EG tordner af sted - og er sulten på flere opkøb

Dynamics-forhandleren EG har nået sit vækstmål to år før tiden. Det går så stærkt, at vi slet ikke har haft tid til at sætte os nye mål, siger direktør.

Artikel top billede

I denne uge rundede EG sit opkøb nummer 12 på mindre end tre år. Men ifølge administrerende direktør Leif Vestergaard er Dynamics-forhandleren fortsat på udkig efter nye opkøbsemner, som kan bidrage til fortsat vækst i forretningen.

Sidste år nåede EG en omsætning på 1,3 milliarder kroner, og i det kommende 2012-regnskab forventer Leif Vestergaard at runde 1,5 milliarder kroner i omsætning. Dermed har EG nået sit vækstmål tre år før beregnet.

"Vi er kommet i mål noget hurtigere end beregnet, så vi er faktisk bagud med at sætte os et nyt mål," siger Leif Vestergaard.

Tidligere i denne uge annoncerede EG opkøbet af den svenske forhandler Unitail, som altså var det 12. opkøb på mindre end tre år.

Blandt de tidligere opkøb finder man blandt andet markante lunser som Thy Data, Neoprocess, DAAB og Bygtech. Men EG har også oprustet i både Norge og Sverige, hvor man tidligere har overtaget firmaer som blandt andet Navicom, Computerservices og ADB Team.

EG's opkøb har koncentreret sig om forhandlere, som var specialiseret i Dynamics-løsninger inden for logistik, produktion, retail, bygge og anlæg, public og utility-løsninger, hvor EG i forvejen har været etableret i markedet.

"Vi skal fortsætte med at vokse både via opkøb og organisk vækst. Men alle de opkøb, vi har lavet, er sket inden for brancher, hvor vi var i forvejen, og det bliver ikke sidste gang, vi har købt op. Det vigtigste er ikke, hvor store vore opkøb er, men at de er branchefokuserede," siger Leif Vestergaard.

Læs mere:

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job