Nordkorea: Kan du gætte Den Store Leders mystiske smartphone?

Den nordkoreanske magthaver har endelig fået en smartphone. Men hvem har lavet den?

Artikel top billede

Det er ikke så længe siden, at folk blev smidt i fængsel i Nordkorea for at eje en mobiltelefon. Men det gælder ikke for landets Store Leder, Kim Jong-un, som nu har fået sig en rigtig smartphone. Et nyt billede fra et møde mellem Kim Jong-un og hans øverste sikkerheds-rådgivere viser en uidentificeret mobil ved hans side. Det har udløst vilde spekulationer om, hvad det er for en telefon, og hvordan den er kommet til det lukkede land. Det skriver avisen The Telegraph.

Sydkoreanske medier spekulerer nu på, at der kan være tale om en telefon fra Samsung, HTC eller Apple. I Nordkorea har de statsstyrede medier ikke helt den samme frihed til at komme med den slags teorier.

Men Samsung afviser, at der skulle være tale om en af selskabets telefoner. Det ville også være en dårlig sag for den sydkoreanske gigant, hvis den nordkoreanske diktator nu bruger en Samsung-smartphone til at styre sine undersåtter.

En talsmand for den sydkoreanske regering har også meldt sig og forklarer, at landets efterretnings-tjeneste har analyseret billedet og konkluderet, at telefonen kommer fra taiwanesiske HTC.

Hos producenten HTC vil man ikke kommentere denne oplysning, men siger kun, at man glæder sig over "alle brugere".

Det kan være et politisk valg. Kim Jong-un vil næppe bruge et produkt fra ærkefjenden USA, og hvis han benytter en Samsung-telefon, er det samtidig en erkendelse af, at den sydlige del af den koreanske halvø er mere teknologisk fremskreden end norden.

Så er det mere sikkert at vælge en kinesisk eller taiwanesisk producent - selv om telefonen sandsynligvis kører med Android, der kommer fra Google i USA.

Nordkorea har sit eget mobilnet og sit eget lukkede intranet, men det er kun udvalgte personer, der har adgang til det. Kim Jong-un, der menes at være i slutningen af 20'erne, overtog efter sin fars død i december 2011.

Den tidligere Google-chef Eric Schmidt har netop været på besøg i landet sammen med en amerikansk delegation. Et besøg, der er dokumenteret i hans datters blog.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S