Amazon får sin egen møntfod

Snart kan kunder hos netbutikken betale med digitale mønter.

Artikel top billede

Internet-giganten Amazon kommer nu med sin egen digitale møntfod, Amazon Coins, som skal bruges sammen med tablet-pc'en Kindle Fire. Amazon Coins bliver lanceret til maj, men indtil videre kun i USA.

De digitale mønter kan bruges til at betale for apps og spil i Amazon Appstore. De kan også benyttes til at betale for indhold inde i applikationer, de såkaldte in-app-betalinger.

Dermed er Amazon Coins et alternativ til at betale med kreditkort. En enkelt Amazon Coin har en værdi på 1 cent - det betyder altså, at en app til 10 dollar koster 1.000 coins.

De enkelte app-udviklere kan selv vælge, om de vil understøtte coins i deres applikationer, og de skal så indsende deres nye apps og app-opdateringer til godkendelse inden den 25. april, hvis de skal være klar samtidig med lanceringen af coins-programmet.

Det kan hurtig blive en guldrandet forretning for udviklerne. For Amazon lover, at man vil uddele gratis digitale mønter for millioner af dollar til kunderne, som så kan købe løs i appstore.

Udviklerne modtager fortsat 70 procent af beløbet (resten går til Amazon), hvad enten kunden betaler med kreditkort eller de nye digitale mønter.

Amazon har ikke afsløret, hvornår Coins bliver lanceret i resten af verden.

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Københavnsområdet

Sampension A/S

Senior specialist i beredskab og krisestyring

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Udviklingskonsulent til Planlægning, Strategi og Organisation i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Vivant ApS

Team Lead – Support & Operations

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics