Microsoft til forhandlere: Flere penge for at sælge Office i skyen

Microsoft lokker med højere betaling til forhandlere, der sælger cloud-versionen af Office. Og så får forhandlerne nu endelig lov til selv at fakturere cloud-kunderne.

Artikel top billede

Microsoft åbner i slutningen af denne måned for den fulde udgave af den nye Office-pakke til erhvervskunder. Ved samme lejlighed falder der lidt flere penge af til de forhandlere, som sender deres Office-kunder op i skyen.

Hidtil har forhandlere fået et fee på op til 20 procent af kundernes købspris for det cloudbaserede Office 365. Betalingen har været stykket sammen af et grundfee på 12 procent af kundens betaling i det første år plus forskellige bonus-muligheder på otte procent.

Det ændres nu, så forhandlerne starter på 16 procent med tilsvarende ekstrabetaling, som kan bringe fee'et op på 24 procent af den fakturerede pris, fortæller salgschef for cloud i Microsoft Danmark Thomas Friis Formann.

Han vil dog hellere tale om de muligheder, som forhandlerne har for at sælge andre ydelser og bygge løsninger rundt om det nye Office-koncept, hvor kontorpakken altså nu kan leveres til kunderne i en kombination af klassisk on premise-installation, cloud-baseret software-as-a-service og software-streaming.

"Office-pakken er stadig et selvstændigt produkt, men er samtidig en kernedel af Office 365. Hovedforretningen for partnerne er stadig at levere yderligere værdi og løsninger på toppen af vores software," siger Thomas Friis Formann.

Han peger også på, at den nye salgsmodel, hvor Office leveres til kunderne gennem distributører og forhandlere, giver nye forretningsmuligheder for forhandlerne.

Microsoft annoncerede sidste sommer, at man gik væk fra den direkte fakturering af kunder, som købte Office 365, og at man fremover ville give forhandlerne lov til selv at fakturere kunden. Det er den salgsmodel, som nu indfases.

I den nye version af Office, som blev frigivet tirsdag i denne uge, lægger Microsoft op til en abonnements-model med en fast årlig betaling i stedet for den klassiske model, hvor kunderne én gang for alle køber en licens med retten til at installere Office. Til gengæld får kunderne løbende opdateret softwaren til den seneste version.

En anden nyskabelse er, at både privat- og erhvervskunder kan få adgang til at installere Office på op til fem forskellige enheder - pc, tablet og mobiltelefon.

For erhvervskunder, der i dag er i skyen med Office 365, kommer det nye produkt til at lyde det mundrette navn Office Profesional Plus 2013.

Privatkunder kan købe den nye version af Office i en cloududgave under navnet Office 365 Home Premium.

Læs mere:

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job