Utilfredse kunder: 3 har længe ignoreret problem med tabte sms-beskeder

Vrede 3-kunder hævder, at teleselskabet har kendt til et problem med tabte sms-beskeder gennem flere måneder.

Artikel top billede

Teleselskabet 3 har længe kendt til det problem med selskabets 4G-net, der gennem den seneste tid har sendt mange kunders sms-beskeder ud i intetheden. 

Det hævder 3-kunden David Friderichsen. Han er en af flere 3-kunder, der oplyser til ComON, at de allerede gjorde 3 opmærksom på problemet sidste år.

David Friderichsen har både oplevet problemet med sin arbejstelefon, en Nokia Lumia 920, og med den iPhone 5, som han bruger privat. 

3 til kunde: Det er Nokias problem
Han kontaktede 3 første gang i december, da han oplevede, at der var sms-beskeder, som gik tabt eller først ankom med flere dages forsinkelser, når han brugte sin Nokia Lumia 920.

"Men 3's kundeservice fortæller mig, at problemet ikke ligger hos dem, men at det er en software-fejl på telefonen. Det er på trods af, at problemet ikke opstod på andre netværk, og at en af mine kolleger har oplevet præcis det samme med en Samsung Galaxy," siger David Friderichsen til ComON.

David Friderichsen fortæller desuden, at han og flere andre løbende siden december har påtalt problemstillingen på 3's Facebook-side.  

En anden 3-kunde fortæller samme historie og oplyser følgende i en mail til ComON:

"3's kundeservice har spist os af med, at det var Nokia og Samsungs problem. Og ja, nu er vi snart på tredje måned, hvor vi ikke kan stole på, at de sms-beskeder, der sendes til os, rent faktisk når frem," skriver 3-kunden.

Men hos 3 hævder pressechef Stine Green Paulsen, at selskabet først fik øjnene op for problemet, da ComON og efterfølgende en lang række kunder gjorde dem opmærksom på problemet i sidste uge. 

I første omgang lød selskabets forklaring til ComON, at der sandsynligvis blot var tale om en mindre overbelastning af 4G-nettet.

Men senere måtte 3 erkende, at problemet var mere omfattende end som så.

3: Vi efterprøver altid 
Stine Green Paulsen fortæller, at 3 altid efterprøver det, når kunder kommer med denne type henvendelser.

"Men hvis vores test ikke viser noget, og det kun er en eller to kunder, der oplever det, så antager vi, at det skyldes en fejl med kundens telefon," siger hun. 

Stine Green Paulsen vil dog ikke afvise, at de pågældende kunder rent faktisk har oplevet sms-problemet, lang tid før 3 selv begyndte at tage det alvorligt.

"Men det er svært for mig at sige, hvad der er tilfældet i denne konkrete situation. Det kan jo også være, at der rent faktisk har været et problem med deres telefoner," siger hun.

Tirsdag formiddag oplyste 3, at sms-problemet nu skulle være løst.

Læs også:

Godt nyt til 3-kunder: Sms-koks er endelig blevet rettet

3 bekræfter: Sms-beskeder går tabt med 4G-forbindelse 

Sms-beskeder går tabt: 3 ramt af 4G-koks efter iPhone-opdatering

Mobilselskabet 3: Sådan live-chatter vi med kunderne

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Paychex Europe

    Seniorudvikler til Danløn

    Københavnsområdet

    Zealand Business College

    Faglærer til teknisk efteruddannelse

    Region Sjælland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,