Also Actebis går med opkøb ind i digital distribution

Har købt hollandsk firma, der har udviklet digital distributionskanal til forhandlere.

Artikel top billede

I december slog Also Actebis til og købte aktiemajoriteten i det hollandske firma Atomblock. Selskabet har udviklet et elektronisk software distributionssystem (EDS), som er koblet op med et aktiveringssystem, der gør det nemt for forhandlere at sælge softwaren online.

Nu har de hollandske konkurrencemyndigheder givet opkøbet det blå stempel. Samtidig skifter Atomblock navn til Also Digital, og det betyder, at Also Actebis ekspanderer sin forretning inden for digital distribution af software.

Also Actebis' koncernchef, Gustavo Müller-Hergt, lægger vægt på, at distributøren nu har fået fingre i en en gennemprøvet og etableret softwaredistributionsplatform, som kører aktivt i Benelux-landene allerede i dag. Han ser store muligheder for at brede platformen ud i de lande, hvor Also Actebis i dag har selskaber.

"Dermed kan vi aktivt forme markedet fra begyndelsen og på et europæisk plan. Platformen giver forhandlere og producenter attraktive forretningsmuligheder. Det er meningen, at løsningen skal bredes til alle vores selskaber i Also Actebis-koncernen i løbet af det næste år," udtaler Gutavo Müller-Hergt.

Atomblock er blandt andet af Microsoft blevet hyldet som et innovativt distributionssystem, der gør det nemt for forhandlere at sælge software online. Systemet har siden 2010 været i drift blandt forhandlere i Benelux-landene.

Annonce

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Market Segment Lead, CPRD

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Cognizant

AI er ikke problemet. Eksekvering er.

Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job