Ny Visma-direktør: Der forsvinder nok nogle produkter i Danmark

Efter fusionen af Vismas danske selskaber bliver Vismas danske produktportefølje nu gennemgået.

Artikel top billede

ERP-producenten Visma er netop i gang med at gennemføre en fusion af sine aktiviteter i Danmark. I den sammenhæng kommer Visma også til at se på sin danske produktportefølje.

Den nye direktør June Mejlgaard fortæller, at Visma endnu ikke er færdige med at se på, hvad der skal ske i fremtiden.

"Det er noget af det væsentlige, vi skal tage fat på. Der kommer sikkert både nye produkter, og der går sikkert nogle fra," siger hun til Channelworld.

Visma har ud over Visma Business blandt andet følgende økonomiprogrammer på det danske marked: Avendo eAccounting, SummaSummarum, Mamut One og Visma Winkompas.

Læs mere:

Politiets Efterretningstjeneste

CNE-specialist til PET`s indhentningsafdeling

Københavnsområdet

Banedanmark

Projektleder til IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Red Barnet

IT Infrastructure Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S