Ny tablet-version af Ubuntu Linux

Nu kommer Ubuntu Linux også til tablet-pc'er.

Artikel top billede

Forleden kunne sydafrikanske Canonical præsentere det nye Ubuntu Phone, der er tæt knyttet sammen med desktop-udgaven af den populære Linux-distribution, og nu kommer så en særlig udgave af Ubuntu til tablet-pc'er. Det skal lanceres som en konkurrent til iOS og Android (der også bygger på Linux).

Der er mange lighedspunkter mellem Ubuntu Phone og det nye Ubuntu on Tablets. På velkomst-skærmen kan man vælge mellem forskellige konti, herunder også en gæstekonto, så man kan udlåne enheden til andre uden risiko for, at de kan ændre indstillingerne.

Ligesom i Ubuntu Phone er der en favorit-bjælke med apps i venstre side, og man kan hente en app-oversigt, der viser alle aktive applikationer.

Ved at føre fingeren mod højre skifter man til den såkaldte "Side Stage", hvor brugeren så kan springe mellem de forskellige apps. Konceptet minder meget om Metro-brugerfladen i Windows 8.

Ubuntu on Tablets indeholder en komplet version af Linux-distributionen. Det betyder også, at man kan tilslutte et tastatur og mus og bruge enheden som en normal computer.

Canonical fremhæver, at det nye Ubuntu understøtter ægte multitasking, hvor både phone- og tablet-apps kan være åbne på skærmen samtidig. Tablet-brugerfladen understøtter skærmstørrelser fra 5 til 20 tommer og opløsninger fra 100 til 450 ppi.

Brugerens personlige data er beskyttet med kryptering og tablet-operativsystemet skulle dermed også være egnet til arbejdsbrug.

"En Ubuntu tablet er en sikker tynd klient, som kan administreres med de samme værktøjer som enhver Ubuntu server eller desktop," siger Stephane Verdy, der er ansvarlig for enterprise desktop produkter hos Canonical.

Den første Touch Developer Preview af Ubuntu kommer i dag med installations-vejledninger til Nexus 7 og Nexus 10 tablet-pc'er og nogle smartphones som Nexus 4 og Galaxy Nexus.

Canonical fremhæver, at den samme Ubuntu-applikation kan køre både på smartphones, tablet-pc'er, computere og fjernsyn. Det skal gøre det attraktivt for udviklere at skabe apps til platformen.

Der er flere nye platforme til smartphones og tablet-pc'er på vej. I de kommende måneder kommer både Jolla og Firefox OS.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S