Gratis usb-nøgler kan indeholde spion-software

De gratis reklame-gaver kan indeholde skadelig software.

Artikel top billede

Det er efterhånden helt almindeligt at modtage små usb-hukommelsesnøgler sammen med reklame-materiale. På messer kan man hurtigt samle en hel posefuld af usb-nøgler under en tur rundt på standene. Men de små enheder kan udgøre en alvorlig sikkerhedsrisiko. Det er nemlig ikke sikkert, at de kun indeholder marketing-materiale. De kan også bruges til at smugle malware ind i virksomheden, skriver digi.no.

Politiets sikkerhedstjeneste (PST) i Norge bekræfter overfor nyhedstjenesten, at usb-nøgler i stigende grad indeholder skjulte programmer, trojanere og anden mistænkelig kode. Det sker i forbindelse med PST's fremlæggelse af sin årlige trusselsvurdering.

Et helt klassisk eksempel er, at man får udleveret en reklame-nøgle på en konference. Mange vil senere slette indholdet og bruge den til at lagre andre data. Men hvem kan sige, hvad der ellers ligger på usb-nøglen?

"Dette er i allerhøjeste grad en reel problemstilling," lyder meldingen fra PST.

De fortæller også, at udenlandske efterretningstjenester eller virksomheder forsøger at trænge ind for at få fat i følsomme oplysninger.

PST advarer mod at efterlade sin bærbare computer eller mobile enheder som smartphones eller tablet-pc'er på hotelværelser eller låne dem ud. Det gælder ikke mindst på rejser uden for de vestlige lande, hvor man bør have kontrol over sine enheder hele tiden. Ellers kan man risikere, at der bliver plantet spion-software på dem.

Det anbefales også at kryptere sine dokumenter, når man tager vigtige informationer med på rejser. En norsk håndbog om hvordan man skal forholde sig på rejser kan hentes her.

Læses lige nu

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Teknisk it-projektleder til Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Graduate, Udvikling Erhverv

    Midtjylland

    Formpipe Software A/S

    Senior Product Manager

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Business analyst (Senior)- Scoutz

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS