Symantec: Antivirus-software alene er ikke nok

Sikkerheds-software fra Symantec opdagede ikke et stort cyberangreb mod New York Times. Her er Symantecs forklaring.

Artikel top billede

Tidligere i denne uge kom det frem, at kinesiske hackere har haft næsten ubegrænset adgang til computere hos New York Times i fire måneder. Det er en pinlig sag for Symantec, der har leveret avisens antivirus-software.

De formodede kinesiske hackere har plantet 45 malware-programmer i avisens netværk i de sidste måneder, men kun et enkelt af disse programmer blev opdaget af antivirus-softwaren. Resten slap igennem uden at udløse alarm. De blev først opdaget i den efterfølgende efterforskning.

Nu har Symantec for første gang kommenteret sagen. Symantec forsvarer sig med, at New York Times kun har brugt en del af de sikkerheds-løsninger, som selskabet tilbyder.

Faktisk har Symantec udviklet teknologi, der forsøger at analysere, hvordan koden opfører sig i netværket - og dermed kan blokere avancerede angreb. Det er en del af selskabets komplette sikkerheds-pakke.

Men New York Times har kun anvendt antivirus-software fra Symantec, og det er altså ikke nok.

"Det er ikke tilstrækkelig blot at aktivere den signatur-baserede antivirus-komponent af vores sikkerheds-løsninger i en verden, der konstant forandrer sig med nye trusler og angreb. Antivirus software alene er ikke nok," lyder meldingen fra Symantec.

Samtidig har avisen Wall Street Journal indrømmet, at man også har været udsat for kinesiske angreb. Det ser ud til, at hackerne har forsøgt at udspionere journalister, som dækker Kina. Formålet kan være at finde frem til kilder i det kinesiske statsapparat, der har lækket informationer til pressen.

Flere andre medier og nyhedsbureauer som Reuters og Bloomberg er også ramt af hacker-angreb, der menes at stamme fra Kina, og FBI efterforsker nu sagen som en trussel mod den nationale sikkerhed.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    Senior Data Specialist til Data Hub

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland