Nordkorea: Kan du gætte Den Store Leders mystiske smartphone?

Den nordkoreanske magthaver har endelig fået en smartphone. Men hvem har lavet den?

Artikel top billede

Det er ikke så længe siden, at folk blev smidt i fængsel i Nordkorea for at eje en mobiltelefon. Men det gælder ikke for landets Store Leder, Kim Jong-un, som nu har fået sig en rigtig smartphone. Et nyt billede fra et møde mellem Kim Jong-un og hans øverste sikkerheds-rådgivere viser en uidentificeret mobil ved hans side. Det har udløst vilde spekulationer om, hvad det er for en telefon, og hvordan den er kommet til det lukkede land. Det skriver avisen The Telegraph.

Sydkoreanske medier spekulerer nu på, at der kan være tale om en telefon fra Samsung, HTC eller Apple. I Nordkorea har de statsstyrede medier ikke helt den samme frihed til at komme med den slags teorier.

Men Samsung afviser, at der skulle være tale om en af selskabets telefoner. Det ville også være en dårlig sag for den sydkoreanske gigant, hvis den nordkoreanske diktator nu bruger en Samsung-smartphone til at styre sine undersåtter.

En talsmand for den sydkoreanske regering har også meldt sig og forklarer, at landets efterretnings-tjeneste har analyseret billedet og konkluderet, at telefonen kommer fra taiwanesiske HTC.

Hos producenten HTC vil man ikke kommentere denne oplysning, men siger kun, at man glæder sig over "alle brugere".

Det kan være et politisk valg. Kim Jong-un vil næppe bruge et produkt fra ærkefjenden USA, og hvis han benytter en Samsung-telefon, er det samtidig en erkendelse af, at den sydlige del af den koreanske halvø er mere teknologisk fremskreden end norden.

Så er det mere sikkert at vælge en kinesisk eller taiwanesisk producent - selv om telefonen sandsynligvis kører med Android, der kommer fra Google i USA.

Nordkorea har sit eget mobilnet og sit eget lukkede intranet, men det er kun udvalgte personer, der har adgang til det. Kim Jong-un, der menes at være i slutningen af 20'erne, overtog efter sin fars død i december 2011.

Den tidligere Google-chef Eric Schmidt har netop været på besøg i landet sammen med en amerikansk delegation. Et besøg, der er dokumenteret i hans datters blog.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse