Microsoft og Huawei udvikler smartphone til Afrika

En ny Windows Phone skal erobre det afrikanske kontinent.

Artikel top billede

Microsoft er nu gået sammen med kinesiske Huawei om at udvikle en smartphone specielt til det afrikanske marked. Den nye telefon, Huawei 4Afrika, er den første af en serie af telefoner til Afrika. Den minder meget om Ascent W1-telefonen fra Huawei; et 4-tommers display med 480 x 800 billedpunkter, en 1,2 GHz dual-core Snapdragon processor, to kameraer og 4 GB hukommelse.

Huawei oplyser, at telefonens standby-tid skulle ligge på 420 timer (lidt over to uger), og den har en tykkelse på 10 mm. Den bliver leveret med en særlig afrikansk app-store og lokale apps.

I sin blog skriver Microsoft, at telefonen er rettet mod studerende, små virksomheder og andre, der har brug for en billig smartphone. Den kommer i fire farver og skal koste 150 dollar.

Lanceringen skal i første omgang ske i Angola, Egypten, Elfenbenskysten, Kenya, Marokko, Nigeria og Sydafrika.

Samtidig har Microsoft startet et bredere 4Afrika initiativ, hvor målet blandt andet er at få én million små og mellemstore virksomheder online inden 2016.

I øjeblikket er det kun 10 procent af mobiltelefonerne i Afrika, der kan klassificeres som smartphones, men samtidig er det afrikanske kontinent et af de hurtigst voksende teknologi-markeder i verden med en samlet befolkning på mere end en milliard mennesker.

Foruden Huawei samarbejder Microsoft også med HTC, Samsung og Nokia om at få Windows Phone enheder ud på det afrikanske marked.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S