Ny Visma-direktør: Der forsvinder nok nogle produkter i Danmark

Efter fusionen af Vismas danske selskaber bliver Vismas danske produktportefølje nu gennemgået.

Artikel top billede

ERP-producenten Visma er netop i gang med at gennemføre en fusion af sine aktiviteter i Danmark. I den sammenhæng kommer Visma også til at se på sin danske produktportefølje.

Den nye direktør June Mejlgaard fortæller, at Visma endnu ikke er færdige med at se på, hvad der skal ske i fremtiden.

"Det er noget af det væsentlige, vi skal tage fat på. Der kommer sikkert både nye produkter, og der går sikkert nogle fra," siger hun til Channelworld.

Visma har ud over Visma Business blandt andet følgende økonomiprogrammer på det danske marked: Avendo eAccounting, SummaSummarum, Mamut One og Visma Winkompas.

Læs mere:

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Københavns Universitet

Identity management specialist

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Legal Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S