Amazon får sin egen møntfod

Snart kan kunder hos netbutikken betale med digitale mønter.

Artikel top billede

Internet-giganten Amazon kommer nu med sin egen digitale møntfod, Amazon Coins, som skal bruges sammen med tablet-pc'en Kindle Fire. Amazon Coins bliver lanceret til maj, men indtil videre kun i USA.

De digitale mønter kan bruges til at betale for apps og spil i Amazon Appstore. De kan også benyttes til at betale for indhold inde i applikationer, de såkaldte in-app-betalinger.

Dermed er Amazon Coins et alternativ til at betale med kreditkort. En enkelt Amazon Coin har en værdi på 1 cent - det betyder altså, at en app til 10 dollar koster 1.000 coins.

De enkelte app-udviklere kan selv vælge, om de vil understøtte coins i deres applikationer, og de skal så indsende deres nye apps og app-opdateringer til godkendelse inden den 25. april, hvis de skal være klar samtidig med lanceringen af coins-programmet.

Det kan hurtig blive en guldrandet forretning for udviklerne. For Amazon lover, at man vil uddele gratis digitale mønter for millioner af dollar til kunderne, som så kan købe løs i appstore.

Udviklerne modtager fortsat 70 procent af beløbet (resten går til Amazon), hvad enten kunden betaler med kreditkort eller de nye digitale mønter.

Amazon har ikke afsløret, hvornår Coins bliver lanceret i resten af verden.

Annonceindlæg fra Jyske Bank

Jyske Bank styrker tilstedeværelsen i København med indflytning i Glaskuben

Jyske Bank er rykket ind i Glaskuben på Kalvebod Brygge, et markant byggeri i hjertet af København. Knap 1.000 arbejder her, heraf 200 i IT, med nye rammer for samarbejde, innovation og udvikling.

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S