Microsoft til forhandlere: Flere penge for at sælge Office i skyen

Microsoft lokker med højere betaling til forhandlere, der sælger cloud-versionen af Office. Og så får forhandlerne nu endelig lov til selv at fakturere cloud-kunderne.

Artikel top billede

Microsoft åbner i slutningen af denne måned for den fulde udgave af den nye Office-pakke til erhvervskunder. Ved samme lejlighed falder der lidt flere penge af til de forhandlere, som sender deres Office-kunder op i skyen.

Hidtil har forhandlere fået et fee på op til 20 procent af kundernes købspris for det cloudbaserede Office 365. Betalingen har været stykket sammen af et grundfee på 12 procent af kundens betaling i det første år plus forskellige bonus-muligheder på otte procent.

Det ændres nu, så forhandlerne starter på 16 procent med tilsvarende ekstrabetaling, som kan bringe fee'et op på 24 procent af den fakturerede pris, fortæller salgschef for cloud i Microsoft Danmark Thomas Friis Formann.

Han vil dog hellere tale om de muligheder, som forhandlerne har for at sælge andre ydelser og bygge løsninger rundt om det nye Office-koncept, hvor kontorpakken altså nu kan leveres til kunderne i en kombination af klassisk on premise-installation, cloud-baseret software-as-a-service og software-streaming.

"Office-pakken er stadig et selvstændigt produkt, men er samtidig en kernedel af Office 365. Hovedforretningen for partnerne er stadig at levere yderligere værdi og løsninger på toppen af vores software," siger Thomas Friis Formann.

Han peger også på, at den nye salgsmodel, hvor Office leveres til kunderne gennem distributører og forhandlere, giver nye forretningsmuligheder for forhandlerne.

Microsoft annoncerede sidste sommer, at man gik væk fra den direkte fakturering af kunder, som købte Office 365, og at man fremover ville give forhandlerne lov til selv at fakturere kunden. Det er den salgsmodel, som nu indfases.

I den nye version af Office, som blev frigivet tirsdag i denne uge, lægger Microsoft op til en abonnements-model med en fast årlig betaling i stedet for den klassiske model, hvor kunderne én gang for alle køber en licens med retten til at installere Office. Til gengæld får kunderne løbende opdateret softwaren til den seneste version.

En anden nyskabelse er, at både privat- og erhvervskunder kan få adgang til at installere Office på op til fem forskellige enheder - pc, tablet og mobiltelefon.

For erhvervskunder, der i dag er i skyen med Office 365, kommer det nye produkt til at lyde det mundrette navn Office Profesional Plus 2013.

Privatkunder kan købe den nye version af Office i en cloududgave under navnet Office 365 Home Premium.

Læs mere:

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS