Gratis usb-nøgler kan indeholde spion-software

De gratis reklame-gaver kan indeholde skadelig software.

Artikel top billede

Det er efterhånden helt almindeligt at modtage små usb-hukommelsesnøgler sammen med reklame-materiale. På messer kan man hurtigt samle en hel posefuld af usb-nøgler under en tur rundt på standene. Men de små enheder kan udgøre en alvorlig sikkerhedsrisiko. Det er nemlig ikke sikkert, at de kun indeholder marketing-materiale. De kan også bruges til at smugle malware ind i virksomheden, skriver digi.no.

Politiets sikkerhedstjeneste (PST) i Norge bekræfter overfor nyhedstjenesten, at usb-nøgler i stigende grad indeholder skjulte programmer, trojanere og anden mistænkelig kode. Det sker i forbindelse med PST's fremlæggelse af sin årlige trusselsvurdering.

Et helt klassisk eksempel er, at man får udleveret en reklame-nøgle på en konference. Mange vil senere slette indholdet og bruge den til at lagre andre data. Men hvem kan sige, hvad der ellers ligger på usb-nøglen?

"Dette er i allerhøjeste grad en reel problemstilling," lyder meldingen fra PST.

De fortæller også, at udenlandske efterretningstjenester eller virksomheder forsøger at trænge ind for at få fat i følsomme oplysninger.

PST advarer mod at efterlade sin bærbare computer eller mobile enheder som smartphones eller tablet-pc'er på hotelværelser eller låne dem ud. Det gælder ikke mindst på rejser uden for de vestlige lande, hvor man bør have kontrol over sine enheder hele tiden. Ellers kan man risikere, at der bliver plantet spion-software på dem.

Det anbefales også at kryptere sine dokumenter, når man tager vigtige informationer med på rejser. En norsk håndbog om hvordan man skal forholde sig på rejser kan hentes her.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job