Facebook er ramt af Java-angreb

Facebook fortæller nu at flere medarbejdere har været udsat for et målrettet angreb, hvor hackerne har udnyttet et hidtil ukendt Java-sikkerhedshul.

Artikel top billede

Det sociale netværk Facebook har været udsat for et større internet-angreb. Det fortæller selskabet i sin egen blog. Flere Facebook-medarbejdere har fået deres computere inficeret med malware. Men der er ingen tegn på, at Facebook-brugernes data er blevet kompromitteret.

En håndfuld medarbejdere hos firmaet har besøgt et websted for mobile udviklere, der var inficeret med malware. Her har man udnyttet et hidtil ukendt Java-sikkerhedshul til at smugle koden ind på de ansattes bærbare computere. Det har fungeret, selvom computerne er udstyret med antivirus-software og de seneste opdateringer.

Sikkerhedsfolkene hos Facebook opdagede den mistænkelige trafik og fandt efterfølgende flere inficerede notebooks.

Facebook fortæller, at man har informeret Java-firmaet Oracle om sikkerhedshullet, der blev lukket med en opdatering den 1. februar.

Samtidig er det sociale netværk ikke de eneste, der har været målet i det seneste angreb. Flere andre er også blevet angrebet og infiltreret, hedder det i bloggen, men den sætter ikke navne på, hvem det er.

Facebook fortæller, at man har delt oplysninger om angrebet med de andre ramte virksomheder, og man har informeret myndighederne, der har indledt en efterforskning.

I den seneste tid har der også været angreb mod New York Times og Wall Street Journal, hvor det menes, at bagmændene skal findes i Kina. Det er uklart, om der er en forbindelse mellem angrebene.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Exchange driftskonsulenter

Midtjylland

Aktieselskabet CARL CHRISTENSEN

Vi søger en nysgerrig og skarp BI-assistent

Midtjylland

Aller Media A/S

Developer

Uspecificeret arbejdssted

Event: Årets CIO 2026

Andre events | København

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4. juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S