Mange tager en ferie fra Facebook

Hver tredje Facebook-bruger har taget en frivillig pause fra det sociale netværk på flere uger, fortæller ny undersøgelse.

Artikel top billede

Det kan være meget anstrengende at følge med i vennernes liv på Facebook og holde sin profil opdateret med alle de små og store ting, som man ønsker at dele med resten af verden. Derfor er det måske ikke så overraskende, at hver tredje Facebook-bruger har valgt at holde en frivillig ferie fra det sociale netværk i en periode på adskillige uger. Det fortæller en ny undersøgelse fra Pew Internet and American Life Project.

Det er kun amerikanske Facebook-brugere, der har deltaget i undersøgelsen, men resultaterne kan formentlig også overføres til resten af verden. Det er 61 pct. af de adspurgte, der har taget ugelange pauser fra det sociale netværk. Blandt de mest hyppige årsager nævnes mangel på tid eller interesse, for meget negativt indhold eller konflikter på det sociale netværk, kedsomhed eller problemer med sikkerheden.

En del af brugerne føler, at de tilbringer for meget tid på det sociale netværk og er altså bange for at komme ind i en form for afhængighed, mens en mindre gruppe (4 pct.) synes, at deres privatliv er for eksponeret online.

Den nye undersøgelse bekræfter også, at Facebook faktisk mister brugere. Blandt dem, som ikke bruger det sociale netværk, svarer hver femte, at de har haft en konto og efterfølgende slettet den. Det begrundes typisk med, at Facebook er en tidsrøver, eller at der kommer for mange beskeder.

Alligevel ser det ud til, at Facebook bliver brugt mere intensivt end tidligere. Det er 41 pct. af de adspurgte Facebook-brugere, der er på tjenesten hver dag, og det er steget fra 33 pct. i august 2011. Det er især kvinderne, der bruger mere tid på det sociale netværk.

Kun tre procent af de adspurgte siger dog, at de regner med at bruge tjenesten endnu mere fremover, og kun otte procent af dem uden Facebook forventer, at de vil melde sig til det sociale netværk. Så det ser ud til, at potentialet for vækst er begrænset - i hvert fald i USA.

I aldersgruppen mellem 18 og 29 år er det ligefrem 38 procent, som forventer (eller måske bare håber), at de kommer til at tilbringe mindre tid på det sociale netværk fremover.

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS