Gratis usb-nøgler kan indeholde spion-software

De gratis reklame-gaver kan indeholde skadelig software.

Artikel top billede

Det er efterhånden helt almindeligt at modtage små usb-hukommelsesnøgler sammen med reklame-materiale. På messer kan man hurtigt samle en hel posefuld af usb-nøgler under en tur rundt på standene. Men de små enheder kan udgøre en alvorlig sikkerhedsrisiko. Det er nemlig ikke sikkert, at de kun indeholder marketing-materiale. De kan også bruges til at smugle malware ind i virksomheden, skriver digi.no.

Politiets sikkerhedstjeneste (PST) i Norge bekræfter overfor nyhedstjenesten, at usb-nøgler i stigende grad indeholder skjulte programmer, trojanere og anden mistænkelig kode. Det sker i forbindelse med PST's fremlæggelse af sin årlige trusselsvurdering.

Et helt klassisk eksempel er, at man får udleveret en reklame-nøgle på en konference. Mange vil senere slette indholdet og bruge den til at lagre andre data. Men hvem kan sige, hvad der ellers ligger på usb-nøglen?

"Dette er i allerhøjeste grad en reel problemstilling," lyder meldingen fra PST.

De fortæller også, at udenlandske efterretningstjenester eller virksomheder forsøger at trænge ind for at få fat i følsomme oplysninger.

PST advarer mod at efterlade sin bærbare computer eller mobile enheder som smartphones eller tablet-pc'er på hotelværelser eller låne dem ud. Det gælder ikke mindst på rejser uden for de vestlige lande, hvor man bør have kontrol over sine enheder hele tiden. Ellers kan man risikere, at der bliver plantet spion-software på dem.

Det anbefales også at kryptere sine dokumenter, når man tager vigtige informationer med på rejser. En norsk håndbog om hvordan man skal forholde sig på rejser kan hentes her.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S