Also Actebis går med opkøb ind i digital distribution

Har købt hollandsk firma, der har udviklet digital distributionskanal til forhandlere.

Artikel top billede

I december slog Also Actebis til og købte aktiemajoriteten i det hollandske firma Atomblock. Selskabet har udviklet et elektronisk software distributionssystem (EDS), som er koblet op med et aktiveringssystem, der gør det nemt for forhandlere at sælge softwaren online.

Nu har de hollandske konkurrencemyndigheder givet opkøbet det blå stempel. Samtidig skifter Atomblock navn til Also Digital, og det betyder, at Also Actebis ekspanderer sin forretning inden for digital distribution af software.

Also Actebis' koncernchef, Gustavo Müller-Hergt, lægger vægt på, at distributøren nu har fået fingre i en en gennemprøvet og etableret softwaredistributionsplatform, som kører aktivt i Benelux-landene allerede i dag. Han ser store muligheder for at brede platformen ud i de lande, hvor Also Actebis i dag har selskaber.

"Dermed kan vi aktivt forme markedet fra begyndelsen og på et europæisk plan. Platformen giver forhandlere og producenter attraktive forretningsmuligheder. Det er meningen, at løsningen skal bredes til alle vores selskaber i Also Actebis-koncernen i løbet af det næste år," udtaler Gutavo Müller-Hergt.

Atomblock er blandt andet af Microsoft blevet hyldet som et innovativt distributionssystem, der gør det nemt for forhandlere at sælge software online. Systemet har siden 2010 været i drift blandt forhandlere i Benelux-landene.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S