Hostingforhandler køber to konkurrenter

Dagene er snart talte for de mindre udbydere, siger hosting-direktør, der netop er blevet opkøbt af en større konkurrent.

Artikel top billede

Kundernes stigende krav og behov for store investeringer gør det svært at være en lille spiller på hostingmarkedet. Den udvikling har selskabet bag de to hostingbrands Webglobe og ServerHosting nu taget konsekvensen af og har solgt firmaet til Zitcom i Skanderborg, som blandt andet står bag Wannafind.

Direktør Pelle Martin Smidt fra Zitcom siger, at stigende krav til sikkerhed, certificeringer og tekniske kompetencer gør det stadigt sværere at matche efterspørgslen i markedet.

"De to brands har været begrænset af deres størrelse, og det har gjort det svært for dem at møde kundernes ønsker. Med opkøbet får de adgang til en bredere produktpalette. ServerHosting og WebGlobe har over de seneste par år fået skabt sig et godt navn i branchen, og selskabet har vist flotte økonomiske resultater. Alle aktiviteter i selskabet ligner på den ene eller anden måde dem, vi udbyder i Zitcom, og derfor er vi et godt match," siger Pelle Martin Smidt.

Hos WebGlobe siger direktør Thomas Bonde, at mange hostingudbydere står ved en skillevej, hvor man skal vælge mellem at kaste sig ud i store investeringer eller at blive en del af en større butik.

"Dagene for traditionelle dedikerede serverløsninger, som vores forretning er baseret på, er snart talte," siger Thomas Bonde, som glæder sig til at blive en del af Zitcom, hvor WebGlobe og ServerHosting fortsætter som selvstændige brands.

Med sig i bagagen har WebGlobe og ServerHosting omkring 3000 kunder og en årlig omsætning på omkring fem millioner, som skal lægges oven i Zitcoms cirka 65 millioner kroner.

En stor del af Zitcoms forretning er baseret på salg gennem partnere, som selskabet ifølge Pelle Martin Smidt i dag har cirka 1.000 af.

"Vores partnere spænder fra it-forhandlere, webbureauer og mindre konsulenthuse, der laver back up-løsninger. Det kan også være den lokale it-forretning, som tidligere har leveret hardware, men som nu er gået over til at sælge hostede services, hvor vi så er leverandøren bagved," siger Pelle Martin Smidt.

Læs mere:

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil