Vi har Microsoft Surface - hvad vil du vide?

Vi har fået fingre i Surface RT, som er Microsofts direkte konkurrent til iPad. Hvad vil du gerne vide om softwaregigantens nye tablet? Kom med dine bedste spørgsmål, og vi svarer.

Artikel top billede

Da Windows 8 blev lanceret i oktober 2012, fik blandt andre amerikanerne mulighed for at købe den nye Microsoft Surface RT.

Så heldige var vi ikke.

Herhjemme havde softwaregigantens pr-disciple fået munden lukket med gaffertape, og det var umuligt at få svar på, om tablet-pc'en også ville lande i de danske butikker.

Men nu er den her endelig, og vi har fået fingre i et dansk test-eksemplar.

Faktisk har vi været så nysgerrige på det nye produkt, at vi allerede har prøvet den amerikanske version, som du kan læse mere om i denne test.

Surface RT er særlig interessant, fordi det er Microsofts eget hardwareprodukt, som går direkte efter struben på iPad.

Et af tablet-pc'ens skarpeste våben er integrationen af Office-pakken med klassikere som Word, Excel og Powerpoint.

Men hvad vil du gerne vide om Microsoft Surface RT? Hvordan er byggekvaliteten? Er skærmen god nok, og er det medfølgende tastatur til at holde ud at skrive på?

Kom med dine bedste spørgsmål, og vi forsøger at svare. Du kan stille spørgsmål i debatten herunder, og du kan også vælge at sende en mail med spørgsmål til m.nielsen@idg.dk.

De bedste spørgsmål og svar bliver samlet i en ny artikel, som vi har klar en af de nærmeste dage.

Politiets Efterretningstjeneste

Configuration Manager til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Jyske Bank

IT Specialist til IT Drift

Københavnsområdet

Statens IT

IT-projektleder hos Statens It

Midtjylland

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S