Kære spejl på væggen der - hvilken kommune er stærkest på Facebook i landet her?

Her er kommunerne med størst succes på Facebook.

Artikel top billede

Flere små danske kommuner kan bryste sig af at have en god service til sine borgere på Facebook.

Det er især kommuner med lave befolkningstal, der formår at bruge Facebook til borgernes tilfredshed.

Det fremgår af en undersøgelse fra kommunikations-

Danmarksmesteren

I undersøgelsen ender Morsø Kommune i Limfjorden som uofficiel "Danmarksmester" på Facebook.

På Mors bruger borgerne Facebook-siden til at få svar på spørgsmål og finde åbningstider, og siden har ikke udviklet sig, som det kunne frygtes.

"Jeg tænkte 'Åh nej, alt det lort der bliver lagt ind på siden'. Men sådan er det bare ikke. Jeg er blevet meget positivt overrasket over den gode debat og de mange gode spørgsmål, der bliver stillet," fortæller kommunaldirektøren  i Morsø Kommune, Per Flemming Laursen.

Der er mere end 1.400 brugere, der "synes godt om" Morsø Kommune. Det er næsten syv procent af samtlige indbyggere på omkring 22.000 personer. En meget højere andel end større byer som fx Randers og Vejle. Og en bundskraber som København.

I hælene kommer...

De største kommuner på Facebook er Aalborg (over 6.000 personer) og Kolding (5.300 personer).

Ifølge undersøgelsen som Metroxpress.dk omtaler, har 32 ud af 98 kommuner i Danmark oprettet en Facebook-side til ekstern kommunikation.

LÆS OGSÅ:

Kommune dropper hjemmeside og rykker på Facebook

Annonce

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Critical Operations Technicians (ITI) søges til FE’s nye datacentre

Københavnsområdet

Forsvaret

AI engineer til Forsvarets AI Center

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S