Silkeborg-butik bider i græsset - åbner igen om få dage

Expert-kæden må træde til og overtage butik, efter at ejer vælger at lukke.

Artikel top billede

I sidste uge blev Silkeborg-borgere mødt af et lukket-skilt i vinduet hos Expert i Silkeborg. Ejeren af den lokale butik, som kørte som en franchise under Expert-navnet, valgte nemlig at dreje nøglen om.

Expert-kæden har hurtigt været ude og fortælle i Silkeborg, at butikken kommer til at åbne igen.

"Vi har været inde i en dialog om at overtage butikken. Vi havde håbet på at overtage forretningen, uden at butikken skulle lukke, men ejeren valgte at lukke ned, indtil vi kan overtage," fortæller John Birkmose Andersen, der er kæde-direktør for Expert.

Ifølge John Birkmose Andersen er Expert-kæden gået ind og har tilbudt overtagelse af butikken på givne vilkår.

"Det er ikke kun ejeren, men også banken og nu også kurator, der skal være enig, hvis vi skal lave en virksomhedsoverdragelse. Derfor ender det med, at butikken er lukket i et par dage, men vi skulle gerne kunne åbne den igen i denne uge," siger John Birkmose Andersen.

I første omgang bliver Expert i Silkeborg derefter drevet videre som en kæde-drevet Expert, men John Birkmose Andersen fortæller, at han håber, at den snart kan overdrages til franchise igen.

"Vi tror på, at lokalt kendskab og engagement vil være godt, når man driver forretningen i Silkeborg," konstaterer han.

Læs mere:

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse