store smartphone i lommen - og besvar opkaldet med denne baby-telefon.

Artikel top billede

Det kunne lyde som en aprilsnar, men HTC mener det sandsynligvis:

Firmaet vil give sine kunder en ekstra baby-telefon med, hvis de køber en stor fuldblods-smartphone.

Den medfølgende baby-telefon er et modsvar til de voksende smartphones, der får større og større skærmstørrelser. Til de mest dagligdags-betonede opgaver og opkald vil man kunne beholde sin smartphone i lommen - og i stedet besvare opkaldet via den simple telefon, der er forbundet via Bluetooth eller NFC, og som ifølge HTC skulle være mere ergonomisk korrekt udformet.

HTC Mini følger i første omgang kun med HTC Butterfly. Det er en fem tommers smartphone til det kinesiske marked.

Forbindelsen via Bluetooth eller NFC betyder, at det ikke kun er opkald, der kan skubbes fra smartphone til baby-telefon. Også sms'er og kalender-påmindelser kan tjekkes fra den lille telefon, skriver The Verge.

Man kunne argumentere for, at producenterne i stedet skulle skrumpe størrelsen på deres smartphones i stedet for at lave en medfølgende telefon.

Men HTC forsøger at give sin lille nye en ekstra eksistensberettigelse ved at gøre det muligt at bruge den som fjernbetjening, hvis moder-telefonen er tilsluttet et fjernsyn.

Baby-telefonen kan også bruges som en ekstra udløser til smartphonens kamera eller til at finde modertelefonen og få den til at bippe, hvis den er faldet om bag sofaen.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job