Gratis usb-nøgler kan indeholde spion-software

De gratis reklame-gaver kan indeholde skadelig software.

Artikel top billede

Det er efterhånden helt almindeligt at modtage små usb-hukommelsesnøgler sammen med reklame-materiale. På messer kan man hurtigt samle en hel posefuld af usb-nøgler under en tur rundt på standene. Men de små enheder kan udgøre en alvorlig sikkerhedsrisiko. Det er nemlig ikke sikkert, at de kun indeholder marketing-materiale. De kan også bruges til at smugle malware ind i virksomheden, skriver digi.no.

Politiets sikkerhedstjeneste (PST) i Norge bekræfter overfor nyhedstjenesten, at usb-nøgler i stigende grad indeholder skjulte programmer, trojanere og anden mistænkelig kode. Det sker i forbindelse med PST's fremlæggelse af sin årlige trusselsvurdering.

Et helt klassisk eksempel er, at man får udleveret en reklame-nøgle på en konference. Mange vil senere slette indholdet og bruge den til at lagre andre data. Men hvem kan sige, hvad der ellers ligger på usb-nøglen?

"Dette er i allerhøjeste grad en reel problemstilling," lyder meldingen fra PST.

De fortæller også, at udenlandske efterretningstjenester eller virksomheder forsøger at trænge ind for at få fat i følsomme oplysninger.

PST advarer mod at efterlade sin bærbare computer eller mobile enheder som smartphones eller tablet-pc'er på hotelværelser eller låne dem ud. Det gælder ikke mindst på rejser uden for de vestlige lande, hvor man bør have kontrol over sine enheder hele tiden. Ellers kan man risikere, at der bliver plantet spion-software på dem.

Det anbefales også at kryptere sine dokumenter, når man tager vigtige informationer med på rejser. En norsk håndbog om hvordan man skal forholde sig på rejser kan hentes her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS