EG tordner af sted - og er sulten på flere opkøb

Dynamics-forhandleren EG har nået sit vækstmål to år før tiden. Det går så stærkt, at vi slet ikke har haft tid til at sætte os nye mål, siger direktør.

Artikel top billede

I denne uge rundede EG sit opkøb nummer 12 på mindre end tre år. Men ifølge administrerende direktør Leif Vestergaard er Dynamics-forhandleren fortsat på udkig efter nye opkøbsemner, som kan bidrage til fortsat vækst i forretningen.

Sidste år nåede EG en omsætning på 1,3 milliarder kroner, og i det kommende 2012-regnskab forventer Leif Vestergaard at runde 1,5 milliarder kroner i omsætning. Dermed har EG nået sit vækstmål tre år før beregnet.

"Vi er kommet i mål noget hurtigere end beregnet, så vi er faktisk bagud med at sætte os et nyt mål," siger Leif Vestergaard.

Tidligere i denne uge annoncerede EG opkøbet af den svenske forhandler Unitail, som altså var det 12. opkøb på mindre end tre år.

Blandt de tidligere opkøb finder man blandt andet markante lunser som Thy Data, Neoprocess, DAAB og Bygtech. Men EG har også oprustet i både Norge og Sverige, hvor man tidligere har overtaget firmaer som blandt andet Navicom, Computerservices og ADB Team.

EG's opkøb har koncentreret sig om forhandlere, som var specialiseret i Dynamics-løsninger inden for logistik, produktion, retail, bygge og anlæg, public og utility-løsninger, hvor EG i forvejen har været etableret i markedet.

"Vi skal fortsætte med at vokse både via opkøb og organisk vækst. Men alle de opkøb, vi har lavet, er sket inden for brancher, hvor vi var i forvejen, og det bliver ikke sidste gang, vi har købt op. Det vigtigste er ikke, hvor store vore opkøb er, men at de er branchefokuserede," siger Leif Vestergaard.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S