Danske webshops loader alt for langsomt

To sekunders-reglen holder ikke hos alle webbutikker.

Artikel top billede

Det bør ikke tage meget mere end to sekunder at loade en almindelig webbutik. Men det gør det mange steder.

Analysevirksomheden Digicure har for anden gang målt load-tiden hos danske e-butikker - og hastigheden blandt de målte hjemmesider er blevet langsommere. 


Den gennemsnitlige svartid for en netbutik er blevet længere. Den gennemsnitlige svartid i landets store webbutikker er nu 3,63 sekunder. For et år siden var tallet 3,13 sekunder.

Vi spilder altså mere tid på at vente på webbutikkerne, der burde gå deres tekniske setup og hosting-forhold igennem for at få fjernet de tekniske stopklodser.

Den langsomste i klassen

Den langsomste loader i undersøgelsen var Stadium.dk og nogle elektronikbutikker, der skulle bruge over fem sekunder på at finde siden frem.
 
De hurtigste, DINsport, Merlin og Happii, holdt sig omkring to sekunder. Se flere tal i kolonnen til højre.

"En side bør højst være to sekunder om at blive vist. Er ventetiden længere, klikker brugerne mindre på siden eller forlader den, fordi de bliver utålmodige. Det giver en dårlig oplevelse for kunden og mindre omsætning i butikken," siger direktør Jesper Helbrandt fra Digicure.

En langsom loadtid kan også betyde noget i forhold til Googles indeksering af en hjemmeside.

Men butikkerne bør være mest bekymrede over, at langsom loadtid kan aflæses direkte i salgstallene.
Jesper Helbrandt henviser til forsøg hos Amazon, der viste, at en forbedring af svartiden med et 0,1 sekund giver en forbedring af omsætningen på en procent.

Se alle tallene fra den aktuelle og den to år gamle måling hos Digicure.

Annonce

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S