Mange tager en ferie fra Facebook

Hver tredje Facebook-bruger har taget en frivillig pause fra det sociale netværk på flere uger, fortæller ny undersøgelse.

Artikel top billede

Det kan være meget anstrengende at følge med i vennernes liv på Facebook og holde sin profil opdateret med alle de små og store ting, som man ønsker at dele med resten af verden. Derfor er det måske ikke så overraskende, at hver tredje Facebook-bruger har valgt at holde en frivillig ferie fra det sociale netværk i en periode på adskillige uger. Det fortæller en ny undersøgelse fra Pew Internet and American Life Project.

Det er kun amerikanske Facebook-brugere, der har deltaget i undersøgelsen, men resultaterne kan formentlig også overføres til resten af verden. Det er 61 pct. af de adspurgte, der har taget ugelange pauser fra det sociale netværk. Blandt de mest hyppige årsager nævnes mangel på tid eller interesse, for meget negativt indhold eller konflikter på det sociale netværk, kedsomhed eller problemer med sikkerheden.

En del af brugerne føler, at de tilbringer for meget tid på det sociale netværk og er altså bange for at komme ind i en form for afhængighed, mens en mindre gruppe (4 pct.) synes, at deres privatliv er for eksponeret online.

Den nye undersøgelse bekræfter også, at Facebook faktisk mister brugere. Blandt dem, som ikke bruger det sociale netværk, svarer hver femte, at de har haft en konto og efterfølgende slettet den. Det begrundes typisk med, at Facebook er en tidsrøver, eller at der kommer for mange beskeder.

Alligevel ser det ud til, at Facebook bliver brugt mere intensivt end tidligere. Det er 41 pct. af de adspurgte Facebook-brugere, der er på tjenesten hver dag, og det er steget fra 33 pct. i august 2011. Det er især kvinderne, der bruger mere tid på det sociale netværk.

Kun tre procent af de adspurgte siger dog, at de regner med at bruge tjenesten endnu mere fremover, og kun otte procent af dem uden Facebook forventer, at de vil melde sig til det sociale netværk. Så det ser ud til, at potentialet for vækst er begrænset - i hvert fald i USA.

I aldersgruppen mellem 18 og 29 år er det ligefrem 38 procent, som forventer (eller måske bare håber), at de kommer til at tilbringe mindre tid på det sociale netværk fremover.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job