Amazon får sin egen møntfod

Snart kan kunder hos netbutikken betale med digitale mønter.

Artikel top billede

Internet-giganten Amazon kommer nu med sin egen digitale møntfod, Amazon Coins, som skal bruges sammen med tablet-pc'en Kindle Fire. Amazon Coins bliver lanceret til maj, men indtil videre kun i USA.

De digitale mønter kan bruges til at betale for apps og spil i Amazon Appstore. De kan også benyttes til at betale for indhold inde i applikationer, de såkaldte in-app-betalinger.

Dermed er Amazon Coins et alternativ til at betale med kreditkort. En enkelt Amazon Coin har en værdi på 1 cent - det betyder altså, at en app til 10 dollar koster 1.000 coins.

De enkelte app-udviklere kan selv vælge, om de vil understøtte coins i deres applikationer, og de skal så indsende deres nye apps og app-opdateringer til godkendelse inden den 25. april, hvis de skal være klar samtidig med lanceringen af coins-programmet.

Det kan hurtig blive en guldrandet forretning for udviklerne. For Amazon lover, at man vil uddele gratis digitale mønter for millioner af dollar til kunderne, som så kan købe løs i appstore.

Udviklerne modtager fortsat 70 procent af beløbet (resten går til Amazon), hvad enten kunden betaler med kreditkort eller de nye digitale mønter.

Amazon har ikke afsløret, hvornår Coins bliver lanceret i resten af verden.

Læses lige nu

    TD SYNNEX Denmark ApS

    BDM Cisco Security

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Frontend-udvikler

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    AI Systemarkitekt til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Københavnsområdet

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice