To danske drenge straffet for facerape

Drengestreger eller kriminel handling? Retten har talt.

Artikel top billede

To teenagedrenge må finde bankbogen frem efter drilleri på Facebook.

Retten i Helsingør har idømt de to drenge bødestraffe på op til 4000 kroner for at fifle med en jævnaldrende piges Facebook-konto.

Drengene havde fået adgang til pigens Facebook-konto og blandt andet udskiftet pigens profilbillede, hvor hun poserede sammen med sin kæreste, til et billede, hvor hun var i selskab med en penis.

Et begreb der i daglig tale omtales som "facerape".

Det skulle angiveligt være det første tilfælde i Danmark, hvor nogen er blevet straffet for facebook-fænomenet. Lignende sager har før vist sig i for eksempel Sverige - og ifølge en undersøgelse skulle 50 procent af de svenske unge have oplevet at blive "facerapet".

"Facerape" kan både være en ondsindet handling og uskyldigt drilleri. Men mange har tydeligvis svært ved at skelne. Se for eksempel disse to eksempler på sider, hvor folk hylder og fejrer hinandens facerapes: her og her.

Derfor blev de dømt

Udøvere af facerape kan i teorien blive sigtet for hacking med fængselsstraf til følge. De to danske drenge blev i stedet sigtet efter straffelovens paragraffer om: "overtrædelse af brevhemmeligheden, blufærdighedskrænkelse og for at viderebringe meddelelser om andres forhold". Det skriver Frederiksborg Amts Avis.

Ud over at udskifte pigens billede havde de to også gjort flere af pigens private beskeder offentlige, så alle hendes Facebook-venner kunne se dem.

De to drenge fik henholdsvis en bøde på 2000 og 4000 kroner, da de mødte ved Retten i Helsingør. Men også et tiltalefrafald.

"Sagen gik ud på, at de skulle have en ordentlig skideballe. Reelt var det grove drengestreger. Anklagemyndigheden besluttede, at det kan afgøres med et tiltalefrafald," siger anklagerfuldmægtig Bernt Farver til avisen.

Politiet fandt frem til drengene ved at følge sporet til den ip-adresse, de havde benyttet.

Annonceindlæg fra Computerworld

Digital suverænitet kræver mere end strategier

Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job