Gratis usb-nøgler kan indeholde spion-software

De gratis reklame-gaver kan indeholde skadelig software.

Artikel top billede

Det er efterhånden helt almindeligt at modtage små usb-hukommelsesnøgler sammen med reklame-materiale. På messer kan man hurtigt samle en hel posefuld af usb-nøgler under en tur rundt på standene. Men de små enheder kan udgøre en alvorlig sikkerhedsrisiko. Det er nemlig ikke sikkert, at de kun indeholder marketing-materiale. De kan også bruges til at smugle malware ind i virksomheden, skriver digi.no.

Politiets sikkerhedstjeneste (PST) i Norge bekræfter overfor nyhedstjenesten, at usb-nøgler i stigende grad indeholder skjulte programmer, trojanere og anden mistænkelig kode. Det sker i forbindelse med PST's fremlæggelse af sin årlige trusselsvurdering.

Et helt klassisk eksempel er, at man får udleveret en reklame-nøgle på en konference. Mange vil senere slette indholdet og bruge den til at lagre andre data. Men hvem kan sige, hvad der ellers ligger på usb-nøglen?

"Dette er i allerhøjeste grad en reel problemstilling," lyder meldingen fra PST.

De fortæller også, at udenlandske efterretningstjenester eller virksomheder forsøger at trænge ind for at få fat i følsomme oplysninger.

PST advarer mod at efterlade sin bærbare computer eller mobile enheder som smartphones eller tablet-pc'er på hotelværelser eller låne dem ud. Det gælder ikke mindst på rejser uden for de vestlige lande, hvor man bør have kontrol over sine enheder hele tiden. Ellers kan man risikere, at der bliver plantet spion-software på dem.

Det anbefales også at kryptere sine dokumenter, når man tager vigtige informationer med på rejser. En norsk håndbog om hvordan man skal forholde sig på rejser kan hentes her.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S