Ny tablet-version af Ubuntu Linux

Nu kommer Ubuntu Linux også til tablet-pc'er.

Artikel top billede

Forleden kunne sydafrikanske Canonical præsentere det nye Ubuntu Phone, der er tæt knyttet sammen med desktop-udgaven af den populære Linux-distribution, og nu kommer så en særlig udgave af Ubuntu til tablet-pc'er. Det skal lanceres som en konkurrent til iOS og Android (der også bygger på Linux).

Der er mange lighedspunkter mellem Ubuntu Phone og det nye Ubuntu on Tablets. På velkomst-skærmen kan man vælge mellem forskellige konti, herunder også en gæstekonto, så man kan udlåne enheden til andre uden risiko for, at de kan ændre indstillingerne.

Ligesom i Ubuntu Phone er der en favorit-bjælke med apps i venstre side, og man kan hente en app-oversigt, der viser alle aktive applikationer.

Ved at føre fingeren mod højre skifter man til den såkaldte "Side Stage", hvor brugeren så kan springe mellem de forskellige apps. Konceptet minder meget om Metro-brugerfladen i Windows 8.

Ubuntu on Tablets indeholder en komplet version af Linux-distributionen. Det betyder også, at man kan tilslutte et tastatur og mus og bruge enheden som en normal computer.

Canonical fremhæver, at det nye Ubuntu understøtter ægte multitasking, hvor både phone- og tablet-apps kan være åbne på skærmen samtidig. Tablet-brugerfladen understøtter skærmstørrelser fra 5 til 20 tommer og opløsninger fra 100 til 450 ppi.

Brugerens personlige data er beskyttet med kryptering og tablet-operativsystemet skulle dermed også være egnet til arbejdsbrug.

"En Ubuntu tablet er en sikker tynd klient, som kan administreres med de samme værktøjer som enhver Ubuntu server eller desktop," siger Stephane Verdy, der er ansvarlig for enterprise desktop produkter hos Canonical.

Den første Touch Developer Preview af Ubuntu kommer i dag med installations-vejledninger til Nexus 7 og Nexus 10 tablet-pc'er og nogle smartphones som Nexus 4 og Galaxy Nexus.

Canonical fremhæver, at den samme Ubuntu-applikation kan køre både på smartphones, tablet-pc'er, computere og fjernsyn. Det skal gøre det attraktivt for udviklere at skabe apps til platformen.

Der er flere nye platforme til smartphones og tablet-pc'er på vej. I de kommende måneder kommer både Jolla og Firefox OS.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job