HP's topchef: Jeg elsker kanalen

HP lover større bonus til partnere. Og så skal det være slut med at hugge kunder fra forhandlerne, lyder det fra HP's topchef, Meg Whitman.

Artikel top billede

HP's topchef Meg Whitman var rent ud sagt overstrømmende i sin kærlighedserklæring til forhandlerkanalen, da hun tirsdag talte til mere end 2.000 forhandlere ved HP's globale partnerkonference i Las Vegas.

"Det vigtigste jeg har lært i den korte tid, jeg har været i HP, er hvor vigtig kanalen er. Det er forhandlerkanalen, der har bygget HP. Jeg elsker kanalen. I er en stor del af vores forretning og en stor del af vores fremtid. Det er jer, der er HP's ansigt i forhold til vores kunder," lød det fra Whitman til stort bifald fra tilhørerne.

Under konferencen har HP lanceret en stærkt revideret udgave af sit partnerprogram, som er en del af den fire års plan, som Whitman annoncerede kort efter sin tiltræden for halvandet år siden.

HP lover forhandlerne, at det nu skal være både mere enkelt og profitabelt for HP's partnere at handle med hardwaregiganten, samtidig med at der nu skal satses stærkt på øget innovation og udvikling af nye produkter. Og så skal det være slut med, at HP selv rager gode kunder og handler til sig.

"Vi har nu en meget klar politik i forhold til at tage forretning fra jer: Det vil ganske enkelt ikke blive accepteret," lød det fra Meg Whitman.

Et andet område, hvor HP sadler om, er de meget bureaukratiske beslutningsveje, som har præget samarbejdet med forhandlerne. Nu skal forhandlere og kunder have hurtig og klar besked, når de henvender sig.

"På min vej rundt i vores organisation så jeg, at der var flere mennesker, der kunne sige nej, end folk der kunne sige ja. Det har vi vendt på hovedet for at styrke vores forretning. " sagde hun og fortalte, at hun det seneste halvandet år har brugt mere end 1.000 timer på at tale med forhandlere og kunder.

Større bonus og mere innovation

Som en del af det reviderede partnerprogram ændrer HP sit bonussystem, så bonus og rabatter ikke længere er afhængig af, om forhandlerne når de forud fastsatte salgsmål. På samme måde fjernes det nuværende loft over, hvor stor en bonus man kan opnå ved at sælge HP.

"I får bonus og rabat fra den første dollar. Jo mere I sælger, jo mere skal I tjene. Det er sådan, vi vil drive vores partnerforretning," sagde Meg Whitman.

Hun varslede også en markant satsning på innovation indenfor både HP's pc- og printprodukter, server-storage, netværk og services.

Meg Whitman henviste samtidig indirekte til sine to forgængere - Leo Apotheker, som var på posten i mindre end et år, og ikke mindst den forkætrede Mark Hurd, som skar ned på HP's innovation for i stedet at satse på at skabe vækst drevet af marketing.

"Jeg er her ikke for at søge de lette løsninger, men for at ruste HP til succes. De sidste par år har ikke været lette. Vi har haft udfordringer, men I har været en stor støtte, og nu er vi på en rejse, som skal vende udviklingen i HP," sagde Meg Whitman.

Senere i sit indlæg slog hun fast, at hun ikke render af pladsen i utide, ligesom hun lovede, at hendes efterfølger - når den tid kommer - skal findes i HP's egne rækker.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S