Ny tablet-version af Ubuntu Linux

Nu kommer Ubuntu Linux også til tablet-pc'er.

Artikel top billede

Forleden kunne sydafrikanske Canonical præsentere det nye Ubuntu Phone, der er tæt knyttet sammen med desktop-udgaven af den populære Linux-distribution, og nu kommer så en særlig udgave af Ubuntu til tablet-pc'er. Det skal lanceres som en konkurrent til iOS og Android (der også bygger på Linux).

Der er mange lighedspunkter mellem Ubuntu Phone og det nye Ubuntu on Tablets. På velkomst-skærmen kan man vælge mellem forskellige konti, herunder også en gæstekonto, så man kan udlåne enheden til andre uden risiko for, at de kan ændre indstillingerne.

Ligesom i Ubuntu Phone er der en favorit-bjælke med apps i venstre side, og man kan hente en app-oversigt, der viser alle aktive applikationer.

Ved at føre fingeren mod højre skifter man til den såkaldte "Side Stage", hvor brugeren så kan springe mellem de forskellige apps. Konceptet minder meget om Metro-brugerfladen i Windows 8.

Ubuntu on Tablets indeholder en komplet version af Linux-distributionen. Det betyder også, at man kan tilslutte et tastatur og mus og bruge enheden som en normal computer.

Canonical fremhæver, at det nye Ubuntu understøtter ægte multitasking, hvor både phone- og tablet-apps kan være åbne på skærmen samtidig. Tablet-brugerfladen understøtter skærmstørrelser fra 5 til 20 tommer og opløsninger fra 100 til 450 ppi.

Brugerens personlige data er beskyttet med kryptering og tablet-operativsystemet skulle dermed også være egnet til arbejdsbrug.

"En Ubuntu tablet er en sikker tynd klient, som kan administreres med de samme værktøjer som enhver Ubuntu server eller desktop," siger Stephane Verdy, der er ansvarlig for enterprise desktop produkter hos Canonical.

Den første Touch Developer Preview af Ubuntu kommer i dag med installations-vejledninger til Nexus 7 og Nexus 10 tablet-pc'er og nogle smartphones som Nexus 4 og Galaxy Nexus.

Canonical fremhæver, at den samme Ubuntu-applikation kan køre både på smartphones, tablet-pc'er, computere og fjernsyn. Det skal gøre det attraktivt for udviklere at skabe apps til platformen.

Der er flere nye platforme til smartphones og tablet-pc'er på vej. I de kommende måneder kommer både Jolla og Firefox OS.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S