Also Actebis går med opkøb ind i digital distribution

Har købt hollandsk firma, der har udviklet digital distributionskanal til forhandlere.

Artikel top billede

I december slog Also Actebis til og købte aktiemajoriteten i det hollandske firma Atomblock. Selskabet har udviklet et elektronisk software distributionssystem (EDS), som er koblet op med et aktiveringssystem, der gør det nemt for forhandlere at sælge softwaren online.

Nu har de hollandske konkurrencemyndigheder givet opkøbet det blå stempel. Samtidig skifter Atomblock navn til Also Digital, og det betyder, at Also Actebis ekspanderer sin forretning inden for digital distribution af software.

Also Actebis' koncernchef, Gustavo Müller-Hergt, lægger vægt på, at distributøren nu har fået fingre i en en gennemprøvet og etableret softwaredistributionsplatform, som kører aktivt i Benelux-landene allerede i dag. Han ser store muligheder for at brede platformen ud i de lande, hvor Also Actebis i dag har selskaber.

"Dermed kan vi aktivt forme markedet fra begyndelsen og på et europæisk plan. Platformen giver forhandlere og producenter attraktive forretningsmuligheder. Det er meningen, at løsningen skal bredes til alle vores selskaber i Also Actebis-koncernen i løbet af det næste år," udtaler Gutavo Müller-Hergt.

Atomblock er blandt andet af Microsoft blevet hyldet som et innovativt distributionssystem, der gør det nemt for forhandlere at sælge software online. Systemet har siden 2010 været i drift blandt forhandlere i Benelux-landene.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo