Amazon får sin egen møntfod

Snart kan kunder hos netbutikken betale med digitale mønter.

Artikel top billede

Internet-giganten Amazon kommer nu med sin egen digitale møntfod, Amazon Coins, som skal bruges sammen med tablet-pc'en Kindle Fire. Amazon Coins bliver lanceret til maj, men indtil videre kun i USA.

De digitale mønter kan bruges til at betale for apps og spil i Amazon Appstore. De kan også benyttes til at betale for indhold inde i applikationer, de såkaldte in-app-betalinger.

Dermed er Amazon Coins et alternativ til at betale med kreditkort. En enkelt Amazon Coin har en værdi på 1 cent - det betyder altså, at en app til 10 dollar koster 1.000 coins.

De enkelte app-udviklere kan selv vælge, om de vil understøtte coins i deres applikationer, og de skal så indsende deres nye apps og app-opdateringer til godkendelse inden den 25. april, hvis de skal være klar samtidig med lanceringen af coins-programmet.

Det kan hurtig blive en guldrandet forretning for udviklerne. For Amazon lover, at man vil uddele gratis digitale mønter for millioner af dollar til kunderne, som så kan købe løs i appstore.

Udviklerne modtager fortsat 70 procent af beløbet (resten går til Amazon), hvad enten kunden betaler med kreditkort eller de nye digitale mønter.

Amazon har ikke afsløret, hvornår Coins bliver lanceret i resten af verden.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    DevOps Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Almegård Kaserne på Bornholm

    Bornholm

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra MSI

    MSI Cubi NUC AI 1UMG: Stor ydeevne i et lille, bæredygtigt format

    MSI Cubi NUC AI 1UMG beviser, at kraftfuld performance ikke kræver stor plads.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension