Microsoft og Huawei udvikler smartphone til Afrika

En ny Windows Phone skal erobre det afrikanske kontinent.

Artikel top billede

Microsoft er nu gået sammen med kinesiske Huawei om at udvikle en smartphone specielt til det afrikanske marked. Den nye telefon, Huawei 4Afrika, er den første af en serie af telefoner til Afrika. Den minder meget om Ascent W1-telefonen fra Huawei; et 4-tommers display med 480 x 800 billedpunkter, en 1,2 GHz dual-core Snapdragon processor, to kameraer og 4 GB hukommelse.

Huawei oplyser, at telefonens standby-tid skulle ligge på 420 timer (lidt over to uger), og den har en tykkelse på 10 mm. Den bliver leveret med en særlig afrikansk app-store og lokale apps.

I sin blog skriver Microsoft, at telefonen er rettet mod studerende, små virksomheder og andre, der har brug for en billig smartphone. Den kommer i fire farver og skal koste 150 dollar.

Lanceringen skal i første omgang ske i Angola, Egypten, Elfenbenskysten, Kenya, Marokko, Nigeria og Sydafrika.

Samtidig har Microsoft startet et bredere 4Afrika initiativ, hvor målet blandt andet er at få én million små og mellemstore virksomheder online inden 2016.

I øjeblikket er det kun 10 procent af mobiltelefonerne i Afrika, der kan klassificeres som smartphones, men samtidig er det afrikanske kontinent et af de hurtigst voksende teknologi-markeder i verden med en samlet befolkning på mere end en milliard mennesker.

Foruden Huawei samarbejder Microsoft også med HTC, Samsung og Nokia om at få Windows Phone enheder ud på det afrikanske marked.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S