Google afblæser søgemaskine-krig i Frankrig

Den franske regering har forsøgt at tvinge Google til at betale for links til netmedier. Nu betaler Google næsten en halv milliard kroner for at slutte sagen.

Artikel top billede

I Frankrig har der været en heftig strid mellem søgegiganten Google og landets forlagsbranche, som kræver, at søgemaskiner skal betale, hvis brugerne klikker sig videre til online-artikler i netmedier. Google har afvist dette krav og truet med at fjerne de franske netmedier fra søgemaskinen, hvis man bliver tvunget til at betale for links.

Landets præsident Francois Hollande har ligefrem truet med en ny lov, hvis ikke Google selv kan nå til enighed med forlagene.

I sidste uge trådte præsident Hollande og den tidl. Google-chef Eric Schmidt så frem på et fælles pressemøde, hvor de kunne præsentere en "verdensbegivenhed", som kommer til at indgå i "mediehistorien".

Præsidenten kunne fremlægge en aftale mellem Google og forlagene, som han selv har formidlet. Pressemødet fredag fandt sted, kun få timer inden præsidenten satte sig på et fly for at besøge det befriede Timbuktu i Mali.

Kræver betaling for links

De franske forlag mener, at Google og andre søgemaskiner skal betale, for hver gang en bruger klikker på et link til en artikel hos et fransk netmedie. Både i Tyskland og Italien har mediebranchen stillet lignende krav. I Tyskland har regeringen fremsat et lovforslag om søgemaskine-betaling, som i øjeblikket bliver behandlet i parlamentet.

Forlagene klager over, at søgemaskinerne tjener penge på deres indhold, mens netmedierne selv har svært ved at finde en fungerende forretningsmodel. Men Google argumenterer med, at man sender brugere videre til netmedierne og dermed hjælper dem. Ifølge Google er der hver måned omkring fire milliarder klik på medieindhold hos søgemaskinen.

Google har advaret om, at franske netmedier kan blive ekskluderet fra søgemaskinen, hvis man bliver tvunget til at betale for hvert klik.

Google har en udenrigsminister

Nu er striden afsluttet med den "historiske aftale", som præsidenten kalder det. Aftalen betyder, at Google skal betale 60 millioner euro eller 450 millioner kroner til en fond for forlagsprojekter.

Det er en dråbe i havet for Google, som har en anslået reklame-omsætning på omkring 10 mia. kr. i Frankrig alene. Pengene går heller ikke direkte til forlagene, men til den særlige fond, der skal finansiere "digitale projekter" i medierne. En uafhængig kommission skal bestemme, hvordan pengene skal bruges.

Google vil også bidrage med teknikere og viden, der skal hjælpe medierne ind i den digitale tidsalder. Desuden lover Google, at forlagene kan få rabat på en række af selskabets tjenester - som dog ikke er specificeret nærmere.

Eric Schmidt optræder i stigende grad som Googles "udenrigsminister". På hans seneste rejse verden rundt har han besøgt Nordkorea - landet uden internet - og han har taget turen forbi Storbritannien, hvor Google vil uddele tusindvis af Raspberry Pi minicomputere til skolerne.

Herefter har ministeren for "landet Google" så taget turen til Frankrig, hvor han kunne præsentere den nye aftale sammen med landets præsident.

Læses lige nu

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Midtjylland

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Kontorchef til IT Service i Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

    IT-teknisk profil

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job