Hostingforhandler køber to konkurrenter

Dagene er snart talte for de mindre udbydere, siger hosting-direktør, der netop er blevet opkøbt af en større konkurrent.

Artikel top billede

Kundernes stigende krav og behov for store investeringer gør det svært at være en lille spiller på hostingmarkedet. Den udvikling har selskabet bag de to hostingbrands Webglobe og ServerHosting nu taget konsekvensen af og har solgt firmaet til Zitcom i Skanderborg, som blandt andet står bag Wannafind.

Direktør Pelle Martin Smidt fra Zitcom siger, at stigende krav til sikkerhed, certificeringer og tekniske kompetencer gør det stadigt sværere at matche efterspørgslen i markedet.

"De to brands har været begrænset af deres størrelse, og det har gjort det svært for dem at møde kundernes ønsker. Med opkøbet får de adgang til en bredere produktpalette. ServerHosting og WebGlobe har over de seneste par år fået skabt sig et godt navn i branchen, og selskabet har vist flotte økonomiske resultater. Alle aktiviteter i selskabet ligner på den ene eller anden måde dem, vi udbyder i Zitcom, og derfor er vi et godt match," siger Pelle Martin Smidt.

Hos WebGlobe siger direktør Thomas Bonde, at mange hostingudbydere står ved en skillevej, hvor man skal vælge mellem at kaste sig ud i store investeringer eller at blive en del af en større butik.

"Dagene for traditionelle dedikerede serverløsninger, som vores forretning er baseret på, er snart talte," siger Thomas Bonde, som glæder sig til at blive en del af Zitcom, hvor WebGlobe og ServerHosting fortsætter som selvstændige brands.

Med sig i bagagen har WebGlobe og ServerHosting omkring 3000 kunder og en årlig omsætning på omkring fem millioner, som skal lægges oven i Zitcoms cirka 65 millioner kroner.

En stor del af Zitcoms forretning er baseret på salg gennem partnere, som selskabet ifølge Pelle Martin Smidt i dag har cirka 1.000 af.

"Vores partnere spænder fra it-forhandlere, webbureauer og mindre konsulenthuse, der laver back up-løsninger. Det kan også være den lokale it-forretning, som tidligere har leveret hardware, men som nu er gået over til at sælge hostede services, hvor vi så er leverandøren bagved," siger Pelle Martin Smidt.

Læs mere:

KMD A/S

SAP-arkitekt

Fyn

KMD A/S

DevOps Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Formpipe Software A/S

Senior Product Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice