Google forærer 15.000 Raspberry Pi-computere til skoler

Nu skal britiske skoleelever lære at programmere med minicomputeren Raspberry Pi.

Artikel top billede

Google har nu besluttet at forære 15.000 Raspberry Pi minicomputere til skoleelever i Storbritannien. Den tidligere Google-chef Eric Schmidt har netop besøgt Raspberry Pi Foundation i Cambridge, hvor han deltog i programmerings-undervisningen på en lokal skole.

De gratis minicomputere skal hjælpe eleverne med at lære at kode. Der har været skarp kritik af det britiske uddannelses-system, hvor antallet af it-studerende er faldet med 34 procent i det sidste årti.

Eric Schmidt har også kritiseret, at skolerne fokuserer for meget på at bruge - i stedet for at skabe - software.

"Britiske opfindere og iværksættere har ændret verden - telefonen, fjernsynet og computere blev alle opfundet her," sagde Eric Schmidt under besøget i Cambridge ifølge BBC.

Google bidrager også med penge til it-uddannelse af lærere. Men det britiske lærerforbund har kritiseret, at private virksomheder bruger skolerne til at markedsføre deres egne produkter.

Raspberry Pi er en lille computer i kreditkort-format med en ARM-processor og integreret grafikenhed samt 256 MB hukommelse. Den booter fra et SD-kort med Fedora Linux og har en simpel GPU, Ethernet, HDMI og USB 2.0.

Prisen for minicomputeren er omkring 250 kr. Det er britiske David Braben, der står bag Raspberry Pi. Han var med til at udvikle det berømte spil Elite i 1980'erne.

Der findes efterhånden mange alternative minicomputere. Det gælder blandt andet APC fra VIA, Rikomagic's MK802 og RK3066, BeagleBoard, Mele A1000 og Hiapad Hi-802.

Den nye Android-konsol GameStick fra PlayJam er heller ikke meget større end en usb-nøgle og sættes direkte i fjernsynets HDMI-kort. Den koster dog omkring dobbelt så meget som Raspberry Pi.

Eric Schmidts besøg i Cambridge kommer kun få dage efter hans noget mere kontroversielle rundtur i det hermetisk lukkede og internet-fjendtlige land Nordkorea. En tur, der blev beskrevet i detaljer af hans datter.

Få dage efter kunne Google Maps offentliggøre et nyt og mere præcist kort over Nordkorea. Det forlyder dog ikke, om det er Schmidt selv, der har været på opmåling i det isolerede land. Men internet-brugerne har allerede reageret med humoristiske anmeldelser af nordkoreanske fangelejre.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S